Sadaka. Tom riječju, koja označava milostinju, Radosava Pištinjat, medicinska sestra zaposlena u bolnici u Trebinju opisuje prijedlog Vlade Republike Srpske (RS) da njoj i ostalim medicinskim sestrama i tehničarima poveća platu za 50 evra od januara naredne godine.
“Nismo mi sirotinja da nam neko daje sadaku. Mi smo ponosni zdravstveni radnici i zaslužujemo da primamo platu od koje se živi”, kaže ova uposlenica u bolnici na jugu Bosne I Hercegovine, sa radnim stažom dužim od 40 godina.
Njena plata je, kako kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE), malo veća od 650 eura, zahvaljujući dodatku kojeg prima zbog toga što je i predsjednica Samostalnog sindikata u toj bolnici.
Ističe kako je samo u posljednjih nekoliko mjeseci trebinjsku bolnicu napustilo desetak medicinskih sestara, a da se brojne spremaju dati otkaze, nakon posljednjeg, minornog povećanja plata.
Ovaj prijedlog Vlade je usvojila na posebnoj sjednici Skupština RS 16. decembra.
“Radili smo mi u ratu i poslije rata i bez plate, ali je bilo nekog reda, bilo svuda isto. A danas se priča o milionima, a nama daje 100 maraka, a neko se bahati”, navela je Radosava.
U RS, prema zvaničnim podacima, ima oko 10 i po hiljada zdravstvenih radnika, od čega je oko sedam i po hiljada medicinskih sestara i tehničara.
Prosječna plata ljekara specijaliste je oko 1.150 evra, dok je prosječna plata medicinskog tehničara oko 650 evra.
Više se isplati raditi raditi u Dubrovniku, nego u Trebinju u bolnici
Radosava priča da medicinske sestre koje napuste trebinjsku bolnicu idu da rade u tridesetak kilometara udaljen Dubrovnik, koji se nalazi u susjednoj Hrvatskoj.
“Ovih 100 maraka nije ništa. Šta možeš sa tim? Odoše žene, odoše nam dobre medicinske sestre. Rade u jednom trgovačkom centru u Dubrovniku za 1.300 evra. A ovdje medicinska sestra sa 36 godina staža ima 1.290 maraka platu. Vidjećete tek od nove godine koliko će ih napustiti bolnicu”, ispričala je Radosava.
Slično razmišlja i Tanja Adamović, diplomirana medicinarka zdravstvene njege koja radi kao instrumentarka u operacionom bloku Bolnice u Doboju.
“Utopit će se (100 maraka) u osnovne životne namirnice i režije. Daleko od toga da to povećanje nije dobrodošlo, ali ne smatram ni približno dovoljnim, s obzirom na poskupljenja sa kojima se suočavamo”, navela je Adamović.
Ističe kako nivo plate koju dobijaju medicinski tehničari govori kako vlast nije svjesna sa kakvim se izazovima u poslu svakodnevnu susreću, specifičnosti zanimanja i deficitu radne snage.
“Topli obrok, regres, adekvatni uslovi na rad i sistematizacija, su naši snovi. Plata koju zaradim mjesečno varira od 1.300 do 1.400 maraka, u šta ulazi smjenski rad, radni staž. Pri tome kolege, koje imaju osmočasovno radno vrijeme, imaju i nižu platu. Imate primjere gdje zbog prirode bolesti ili godina radnog staža, medicinski tehničar, ne može više da radi u smjeni”, rekla je Adamović.
Šta traže sindikati?
Prvi put u posljednjih 17 godina svi sindikati zdravstvenih radnika u Republici Srpskoj su jedinstveni u vezi povećanja plata u zdravstvu. Oni su se okupili isti dan kada je zasjedala i Skupština RS u Banjaluci, te uputili sedmodnevni ultimatum entitetskim vlastima.
Zahtijevaju da plata svim zaposlenima u zdravstvu mora biti povećana za 20 odsto.
Ovo je drugi sindikalni ultimatum u posljednja dva mjeseca, ali u njemu učestvuje svih pet velikih sindikata zaposlenih u zdravstvu u RS.
Do sada nije bilo sluha entitetske vlasti, pa je i usvajanje budžeta RS za narednu godinu prošlo bez povećanja izdvajanja za plate u zdravstvu.
U međuvremenu, sindikati su zaprijetili štrajkom, na šta je odgovoreno vanrednom sjednicom Skupštine RS na kojoj je plata povećana samo medicinskim tehničarima i to za 50 evra.
Sindikalci ističu da su nezadovoljni zakonskim izmjenama, jer se odnosi samo na dio zaposlenih.
“Tek to povećanje sada će izazvati revolt kod medicinskih radnika i počeće još više da odlaze”, rekao je za RSE Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.
Šerbedžija navodi i da nadležni u RS kriju koliko je medicinskih radnika napustilo zdravstvene ustanove u tom entitetu, da je teško doći do pravih podataka, ali da se radi o priličnom broju.
U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH za RSE su naveli da je od 2013. godine do danas Bosnu i Hercegovinu napustilo više od 7.400 medicinskih radnika sa završenom srednjom školom.
“Ako uzmemo u obzir da je plata medicinske sestre u Federaciji BiH (drugi entitet u BiH) za preko 800 maraka veća (400 evra), znači samo po sebi se govori da oni iz svojih domova mogu da idu na posao i da se poslije posla vrate kućama za veću platu. Pogotovo je to vidljivo u sarajevsko romanijskoj regiji, u Istočnom Sarajevu, odakle medicinske sestre odlaze da rade u privatne zdravstvene ustanove u Federaciju BiH za 100 posto veću platu”, rekao je Šerbedžija.
Šerbedžija je istakao i da jedinstven stav svih sindikata u zdravstvu pokazuje da su problemi u zdravstvu veliki i da radnici pritiskaju i sindikate zbog rastućeg nezadovoljstva u bolnicama i domovima zdravlja.
Iz Ministarstva zdravlja još nema odgovora na ultimatum sindikata
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS nisu odgovorili na upit RSE o tome kako će odgovoriti na ultimatum pet zdravstvenih sindikata.
O tome nije govorio ni ministar Alen Šeranić tokom sjednice Skupštine na kojoj se raspravljalo o povećanju plata samo medicinskim tehničarima.
Šeranić je ustvrdio kako 50 evra povećanja “predstavlja jednu od mjera” Vlade RS koje doprinose “poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u oblasti zdravstva”.
On je rekao da je samo za to povećanje potrebno obezbijediti dodatna sredstva u budžetu RS za iduću godinu u procijenjenom iznosu od 14 miliona maraka (oko sedam miliona evra), te još oko milion maraka (pola miliona evra) za dodatno uvećanje naknada za minuli rad, pripravnost, dežurstvo i slično.
U ranijem odgovoru Ministarstva na upit RSE istaknuto je da mjesečni iznos za plate u zdravstvu od januara ove godine iznosi 42 miliona maraka (oko 21 milion evra).
Podsjećaju da su izdvajanja skoro duplo viša u odnosu na 2018. godinu, kada su se mjesečno za plate zdravstvenih radnika izdvajala 24 miliona maraka (oko 12 miliona evra).
Saradnja na tekstu Nebojša Kolak i Arnes Grbešić
GIPHY App Key not set. Please check settings