Vučić i Kurti dijalog u Bruxellesu počeli prihvaćanjem izjave o nestalima
Foto: Johanna Geron / Reuters
U Bruxellesu je završen još jedan krug pregovora između Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa. Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Albin Kurti usvojili su Deklaraciju o nestalim osobama. Predstavljen je nacrt statuta za formiranje Zajednica općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, ali dogovor o toj ključnoj točki pregovora nije postignut.
– Ovo je treći sastanak, ali niti jedan nije ostvario značajniji napredak. Srbijanska strana inzistira na stvaranju zajednica srbijanskih općina na sjeveru Kosova, a Priština smatra da treba provesti sve odredbe sporazuma o normalizaciji odnosa, a ne samo zajednicu srbijanskih općina. Tim više što je predsjednik Vučić rekao da Srbija nema namjeru provesti sve odredbe sporazuma o normalizaciji odnosa niti prestati s blokadom članstva Kosova u međunarodnih organizacijama i tijelima što je Prištini jako važno. Danas će im biti predstavljen nacrt statuta budućih zajednica općina s većinskih srbijanskim stanovništvom, ali mala je vjerojatnost da će to biti prihvaćeno, rekla je u središnjem Dnevniku HTV-a Jasna Paro.
Zajednički se obvezujemo da ćemo blisko surađivati na identificiranju grobnih mjesta i praćenju iskapanja, kako bi se osigurao puni pristup pouzdanim i točnim informacijama koje pomažu u lociranju i identificiranju preostalih nestalih osoba unutar vremenskog okvira od 1. siječnja 1998. do 31. prosinca 2000., kaže se u deklaraciji koju je objavila Europska služba za vanjske poslove (EEAS).
Obje strane prepoznaju pitanje nestalih kao humanitarno pitanje i slažu se oko potrebe za dodatnim naporima kako bi se olakšala situacija pogođenim obiteljima i širim zajednicama, rekao je Visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
Od 6.056 osoba koje su nestale na Kosovu u razdoblju od 1. siječnja 1998. do 31. prosinca 2000. još je ostao neriješen 1621 slučaj i te se osoba i dalje vode kao nestale.
Deklaracija je već ranije bila usuglašena i sada je samo formalno prihvaćena.
Vučić i Kurti započeli su u utorak novi krug razgovora u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa koji se vodi pod pokroviteljstvom EU-a.
Puno teža tema koja je na dnevnom redu je pitanje formiranja Zajednica općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova (ZSO). Objema stranama je predstavljen prvi nacrt statuta ZSO.
Sporazum o putu prema normalizaciji odnosa
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell objavio je 27. veljače nakon sastanka Vučića i Kurtija u Bruxellesu da su obje strane prihvatile sporazum o putu prema normalizaciji odnosa. Uslijedio je novi susret 18. ožujka u Ohridu na kojem je po Borrellu prihvaćen aneks tog sporazuma koji predstavlja plan provedbe osnovnog sporazuma. Međutim, ni sporazum ni aneks nisu potpisani i obje strane ga različito tumače.
Srbijanska strana u prvi plan stavlja formiranje ZSO sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, što je predviđeno sporazumom postignutim još 2013., dok se Kosovo nastoji izboriti da ta zajednica nema izvršne ovlasti, ističući da ne žele na svom teritoriju nešto poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.
Borrell i posebni izaslanik EU-a za dijalog Miroslav Lajčak ovaj put nisu najprije imali odvojene sastanke sa svakim od čelnika, što je ranije bio običaj, nego su odmah krenuli s trilateralnim sastankom.
Sastanak Escobar i Kurti
U zgradi u kojoj se održavaju pregovori je i posebni američki izaslanik za zapadni Balkan Gabriel Escobar, koji se prije sastanka dvojice čelnika sastao s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem.
Friendly and productive conversation with DAS @StateEUR Gabriel Escobar in Brussels prior to today's high-level meeting. We shared our views and expectations for the meeting. I also thanked him for the U.S.'s role, and for its contribution to Kosova's path to @coe membership. pic.twitter.com/hw0DsXHWWy
— Albin Kurti (@albinkurti) May 2, 2023
Brnabić: Ne očekujem nikakav dogovor u Bruxellesu
Srbijanska premijerka Ana Brnabić ne očekuje nikakav dogovor, a za neuspjeh je optužila kosovsku stranu.
– Nažalost, nemam nikakva očekivanja od sastanka. Ne vidim kako će se to promijeniti nakon 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma. Ne vidim spremnost u Prištini, izjavila je Brnabić novinarima u Mostaru na Međunarodnom sajmu gospodarstva.
Premijerka Brnabić je kazala da Priština krši odredbe toga sporazuma počevši s održavanjem izbora koje Srbi na Kosovu ne podupiru, do smjene direktora policije regije sjever.
– Pokušavamo nastaviti biti tolerantni, čuvamo mir i kakvu-takvu stabilnost usprkos naporima Prištine da izazove destabilizaciju, rekla je Brnabić.
Peter Stano, glasnogovornik Službe za vanjske i sigurnosne poslove EU-a, kazao je kako ne želi nagađati ni o kakvim scenarijima raspleta krize koji se pojavljuju u javnosti.
– Posrednik Europske unije pokušava pomoći objema stranama da napreduju i ispune svoje obveze. Učinit ćemo sve što možemo kako bismo im pomogli da postignu potreban napredak u provedbi sporazuma i međusobnom dijalogu, dodao je Stano.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings