Visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku Josep Borrell predložio je da blok prekine politički dijalog s Izraelom, navodeći kao razlog moguća kršenja ljudskih prava u ratu u Gazi, prema četvorici diplomata i pismu u koje je Reuters imao uvid.
U pismu koje je u srijedu poslano ministrima vanjskih poslova EU-a prije njihovog sastanka u ponedjeljak, Borrell je naveo “ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Gazi” i rekao da “Izrael do sada nije dovoljno odgovorio na te zabrinutosti”.
Politički dijalog sadržan je u širem sporazumu o odnosima između EU-a i Izraela, uključujući opsežne trgovinske veze, koji je stupio na snagu u lipnju 2000.
– U svjetlu gore navedenih razmatranja, iznijet ću prijedlog da se EU treba pozvati na klauzulu o ljudskim pravima kako bi suspendirao politički dijalog s Izraelom, napisao je Borrell.
Za suspenziju bi bilo potrebno odobrenje svih 27 zemalja EU-a, što su diplomati rekli da je malo vjerojatno. Više se zemalja usprotivilo kada je visoki dužnosnik EU-a izvijestio veleposlanike u Bruxellesu o prijedlogu u srijedu, rekla su trojica diplomata koji su željeli ostati anonimni.
Borrellov prijedlog ima za cilj poslati snažan signal zabrinutosti zbog izraelskog ponašanja u ratu, rekao je jedan diplomat.
O tome će se raspravljati na sastanku ministara vanjskih poslova, posljednjem kojem će predsjedati prije isteka petogodišnjeg mandata.
Ured UN-a za ljudska prava priopćio je prošlog tjedna da su gotovo 70 posto smrtnih slučajeva koje je potvrdio u ratu bile žene i djeca, te je osudio ono što je nazvao sustavnim kršenjem temeljnih načela međunarodnog humanitarnog prava.
Izrael je rekao da kategorički odbacuje izvještaj. Izraelska vojska je rekla da je njezina akcija “u skladu s načelima razlikovanja i proporcionalnosti, a prethodi joj pažljiva procjena potencijala za civilnu štetu”.
EU pokušava pronaći čvrsto jedinstveno stajalište o ratu u Gazi, koji je potaknut napadima palestinskih militanata Hamasa na Izrael 7. listopada prošle godine. Unija je pozvala Hamas da oslobodi sve izraelske taoce i obje strane da poštuju međunarodno pravo.
Neke zemlje EU-a, poput Češke i Mađarske, čvrsto podržavaju Izrael, dok druge, poput Španjolske i Irske, ističu svoju potporu Palestincima.
Jedan od diplomata rekao je kako među veleposlanicima postoji “čuđenje” zbog “nedostatka procesa i pripreme” oko prijedloga.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings