in

Opća skupština UN-a glasa o rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Opća skupština UN-a glasa o rezoluciji o genocidu u Srebrenici
Slatka-Tajna.Eu

Opća skupština UN-a/Arhiva

Foto: Eduardo Munoz / Reuters

Opća skupština UN-a u četvrtak poslijepodne u New Yorku trebala bi glasovati o predloženoj rezoluciji kojom se traži proglašenje 11. srpnja Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Dokument, čiji su predlagatelji Njemačka i Ruanda, određuje 11. srpanj kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995., osuđuje poricanje genocida kao povijesnog događaja, te veličanje onih koje su međunarodni kazneni sudovi osudili za ratne zločine, uključujući i genocid u Srebrenici.

Ističe i da je kaznena odgovornost za zločin genocida individualna i ne može se pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini.

Usprkos tome što dokument ne spominje krivnju nijednog naroda, Srbija i entitet Republika Srpska uz potporu Rusije u New Yorku žestoko lobiraju protiv izglasavanja ovog dokumenta.

Hrvatska je jedan od kosponzora rezolucije o Srebrenici.

– Mi smo jedan od 40-ak kosponzora rezolucije, moguće je da taj broj i naraste do trenutka glasovanja. Mi zapravo tu nemamo nikakvih dilema, ako je Međunarodni sud pravde kao jedan od šest glavnih organa UN-a nadležan za odlučivanje o državnoj odgovornosti za genocid – proglasio genocid u Srebrenici – tu je stavljena točka u smislu pravne kvalifikacije, rekao je Ivan Šimonović, hrvatski veleposlanik pri UN-u.

Koliko god ima potpore za rezoluciju, s druge strane snažan je otpor Srbije, Rusije i drugih diplomatskih saveznika srpske strane.

– To je isključivo političke naravi. Ništa se pravno neće promijeniti usvajanjem rezolucije osim što će se uspostaviti dan kada se komemoriraju žrtve Srebrenice i što će se obvezati UN da kroz svoje organe doprinese obilježavanju. Točka, to je sveM kazao je Šimonović.

Postrojbe bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8.000 Bošnjaka.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku


















Taj je zločin Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definirao kao genocid.

Za to je do sada na tom sudu i sudovima u BiH osuđeno više od 50 osoba.

Pokolj u Srebrenici je i Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ) proglasio genocidom.

Skupština Republike Srpske usvojila je u srijedu izjavu kojom prosvjeduje zbog rezolucije, a predsjednik tog entiteta Milorad Dodik je na mreži X napisao kako bi usvajanje rezolucije nanijelo nepopravljivu štetu , što bi značilo kraj BiH.

On prijeti da će se Republika Srpska, u kojoj se nalazi Srebrenica, odvojiti od Bosne ako rezolucija bude usvojena.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je s blagoslovom patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija prije glasovanja otišao u New York gdje nastavlja lobirati protiv rezolucije, objavio je portal Radija Slobodna Europa.

– Ići ću u New York jer netko mora dati odgovor onima koji žele Srbiju optužiti da je genocidna nacija, rekao je prošli tjedan Vučić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
San je igrati Evropu pred svojim navijačima

San je igrati Evropu pred svojim navijačima

ODBILA INTIMNE SCENE S GAGOM,PA ZAVRŠIO S MALOLJETNICOM: Voditeljica iznijela detalje sa snimanja kultnog filma

ODBILA INTIMNE SCENE S GAGOM,PA ZAVRŠIO S MALOLJETNICOM: Voditeljica iznijela detalje sa snimanja kultnog filma