Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojio je 16. jula, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH.
Da bi stupio na snagu, budžet mora biti usvojen i u Domu naroda BiH.
Vijeće ministara usvojilo je 4. jula nacrt budžeta Bosne i Hercegovine za 2024. u iznosu od oko 1,35 milijardi maraka (oko 693 miliona eura) i za 40 miliona je veći u odnosu na prošlu godinu.
Tokom ove godine državni ministar financija je u tri navrata donosio odluku o privremenom, tromjesečnom financiranju.
Usvajanje budžeta dogovoreno je 1. jula na sastanku lidera vladajućih stranaka.
Nacrt budžeta bio je spreman početkom godine, ali nije stavljan na dnevni red zbog sporenja između dva bh. entiteta Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta oko raspodjele sredstava od cestarina na autoputevima koja je prikupila Uprava za indirektno oporezivanje BiH.
Bez budžeta, javne nabavke su stopirane, nema kapitalnih projekata, nema investicija, dok institucije ne mogu zapošljavati novi kadar.
BiH ne može ni povući prvu tranšu iz Plana rasta Evropske unije za Zapadni Balkan, koja iznosi oko 70 miliona eura.
Ovaj plan, koji je stupio na snagu 25. maja, predviđa šest milijardi eura pomoći za zemlje Zapadnog Balkana, od čega je 1,8 milijardi predviđeno za BiH.
Većina državnog budžeta se troši na plate državnih funkcionera, uposlenika institucija, te vojnika i policajaca u tri policijske agencije.
Od 2000. godine, otkad postoji evidencija na sajtu Ministarstva financija i trezora BiH, budžet je samo pet puta donesen na vrijeme i institucije su bile na privremenom financiranju.
BiH nije donijela budžet za 2016. i 2021. u toku tih godina, za 2019. je donesen u decembru te godine, dok je budžet za 2022. donesen u julu te godine.
GIPHY App Key not set. Please check settings