in

Učesnici moto maratona stigli u Potočare

Učesnici moto maratona stigli u Potočare
Slatka-Tajna.Eu
Učesnici moto maratona stigli u Potočare

U Potočare su u srijedu u poslijepodnevnim satima stigli učesnici moto maratona, koji su dan ranije krenuli iz Bihaća.

Riječ je o 13. maratonu, u kome je učestvovalo nekoliko stotina motociklista, koji je posvećen godišnjici srebreničkog genocida.

Oni su iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Italije, Švedske, Švicarske, Turske, Crne Gore i Srbije.

Uoči dolaska u Potočare, u prijepodnevim satima, prošli su i kroz Sarajevo gdje su na platou ispred Velikog parka, gdje je postavljen Srebrenički cvijet, simbol stradanja u srebreničkom genocidu, položili cvijeće.

U Potočarima se očekuje i dolazak oko 4.000 učesnika “Marša mira”.

Oni su u ponedjeljak krenuli iz Nezuka, pored Tuzle, na stotinu kilometara dug put ka Srebrenici, kako bi odali počast žrtvama genocida počinjenog 1995. godine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN).

Pješačili su istim stazama kojima su se Srebreničani u julu 1995. godine pokušavali probiti do slobodne teritorije u Tuzli ili Kladnju.

“Marš mira” se održava od 2005. godine.

Cilj manifestacije je izgradnja, unapređenje i njegovanje kulture sjećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.

Tokom pješačenja su tokom tri dana prelazili više od 30 kilometara dnevno.

U Memorijalnom centru će ove godine biti ukopani posmrtni ostaci još 14 žrtava.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










Najmlađa žrtva je Beriz Mujić, koji je u julu 1995. godine imao 17 godina, dok je najstarija žrtva 68-godišnji Hamed Salić.

U Srebrenici i okolnim mjestima, u julu 1995. godine snage Vojske Republike Srpske (VRS) ubile su više od 8.300 Bošnjaka.

Međunarodni sud pravde u Hagu je presudom iz 2007. godine taj zločin okarakterisao kao genocid. U to vrijeme je Srebrenica bila zaštićena zona UN.

Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprječavanje genocida, te kršenje obaveze da kazni njegove počinioce.

Do danas je pred različitim sudovima za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) Vojske Republike Srpske (VRS), Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Generalna skupština UN-a je u maju ove godine usvojila rezoluciju, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Rezolucijom se, pored ostalog, osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, što je zabranjeno i Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Počela poslovna obuka IMPAKT Akceleratora u Tuzlanskom kantonu

Počela poslovna obuka IMPAKT Akceleratora u Tuzlanskom kantonu

U Sarajevu održan XII Kongres Svjetskog saveza dijaspore BiH

U Sarajevu održan XII Kongres Svjetskog saveza dijaspore BiH