Osiguravajuća društva u Republici Srpskoj ostvarila su u ovoj godini, do kraja aprila, premiju u visini od 113,4 miliona maraka, od čega se 94,1 milion odnosi na neživotna osiguranja, a 19,2 miliona na životna osiguranja.
Prema podacima Agencije za osiguranje Republike Srpske, štete koje su osiguravajuće kuće isplatile u pomenutom periodu premašile su 40,4 miliona maraka, a najveći dio odnosi se na štete za neživotna osiguranja i to 32,1 milion maraka, u čemu dominira osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila (18,5 miliona KM).
Štete isplaćene u životnim osiguranjima iznosile su 8,3 miliona KM, najviše (7,5 miliona) za osiguranje života.
Ognjen Aleksić, direktor Brokerskog društva u osiguranju Broker Fortis, kaže da tržište osiguranja bilježi rast, ali da udio neživotnih osiguranja od 83 odsto, odnosno životnih od 17 odsto pokazuje da je tržište i dalje nedovoljno razvijeno.
“Udio obaveznog osiguranja od autoodgovornosti iznosi 52,83 odsto u ukupnoj premiji, odnosno 63,63 odsto u non-life premiji. Ovaj podatak, kada mu dodamo i kasko osiguranje, pokazuje da osiguranje motornih vozila u premiji non-life, zajedno s osiguranjem od autoodgovornosti i kasko osiguranjem iznosi 74,83 odsto i to je jako visok procenat”, ističe Aleksić.
Ostale vrste osiguranja su, prema njegovom mišljenju, i dalje na zanemarljivo niskim procentima učešća u ukupnoj premiji.
Prema podacima Agencije za nadzor nad tržištem osiguranja u FBiH, osiguravajuće kuće koje posluju u FBiH (uključujući podružnice društava iz RS u FBiH) u prva četiri mjeseca ove godine bilježe premiju od 241 milion maraka, od čega se na neživotna osiguranja odnosi 192,4 miliona KM, a na životna 48,5 miliona KM.
Isplaćene štete u FBiH iznose 116,5 miliona maraka, od čega za neživotna osiguranja 84,9 miliona maraka, a za životna 31,6 miliona maraka.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria ranije pisala, podaci o naplaćenoj premiji osiguranja i dalje pokazuju veoma mali udio premije za osiguranje od požara, poplava i drugih elementarnih nepogoda u BiH.
Posmatrajući duži period, vidljivo je da je premija za osiguranje od požara i elementarnih nepogoda porasla u 2014. godini, kada su BiH zadesile katastrofalne poplave, iako taj rast nije bio u velikom obimu u odnosu na 2013. godinu.
Međutim, poplave stanovništvo i privredu nisu natjerale da se okrenu češćem osiguranju od elementarnih nepogoda, pa je premija već 2015. i 2016. godine pala. Nešto značajniji rast evidentiran je 2017. i 2021. godine, a razlog može biti što su godinu ranije (2020) BiH takođe zahvatile obilne padavine koje su dovele do poplava.
GIPHY App Key not set. Please check settings