Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) Graciela Gatti Santana posjetila je 30. maja bivši koncentracioni logor Trnopolje, jedan od najpoznatijih, najzloglasnijih i najmasovnijih logora u prijedorskoj regiji.
Posjeta dolazi uoči Dana bijelih traka, koji se svake godine obilježava 31. maja u znak sjećanja na žrtve civile nesrpske nacionalnosti, ubijene tokom rata od 1992. do 1995. godine.
Predsjednica je bivši logor posjetila s direktorom Memorijalnog centra Sarajevo Ahmedom Kulanićem i Jusufom Arifagićem, predsjednikom Udruženja logoraša Prijedora. Arifagić je predsjednicu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove upoznao s torturama kroz koje je prošlo više od 23.000 logoraša.
Kako je saopćeno iz Memorijalnog centra Sarajevo, posjeta predsjednice Gatti Santana predstavlja važan korak u očuvanju sjećanja na žrtve i promociji pravde.
“Predsjednica Gatti Santana danas je imala čast da se obrati na konferenciji u Prijedoru o logorima u BiH tokom sukoba 1990-ih. Istaknula je ulogu Međunarodnog krivičnog suda u presuđivanju zločina u zatočeničkim logorima”, naveli su iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove koji ima mandat da obavlja više ključnih funkcija Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu (MKSR) i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
U Prijedoru je u četvrtak, uoči Dana bijelih traka u znak sjećanja na sve žrtve iz Prijedora i okoline, počela dvodnevna Međunarodna konferencija o koncentracionim logorima u Bosni i Hercegovini, koju je organizirao Memorijalni centar Sarajevo u suradnji s Udruženjem logoraša Kozarac i Gradom Sarajevo.
U okviru logora formiran je čak i dječiji logor, kroz koji su prošli mnogi prijedorski mališani, među kojima je bilo i beba, od kojih su neke u njemu i rođene.
Haški sud je utvrdio da je ovo bio i logor u kojem su vršena silovanja žena i djevojaka.
U zločinima koji su se dogodili tokom 1992. godine u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176 osoba, među kojima je 102 djece.
Oko 30.000 Prijedorčana nesrpske nacionalnosti prošlo je kroz logore Trnopolje, Omarska i Keraterm.
GIPHY App Key not set. Please check settings