Njemački europarlamentarac Romeo Franz je sa kolegom Thomasom Waitzom nekoliko dana u posjeti u Sarajevu, gdje su danas održali sastanak sa Interresornom radnom grupom za izmjenu Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Kako je poručio Franz, trenutna kriza u Bosni i Hercegovini za koju su odgovorni domaći lideri nije etnička već sigurnosna.
Franz je kazao da je s kolegom Thomasom Waitzom proveo tri posljednja dana u BiH te naveo da se njihova posjeta desila u ključnom trenutku za ovu zemlju.
“U periodu u kojem se razgovara o važnim državnim reformama i u periodu u kojem sa velikom zabrinutošću vidimo sve secesionističke prijetnje Republike Srpske. Zadnje navedeno dovodi u opasnost stabilnost i mir u zemlji, cijeloj regiji i Evropi. Mi smo došli ovdje kako bismo slušali parlamentarce, izabrane predstavnike, a posebno predstavnike civilnog društva.
Došli smo također kako bismo pokazali našu podršku za demokratsku, multietničku i inkluzivnu BiH čija budućnost leži u EU. Posljednja dva dana susreli smo se sa velikim brojem nevladinih organizacija i aktivista. Susreli smo se sa gospođom Zornić, gospodinom Sejdićem i gospodinom Fincijem. U velikoj mjeri poštujem rad svih ovih impresivnih građana koji se bore da izgrade budućnost ove zemlje i koji su živi dokaz kakav veliki potencijal se nalazi u multietničkom društvu u BiH”, naveo je Franz.
Pored toga, sastali su se i sa članovima Predsjedništva BiH i predstavnicima Parlamenta BiH.
“Imali smo vrlo otvorene i konstruktivne diskusije. Najhitnije teme su bile trenutne inicijative u zemlji koje nastoje potkopati Dejtonski sporazum i predstojeće izbore u oktobru 2022. godine. Istaći ću niz zaključaka sa ovih sastanaka, a to je da prije svega zagovaramo teritorijalni integritet i suverenitet BiH i moramo prevazići etničke podjele i približiti zemlju EU.
Drugo, razgovori o reformi Ustava i načini funkcioniranja državnog sistema se moraju odvijati unutar relevantnih institucija sa demokratskim izabranim predstavnicima u okviru transparentnog procesa i uz znatno učešće predstavnika civilnog društva i građana. Treće, mora se učiniti sve što je moguće kako bi se osigurali slobodni i fer izbori u oktobru 2022. i kako bi se zaštitio integritet izbora, a to je prije svega odgovornost bh. institucija da osiguraju da građani mogu da koriste svoja osnovna demokratska prava.
Mi kategorički odbijamo i strogo osuđujemo sve prijetnje da se bojkotuju ili blokiraju izbori. Građani imaju pravo na ove izbore, niko nema pravo suspendirati demokratiju. Stoga, međunarodna zajednica i ured visokog predstavnika u BiH moraju biti spremni ukoliko je to potrebno da osiguraju ova osnovna demokratska prava za građane BiH”, dodao je on – prenosi N1.
Naglasio je dalje da se BiH opredijelila da postane država članica EU te da je to cilj koji dijeli i velika većina građana.
“Shodno tome, sve reforme moraju tome voditi da se ostvari usklađivanje sa standardima EU, da se zemlja približava EU i da se prevazilaze etničke podjele. To ne mogu biti ustupci samoproklamovanim etnonacionalističkim vođama. Ni pod kakvim uslovima ne treba doći do reformi koje sprečavaju provedbu relevantnih sudskih odluka Evropskog suda za ljudska prava. Kao što je već istaknuto, ova zemlje se suočava sa sigurnosnom krizom, imamo stanovništvo koje je traumatizirano i trenutno se na dnevnoj osnovi suočava sa retraumatizacijom zbog Dodikovih prijetnji otcjepljenjem i sa zločinima poput poricanja genocida.
Moramo strahove stanovništva shvatiti ozbiljno i solidarisati se s njima i na odgovarajući način odgovoriti na te secesionističke korake i prijetnje. Kada govorimo o etnonacionalističkim liderima, politika smirivanja je očigledno bila neuspješna i mora se hitno zaustaviti. Uvjeren sam da međunarodna zajednica mora imenovati jasno one koji su odgovorni za ovu krizu i uvesti sankcije protiv svih onih koji su prijetnja po mir, sigurnost i stabilnost u zemlji i koji potkopavaju Dejtonski sporazum kao i osobe i kompanije povezane s istima”, naglasio je Franz.
Naveo je da se niko ne treba zavaravati jer, prema njegovom mišljenju, ovo nije etnička već sigurnosna kriza.
“U koju su doveli etnonacionalistički lideri ove zemlje koji samo odvlače pažnju od stvarnih prioriteta svih građana i upravo političari trebaju ispuniti sve ono što građani traže, a EU će pružiti podršku. To pored mira je jednostavno dobar i pristojan život, borba protiv korupcije, siromaštva, zagađenja zraka, okolišnih problema i stvaranje dobrih izgleda za njihovu i budućnost njihove djece u ovoj zemlji”, rekao je Franz.
Franz je na pitanje novinarke N1 istakao da mu je žao što političari iz RS nisu prisustvovali današnjem sastanku.
“Ja ih ipak pozivam da razgovaraju s nama u bilo kojem trenutku. Sva mišljenja su važna i treba ih čuti i u tom smislu su naša vrata otvorena. Ovo nije bila namjera nikoga da uvrijediti, ja sam zaista došao sa jednim otvorenim stavom, da shvatim, vidim i čujem kakva je situacija i da to onda bude neka osnova da bih mogao donijeti prave odluke. Tako da zaista sve pozivam na razmjenu mišljenja”, poručio je Franz.
GIPHY App Key not set. Please check settings