Nekada gigant evropskog fudbala, nizozemski Ajaks je sada zarobljen u jednoj od najdubljih kriza u svojoj 123 godine dugoj istoriji. Četrnaesti je u ligi, otpušteni su najviši zvaničnici i izbili su nemiri navijača.
“Klub je u plamenu”, naslov je na sajtu udruženja navijača, opisujući prekid nedjeljnog derbija, popularnog ”Klassiekera” protiv Fejenorda (0:4) kao “najnižu tačku krize”.
S obzirom da je Ajaks čak tri gola primio u užasnoj igri u prvom poluvremenu, tvrdokorn navijači kluba bacili su baklje na teren, ne ostavljajući sudiji drugi izbor nego da prekine meč.
Ružne scene su uslijedile u Amsterdamu, s navijačima koji su razbijali ulaz i vodili bitke sa policijeom koja je ispalila suzavac. Bilo je to tužno poglavlje u slavnojhistoriji bez premca u nizozemskom fudbalu.
Trideset i šest puta osvajač titule prvaka Nizozemske i četiri puta prvak Evrope, Ajaks će uvijek biti povezan sa Johanom Krojfom po kojem je dato ime stadionu koji je u nedjelju nosio najveći teret frustracija navijača.
Prije četiri godine cijela planeta se divila Ajaksu kao najorganizovanijem klubu i jedinom van lige “petice” koji uspjeva da parira i bude čak bolji od ekipa iz Engleske, Njemačke, Španije, Italije i Francuske.
O njegovoj školi fudbala ispisanu su brojni hvalospjevi a skauting služba koja bez greške bira najtalentovanije i one najviše željne napredovanja, dizana je u nebesa.
Međutim, u ove četiri godine sve se raspalo i morate se vratiti u sezonu 1964/1965, kada je Krojf tek došao u omladinski tim Ajaksa, da biste pronašli lošiji početak sezone.
Samo jedna pobjeda i dva remija su ostavili Ajaks na 14. mjestu sa već 10 bodova zaostatka od prvog na tabeli PSV Ajndhovena.
Ameterdamski mediji posebno su žestoki u kritikama navodeći da su neke od Ajaksovih igara ove sezone bile “stvari koje se ne viđaju ni u lokalnim ligama “.
Dnevnik NRC navodi da je utakmica “simbolizovala egzistencijalnu krizu u kojoj se klub nalazi”.
U prvom meču Lige Evrope prošle sedmice, Ajaks je uspio da remizira protiv Olimpika iz Marselja koji se takođe bori sa velikom krizom.
Sve je u Ajaksu nekako i funcionisalo dok je na čelu sportskog sektora bio Mark Overmars. Ipak njega su prošle godine posla koštale sekstističke poruke koje je slao podređenim koleginicama u Amsterdamu. Zamijenio ga je Sven Mislintat.
Ajaks je ovog ljeta potrošio 109.300.000 evra na 12 pojačanja, ali su u startnoj postavi u ponižavajućem derbiju sa Fejenordom igrali samo Josip Šutalo i Borna Sosa. Izuzev Šutala, skoro sva pojačanja su pod baražnom paljbom holandskih medija jer kako se ističem nemaju kvalitet za “kopljanike”.
Zato nije bilo ni čudo kada je objavljeno da se Ajaks razišao sa fudbalskim direktorom Svenom Mislintatom. Kako se navodi Mislintat je bio pod vanjskom istragom zbog mogućeg sukoba interesa zbog transfera od osam miliona evra u posljednjem trenutku.
Ajaks je negirao da otpuštanje ima bilo kakve veze sa istragom, navodeći “nedostatak široke podrške unutar organizacije” kao razlog za odluku.
Navodi se da ni trenutni trener Moris Stajn neće dugo zadržati u Ajaksu u kojem vlada teška atmosfera zbog borbe za vlast u vrhu kluba.
Već se spekuliše da bi ga mogao zamijeniti Luj van Gal koji je ipak rekao da mu je trenutno zdravlje prioritet.
Nizozemski fudbalski stručnjak Jap Stalenburg kaže da je Ajaksu potreban diktator, jak vođa da dođe i sredi stvari.
Na čelo nadzornog odbora je postavljen Mihael Van Prag. Legenda kluba ima 76 godina a bio je predsjednik od 1989. do 2003. Vodio je klub kada su 1995. pokorili Evropu. Da li će sada uspjeti ostaje da se vidi, (Agencije)
GIPHY App Key not set. Please check settings