Grad Sarajevo će nakon tri decenije dobiti jedinstveno spomen-obilježje civilnim žrtvama rata u centru grada – Skenderiji.
Na zajedničkoj pres-konferenciji Grada Sarajeva i Unije civilnih žrtava rata, u srijedu 12. juna, gradonačelnica Benjamina Karić i predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović, predsjednica i generalni sekretar Unije CŽR-a KS Senida Karović i Muzafer Teskeredžić, te autori odabranih idejnih rješenja predstavili su planirano spomen-obilježje.
Rad arhitekata Asmira Šabića i Zulejhe Šabić-Zatrić izabran je kao najbolje idejno rješenje budućeg spomenika, koji svoj koncept crpe iz poznatog simbola “Sarajevska ruža”.
“Sarajevskim ružama” su označena mjesta gdje su ubijani građani tokom opsade. Nastale su tako što su oštećenja u asfaltu i pločnicima od granatiranja, nakon rata popunjena masom crvene boje.
“Buduće spomen-obilježje pored memorijalnog, imat će i historijsko-edukativni i duboko emotivan značaj, sa porukom da se ne zaboravi i nikada više ne ponovi. Sada je sigurno! Grad stradalnik koji je izdržao i preživio najdužu opsadu u modernoj historiji, dobit će mjesto pijeteta i sjećanja na sve ubijene i ranjene civile tokom agresije”, istakla je Karić, javlja agencija FENA.
Ademović je pozvao i druge nivoe vlasti da podrže ovaj započeti proces, kazavši da će Gradsko vijeće i Komisija za spomenike Gradskpg vijeća nastaviti dalje aktivnosti na realizaciji ovog važnog projekta za Grad i Kanton Sarajevo.
Iz Unije civnilnih žrtava rata Kantona Sarajevo su podsjetili da je prema zvaničnim podacijma, Zavoda za zdravstvenu zaštitu BiH i Zavoda za statistiku FBiH, tokom opsade Sarajeva u periodu 1992. – 1995. ubijen 11.541 građanin Sarajeva, a da su od tog broja 5.564 bili civila, uključujući djecu.
Unija je do sada prikupila podatke za 5.039 ubijenih civila. U narednom periodu predstoje aktivnosti na prikupljanju preostalih podataka za još oko 500 ubijenih civila.
Vojska Republike Srpske je počela opsadu Sarajeva 5. aprila 1992. godine. Glavni grad BiH je bio pod opsadom 1.425 dana, tokom koje je prosječno palo 329 granata dnevno.
Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku Republike Srpske, te Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.
Prema podacima Haškog tribunala, objavljenim na službenoj stranici, za zločine na području Sarajeva pred Sudom BiH osuđeno je deset pripadnika Vojske Republike Srpske.
Na nižim sudovima za zločine na području Sarajeva osuđeno je još najmanje 20 osoba.
Pred Haškim tribunalom za zločine počinjene u Sarajevu bio je optužen i nekadašnji predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević, ali je umro tokom suđenja u martu 2006. godine, nakon čega je proces obustavljen.
GIPHY App Key not set. Please check settings