in

Beč ozelenjava grad pomoću aplikacije

Beč ozelenjava grad pomoću aplikacije
Slatka-Tajna.Eu
Beč ozelenjava grad pomoću aplikacije
Blick auf die Ringstraße / View of the Ringstrasse/
(c) WienTourismus/ Christian Stemper; (c) Alexander Wieselthaler Stills & Emotions

Projekat „Pflanz.mi“, koji je pokrenulo bečko start-up preduzeće „Die Zweigstelle“, koristi interaktivnu aplikaciju za kreiranje strateške mape grada. Ova mapa identifikuje lokacije pogodne za sadnju stabala na osnovu niza faktora. Poseban fokus stavljen je na područja s gustim građevinama, velikim površinama asfalta i malom količinom zelenila – takozvana „toplotna ostrva“.

Stabla u gradovima nisu samo estetski dodatak – ona su osnovni saveznik u borbi protiv efekta urbanih „toplotnih ostrva“. Ovaj fenomen se javlja u gusto izgrađenim područjima sa mnogo asfalta i malo zelenila, gdje se toplota tokom dana akumulira i noću ne hladi. Drveće i zelene površine pomažu u smanjenju temperature, apsorpciji CO2, zadržavanju kišnice i poboljšanju kvaliteta zraka.

Međutim, sadnja drveća u urbanim sredinama često je izazov. Ograničeni prostori, podzemne instalacije poput vodovoda, električnih i plinskih mreža, te konflikti sa parking mjestima, čine proces skupim i složenim.

(c) WienTourismus/ Christian Stemper; (c) Alexander Wieselthaler Stills & Emotions

„Pflanz.mi“ koristi interaktivnu kartu Beča kako bi identificirao lokacije pogodne za sadnju stabala. Karta uzima u obzir niz faktora koji uključuju toplotna ostrva, zatim lokacije gdje žive osjetljive populacije, poput starijih osoba i djece, te procjenu troškova i dostupnosti prostora kako bi sadnja bila ekonomski isplativa. Korisnici će moći pristupiti ovim informacijama putem aplikacije i predložiti nove lokacije za sadnju stabala.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku














Jedna od najvažnijih misija projekta je uključivanje građana u proces odlučivanja. Prema riječima Luzie Puls, suosnivačice „Pflanz.mi“, cilj je „demokratizacija ozelenjavanja i jačanje participacije građana“. Aplikacija će omogućiti građanima da aktivno učestvuju u promjenama u svojoj okolini, doprinoseći ne samo poboljšanju kvaliteta života već i kolektivnom razumijevanju važnosti održivog razvoja.

Start-up trenutno radi na razvoju prototipa aplikacije. Prva testna faza bit će fokusirana na jednu ulicu u Beču kako bi se procijenila efikasnost i praktičnost rješenja. Ako pilot projekat bude uspješan, planirano je širenje na cijeli grad. Iako su stabla u fokusu, aplikacija „Pflanz.mi“ otvara vrata za šire ozelenjavanje grada. Strateška sadnja grmova, trave i drugih biljaka može imati značajan uticaj na smanjenje toplotnih ostrva i povećanje otpornosti grada na ekstremne vremenske prilike, poput jakih kiša i poplava. Primjena ove aplikacije bi mogla inspirisati i druge gradove širom svijeta da krenu sličnim putem.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

HUBOL: Dvojni rad liječnika nije primarni problem nego loše upravljanje i politka

HUBOL: Dvojni rad liječnika nije primarni problem nego loše upravljanje i politka

Ministri i zastupnici u BiH ‘dugmad za glasanje’ stranačkih šefova

Ministri i zastupnici u BiH ‘dugmad za glasanje’ stranačkih šefova