Potpredsjednica Evropske narodne stranke (EPP) i članica Odbora za kulturu i obrazovanje EP Željana Zovko sutra će predstaviti nematerijalnu i materijalnu baštinu Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine u Evropskom parlamentu. Međutim ovaj događaj izazvao je brojne kontroverze, posebno zbog nazivanja Starog mosta u Mostaru “hrvatskom kulturnom baštinom”, što se može vidjeti i na vizualu u kojem se, pored dubrovačkih zidina, nalazi i fotografija Starog mosta u Mostaru, ali se nigdje ne spominje kulturna baština BiH, nego samo kulturna baština Hrvatske.
Nigdje se u vizualu ne spominje da je most dio kulturne baštine BiH
Inače, uoči plenarnog usvajanja parlamentarnog izvještaja o evropskoj historijskoj svijesti u koje su uključeni amandmani zastupnice Zovko koji pozivaju na objektivno, činjenično i istinito prisjećanje na zločine, zlodjela i žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima u Europi tokom 20. stoljeća, u srijedu će u 18:30 sati biti održano svečano otvorenje umjetničke izložbe Lidije Topić Bouwen.
Izložba će posebno prikazati opstanak Hrvata u Bosni i Hercegovini i najvažnije historijske epizode Hrvata kroz stoljeća, s naglaskom na djelo o hercegovačkom franjevcu i prosvjetitelju fra Didaku Buntiću koji je za vrijeme Prvog svjetskog rata u Slavoniji i Srijemu osigurao prihvat i smještaj za oko 17.000 hercegovačke djece te djelu koje prikazuje 66 ubijenih hercegovačkih franjevaca u Širokom Brijegu tokom drugog svjetskog rata.
Izložbu će Zovko otvoriti zajedno sa suprugom i sinom pokojne Lidije Topić Bouwen u spomen na njezino umjetničko djelovanje, bogat diplomatski put i sve što je učinila za dobrobit Bosne i Hercegovine. U saradnji s renomiranim hercegovačkim vinarima, Zovko će tokom svečanog otvorenja predstaviti i nagrađivana vina iz BiH.
Safet Oručević, bivši gradonačelnik Mostara, reagovao je na klasifikaciju Starog mosta “hrvatskom baštinom”.
Oručević je istakao da je Most svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine, te da su Bošnjaci vodili njegovu obnovu nakon što su ga pripadnici HVO-a srušili tokom agresije na BiH.
“Kako da komentarišem skup na kojem se Stari most označava kao ‘hrvatsku baštinu’, osim kao sramotnu i glupu provokaciju.
Most je svjetska kulturna baština iz Bosne i Hercegovine, a nikakva hrvatska baština. Za taj projekat sam uložio mnogo napora kao gradonačenik da pridobijem kao partnere Svjetsku banku i UNESCO, više država donatora kao i Hrvatsku na čelu sa premijerom Račanom koji nam je dao punu podršku”, naveo je Oručević.
Kako kaže, bilo je to u vrijeme kada su jedina “kulturna” baština koju su imali Hrvati u tom vremenu u Mostaru, bili koncentracioni logori za sugrađane, ubijanja nevinih ljudi, silovanja, razaranja grada uključujući i rušenje Starog mosta, čak ekskluzivno snimljeno kamerama Hrvatske vojske.
“Za sve to su naši sugrađani osuđeni na preko stotinu godina zatvora kao Udruženi zločinački poduhvat. Kad je Stari most u pitanju, upravo su Bošnjaci vodili Udruženi poduhvat zajedničke obnove i pomirenja.
I dalje ćemo to raditi, ali ne sa onima koji neprestano provociraju i zaustavljaju sve procese normalizacije među narodima”, zaključio je on.
GIPHY App Key not set. Please check settings