Zakonodavci u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine imaju jasan izbor, podršku građanima BiH i njihovom budućem napretku, ili glasanje za Rusiju i njene interese, poručeno je iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH na dan glasanja o zakonu o Južnoj interkonekciji.
Predstavnički dom federalnog Parlamenta bi danas trebalo da raspravljaju o ranije predloženom zakonu o Južnoj interkonekciji, još neizgrađenom gasovodu kojim bi se BiH riješila zavisnosti od ruskog gasa.
Iz Ambasade je istaknuto, u objavi na mreži X, da poslanici donose odluku koja utiče “ne samo na današnje, nego na sve buduće generacije u BiH”.
“Ovaj projekat će ojačati regionalnu energetsku bezbjednost u BiH i Zapadnom Balkanu time što će okončati totalnu zavisnost BiH od ruskog gasa, koja izlaže zemlju i njene građane političkim i ekonomskim ucjenama”, ističu iz Ambasade.
Dodaju da će “Južna interkonekcija obezbijediti pristup pouzdanom izvoru energije koji će stvoriti radna mjesta, pomoći rast privrede, stvoriti napredak za cijelu Federaciju BiH, ali posebno za zajednice u Hercegovini”.
Američka ambasada je ranije više puta naglašavala važnost ovog gasovoda.
U intervjuu za Radio Slobodna Evropa početkom decembra, ambasador u BiH, Majkl Marfi (Michael Murphy) je izjavio da Dragan Čović, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH, najjače političke stranke sa hrvatskim predznakom u zemlji, da “ne želi” da ovaj zakon bude usvojen.
Tada je, između ostalog, poručio Čoviću da “prestane blokirati ovaj zakon” i “stavljati svoje lične interese ispred interesa hrvatskog naroda koji tvrdite da zastupate”.
Južna interkonekcija je gasovod koji bi bio povezan sa terminalom ukapljenog plina (LNG) na hrvatskom ostrvu Krku, a samim tim i evropskim gasovodima, te bi iz pravca Hrvatske išao preko zapadne Hercegovine do srednje BiH.
Planirani gasovod je vrijedan oko 100 miliona evra, a dugačak oko 180 kilometara.
Trenutno, BiH sav gas dobija iz Rusije preko gasovoda Turski tok, koji u zemlju ulazi kod Zvornika na granici sa Srbijom.
GIPHY App Key not set. Please check settings