Predstavnik Velike Britanije u Ujedinjenim nacijama u svom je govoru snažno podržao visokog predstavnika Christiana Schmidta.
“On je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini”, istakao je James Kariuki, ambasador Velike Britanije pri UN, javlja portal Politički.ba.
Istakao je da su jako zabrinuti secesionističkom retorikom vlasti entiteta Rs. One nastavljaju potkopavati institucije BiH i prijete stabilnosti i miru ne samo u BiH, već i regionu.
“Velika Britanija čvrsto stoji uz Dejton i institucije međunarodne zajednice u BiH. Posebno smo zainteresirani za provođenje 5+2 preduslova za zatvaranje OHR-a. Dok se to ne desi čvrsto smo u Vijeću za provođenje mira. Pozdravljamo angažman EUFOR-a u BiH. Sada je vrijeme za sve vlasti u BiH da odbiju napore secesionizma i okrenu se miru”, poručio je Kariuki, prenosi portal Politički.ba.
Predstavnik Kine pri Vijeću sigurnosti na početku svog govora “preskočio” je tokom pozdravljanja gostiju da pomene visokog predstavnika.
Istakao je da je kineska politika prema BiH konzistentna i da nije promijenjen i neće biti promijenjena podrška suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
Kritikovao je postupanje Schmidta i posebno njegove Bonske ovlasti.
“Nametanje pojedinačnih sankcija koje nije podržalo Vijeće sigurnosti nije u skladu s međunarodnim pravom. Pozivamo i visokog predstavnika i strane koje ga podržavaju da ne provode selektivne sankcije jer to ne doprinosi miru i stabilnosti BiH”, rekao je kineski predstavnik. On je posebno pohvalio “konstruktivnu ulogu koju u BiH imaju Srbija i Hrvatska”.
Ambasador Rusije Vasiljij Nebežnji ponovio je stav da Schmidt nije visoki predstavnik. Schmidta je optužio da se “odvratno miješa u unutrašnje stvari BiH”, da krši Ustav entiteta F BiH, prenosi portal Politički.ba.
“Nema nikakve veze njegov mandat sa Krivičnim zakonom F BiH. On se petlja u to kako će izgledati Federalna vlada. Kakve to veze ima sa provođenjem mira?”, rekao je on.
On je oštro kritikovao nametanje odluka koje je donio visoki predstavnik, te prigovorio na sastav Ustavnog suda BiH. Istakao je i da Zapad želi prekomponirati volju birača izraženu na izborima i da je postavio vlasti koje odgovaraju njemu, a ne biračima.
“Zapad provodi klasični neokolonijalni pristup BiH. To je opasno za mir”, istakao je.
On je rekao da Rusija neće prihvatiti izvještaj “privatnog lica” u liku Christiana Schmidta.
Nebežnja je pozvao i da se pomno sasluša govor Željke Cvijanović “koji je prepun utemeljenih činjenica”.
“Rusija svim srcem podržava BiH kao suverenu i nezavisnu državu koja se sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda”.
Nathalie Estival-Broadhurst, zamjenica ambasadora Francuske pri UN istakla je da njena zemlja poziva vlasti BiH da počnu s provođenjem reformi. Podsjetila je na to da je BiH dobila kandidatski status i da je pred zvaničnim Sarajevom veliki posao koji bi trebao rezultirati otvaranjem pregovora.
“Francuska se nada da će se nove vlasti posvetiti tome i time osigurati vidljivi napredak za sve građane, posebno u oblasti vladavine prava”, istakla je.
Ona je naglasila da je neprihvatljivo poziva na secesiju, negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Istakla je i da “Francuska u cjelosti podržava visokog predstavnika”.
“Želimo da se taj ured zatvori što prije. Ali još do toga nismo stigli”, poručila je Estival-Broadhurst.
Govoreći u ime Sjedinjenih Američkih Država, predstavnik te zemlje istakao je da u Vijeću sigurnosti sjedi visoki predstavnik, javlja portal Politički.ba.
“Mi smo čvrsto uz BiH, kao suverenu, nezavisnu i multietničku državu.”
On je posebno čestitao na formiranju Federalne vlade, “prvi put nakon osam godina” i istakao da je “sada vrijeme za reforme koje će voditi u napredak prema euro-atlantskim strukturama”.
Pozvao je lidere u BiH da se posvete reformama.
“Predugo su etno-nacionalne stranke držale BiH kao taoca. Secesionistički istupi i napadi Milorada Dodika na slobode građana udar su na lične slobode svakog građanina. Njegova objava da će se formirati jedinice koje će nadzirati entitetsku liniju mogle bi dovesti do ozbiljnog ugrožavanja sigurnosti i mira u BiH”, istakao je.
On je naveo da “SAD jako cijene rad visokog predstavnika” i da njegov ured igra ključnu ulogu u provođenju Dejtona.
“Dok se Dejtonski sporazum u cjelosti ne provede, SAD u potpunosti podržavaju Ured visokog predstavnika i Christiana Schmidta u njegovom radu, uključujući i korištenje Bonskih ovlasti”, poručio je predstavnik SAD, javlja portal Politički.ba.
GIPHY App Key not set. Please check settings