Azijski način pripreme jela u woku osvojio je svijet zbog okusa i jednostavne pripreme, ali i zbog zdravih sastojaka koji se koriste. Ovu čudnu posudu u kojoj uživaju kuhari širom svijeta izmislili su Kinezi. Otuda se proširila na cijelu Aziju i ostatak svijeta. Prednost kuhanja u woku je brza priprema raznovrsnih jela koja ne gube na svojim hranjivim vrijednostima. Sve to zahvaljujući visokim rubovima koje omogućavaju ravnomjerno i brzo kuhanje ili prženje mesa i povrća. Recepti vas očekuju u nastavku
Piletina sa šampinjonima
SASTOJCI:
400 g pilećeg filea
1 kašika Gussnela
200 g šampinjona
50 ml ulja
1 čehno bijelog luka
1 kašika nasjeckanog đumbira
1 kašika Vegete
½ kašike soli
2-3 kapi susamovog ulja
PRIPREMA:
Meso narežite na tanke rezance i izmiješajte ga s Gussnelom. Očišćene šampinjone narežite na tanke listiće. Na vrućem ulju propržitemeso i izvadite ga. Na istu masnoću dodajte šampinjone, pa i njih propecite. Meso vratite u posudu sa šampinjonima, dodajte nasjeckani bijeli luk, đumbir, Vegetu, so i sve dobro promiješajte. Na kraju dodajte susamovo ulje.
Špageti na kineski način
SASTOJCI:
200 g prase
200 g tikvica
2 čehna bijelog luka
100 g mrkve
200 g špageta
200 g šampinjona iz slane otopine
100 g špinata
100 ml ulja
100 ml sojinog umaka
¼ kašike Vegeta đumbira
1 kašika Vegete
PRIPREMA:
Prasu i tikvice narežite na tanke rezance. Bijeli luk nasjeckajte, a mrkvu narežite na rezance. Špinat perite i dobro ocijedite. Špagete skuhajte u neposoljenoj vodi (al dente), ocijedite ih i ostavite na toplome mjestu. Na malo zagrijanog ulja u woku kratko propržitemrkvu, dodajte bijeli luk pa ih istresite na špagete. U istu posudu dodajte malo ulja, propržiteporiluk i tikvice pa ih također istresite na špagete. Postupak ponovite sa špinatom kojem dodate ocijeđene šampinjone. Na kraju dodajte đumbir, sojin umak i Vegetu, promiješajte pa vratite u wok. Pripremljeno povrće i špagete lagano izmiješajte i kratko zagrijte.
Špinat na kineski način
SASTOJCI:
400 g špinata
1 kašika susamovih sjemenki
1 kašika naribanog đumbira
2 kašike sojinog umaka
50 ml vode
1 kašika Vegete
2 kašike ulja
1 kašika susamovog ulja
PRIPREMA:
Listove špinata operite i posušite. U wok na malo zagrijanog ulja stavite đumbir i susamove sjemenke. Kratko ih propržite(oko pola minute), a zatim dodajte špinat. Sve zajedno propržite1-2 minute, zatim dodajte sojin umak, vodu i Vegetu. Vrlo kratko propirjajte i na kraju dodajte susamovo ulje.
Puretina s povrćem
SASTOJCI:
200 g špageta
400 g purećih prsa
100 g luka
100 g crvene paprike
100 g mrkve
100 g zamrznutih žutih mahuna
3 kašike ulja
2 čehna bijelog luka
150 g ukiseljenog baby kukuruza
1 kašika Vegete
3 kašike sojinog umaka
½ kašike Vegeta đumbira
1 kašika susamovog ulja
1 kašika cvjetnog meda
3 kašike vina
PRIPREMA:
Špagete skuhajte i ocijedite. Pureća prsa narežite na rezance. Povrće očistite i narežite na trakice, a mahune skuhajte. Meso propržiteu woku na zagrijanom ulju uz miješanje te izvadite šupljom lopaticom sa strane. Na istom ulju propržitenarezano povrće, te kad omekša dodajte protisnuti bijeli luk. Zatim vratite meso, kuhane mahune i baby kukuruz. Dodajte Vegetu, sojin umak, đumbir, susamovo ulje, med, vino i kratko prokuhajte.
Hrskavo pečeni račići
SASTOJCI:
500 g očišćenih repova račića
1 bjelance
20 g Gussnela
100 ml ulja
1 kašika Vegete
2 kašike bijelog vina
PRIPREMA:
Operite i posušite račiće pa ih pokapajte vinom. Istucite bjelanca, dodajte Gussnel i Vegetu. U tako pripremljenu smjesu uvaljajte račiće. Zagrijte vok s uljem te propržiteračiće, a zatim ih izvadite na kuhinjski papir, kako bi se upila suvišna masnoća.
Mahune na kineski način
400 g zelenih mahuna
200 g tofua
1 čehno bijelog luka
1 kašika susamovog ulja
2 kašike sojinog umaka
150 g crvene paprike narezane na štapiće
2 mlada luka narezana na štapiće
150 g kukuruza šećerca
200 g mrkve narezane na štapiće
3 kašike maslinovog ulja
2 kašike bijelog vina
PRIPREMA:
Mahune očistite, narežite, operite i kuhajte u posoljenoj vodi 15-20 minuta. Na maslinovom ulju propržiteluk, mrkvice i papriku. Povrće izvadite na toplo mjesto. Na zagrijanom ulju pecite tofu, dodajte protisnuti bijeli luk, vino, sojin umak, susamovo ulje i na kraju umiješajte proprženo povrće, mahune i ocijeđeni kukuruz.
Zašto volimo wok
Star je više od 3000 godina. Iako su pristupačnije i češće cijene željeznog i čeličnog woka, onaj izrađen od gusa je, zapravo, originalni wok i za njega zaista vrijeda ona ”kol'ko para, tol'ko muzike”.
- Zdravo prži
Volite li pržena jela, wok je odličan izbor za pripremu vaše omiljene pržene hrane i mnogo bolje rješenje od bilo kakve tave ili friteze (koja zahtijeva veliku količinu ulja i komplicirano čišćenje nakon uporabe). U woku će vam za prženje biti dovoljno malo ulja, uz uvjet da je jako zagrijano te da su komadi hrane (mesa, ribe ili povrća) podjednake veličine. Metalna rešetka omogućuje cijeđenje masnoće iz namirnica, ali i održavanje hrane toplom.
- Brzo kuha
Kuhanje traje samo nekoliko minuta jer, zbog kupolastog oblika posude, hranu morate narezati na manje komade. Ne zaboravite da uvijek prvo treba pržiti luk i bijeli luk, zatim povrće i na kraju meso ili ribu.
- Daje zlatnu boju
Zahvaljujući upotrebi male količine ulja, neprekidnom miješanju namirnica te kuhanju na jakoj vatri hrana pripremljena u woku ne upija masnoću te ostaje lagana i hrskava. Wok je stoga pravi izbor za kuhanje ili prženje povrća (narezanog na ploške ili štapiće), pripremu rižota i brzih umaka, kao i jela od tjestenine.
The post Savršena jela iz woka: Fino, sočno i hrskavo appeared first on Azra Magazin.
GIPHY App Key not set. Please check settings