in

Bosna srušila Real na startu pohoda na evropsku titulu

Bosna srušila Real na startu pohoda na evropsku titulu
Slatka-Tajna.Eu

“Kinđe” i “Rašo” su bili na svom nivou, “Varaja” je igrao kao da nije pauzirao 4,5 mjeseca, bitne role odigrali su i iskusni Đogić i Bosiočić, ali i mladi Izić, Hadžić, Benaček, Vučević…

Piše: J. Mržljak

Nakon što su osvojili duplu krunu (1977-78), košarkaši Bosne su hendikepirani ušli u novu sezonu 1978-79, u kojoj ih je čekao težak ispit na tri fronta. Žarko Varajić, kapiten Studenata, više nije mogao odgađati odsluženje vojnog roka i tokom ljeta je Bosnin dres zamijenio sivomaslinastom uniformom. Mirza Delibašić i Ratko Radovanović preskočili su glavni dio Bosninih priprema jer su čitavo ljeto i pola jeseni bili zauzeti reprezentativnim obavezama zbog Svjetskog prvenstva u Manili, na kojem je Jugoslavija osvojila zlato.

No, titula svjetskog prvaka “prisjela” je Mirzi Delibašiću. “Kinđe” je od samog početka Mundobasketa imao problema s okoštavanjem kičme i stalno bio ukočen od bolova. Ni injekcije nisu pomagale. Uoči finala protiv SSSR-a (82:81), Delibašić se, na nagovor svoje majke, obratio ljekaru kineske reprezentacije koji ga je pokušao izliječiti akupunkturom. Najboljih bh. sportista je čudesno oporavljen, zaigrao je u finalu 14. oktobra 1978. godine, svjestan da će nastupom protiv Sovjeta samo pogoršati zdravlje i biti prisiljen na duži oporavak.

Problem je bio što su Studenti 19 dana kasnije, punih 16 dana uoči starta domaćeg prvenstva, morali početi kvalifikacije za finalnu grupu Kupa šampiona. Pomenute kvalifikacije bile su prava “nagazna mina” za favorite, dovoljno je spomenuti da je dvije godine ranije Partizan, predvođen Draženom Dalipagićem i Draganom Kićanovićem, ispao od čehoslovačkog prvaka Zbrojovke iz Brna. Neugodna Zbrojovka “zapala” je i Bosnu, u kvalifikacionoj grupi u kojoj su bili i albanski Partizani iz Tirane, te kiparski AEL Limassol.

Pobjednika grupe trebalo je tražiti između hendikepirane Bosne i Zbrojovke, koju je predvodio legendarni Kamil Brabenec, najbolji strijelac Svjetskog prvenstva u Manili. Prvi meč u Brnu, 16. novembra 1978. godine, desetkovana Bosna je odigrala odlično, imala pobjedu u džepu, ali je domaćin u dramatičnom finišu slavio 90:89, zahvaljujući 35 poena Brabeneca. Tri dana kasnije, umorna i oslabljena Bosna slabo je startovala u domaćem prvenstvu, u prva tri kola upisala dva poraza, ali s mislima na odlučujuću kvalifikacionu utakmicu protiv Zbrojovke.

U revanšu protiv čehoslovačkog prvaka je prvi put u sezoni zaigrao oporavljeni Mirza Delibašić, ali niko nije očekivao da će “Kinđe”, nakon skoro dvomjesečne pauze biti na svom nivou. No, Mirza Delibašić je pokazao koliko znači Bosni: U punoj Skenderiji je ponovo briljirao Brabenec (32 koša), ali nije mogao protiv “Kinđeta” (25) i “Raše” Radovanovića (24): Bosna pobjeđuje 105:97 i osigurava plasman u “Top 6” finalnu grupu Kupa evropskih šampiona, gdje su je čekali Real Madrid, Maccabi Tel Aviv, Emerson Varese, Joventut Badalona i Olympiacos Pirej (sve dotadašnji i budući europski prvaci!).

Ipak, ni svemogući Delibašić nije bio u stanju poboljšati promjenljive nastupe Bosne u domaćem prvenstvu. Tokom decembra, puleni Bogdana Tanjevića su upisali dva neočekivana domaća poraza u Skenderiji – od beogradskog Radničkog (104:114) i valjevskog Metalca (97:99) – zbog čega je s dosta zebnje iščekivan nastup u finalnoj grupi Kupa šampiona. Žrijeb je odlučio da Bosna ima najtežeg mogućeg protivnika na startu “Lige 6”. U 1. kolu u Sarajevo je zakazan dolazak branioca titule europskog prvaka – ekipe Reala iz Madrida. Bio je to najbolji mogući test za pulene Bogdana Tanjevića, prilika da spoznaju vlastite mogućnosti protiv ekipe koju je predvodio Lolo Sáinz.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















U uvertiri za duel s “Kraljevskim klubom”, u Skenderiji je 6. januara 1979. gostovala Crvena Zvezda, a više od pobjede (99:86) je navijače Bosne obradovao povratak Žarka Varajića na parket nakon 4,5 mjeseca. Legendarni “Varaja” je ranije otpušten iz JNA zbog zdravstvenog problema, koji nije utjecao na njegovu igračku karijeru. Debi Bosne u evropskoj eliti, konačno kompletiran sastav Studenata, dolazak najslavnijeg kluba našeg kontinenta, sve su to bili razlozi zbog kojih je Skenderija ispunjena kao šibica 10. januara 1979.

Oko 7.500 gledalaca vidjelo je fantastičnu košarkašku predstavu na današnji dan prije 46 godine. Mladi tim Bosne nije imao respekta prema zvijezdama Reala – Brabenderu, Corbalánu, Szczerbiaku, Rullánu… Puleni Bogdana Tanjevića su stalno vodili, u nekim trenucima i s 10 poena prednosti, ali se evropski prvak uvijek vraćao. Nakon što su na odmor otišla s “pola koša” prednosti (55:54), i u nastavku Studenti, predvođeni Mirzom Delibašićem, ne ispuštaju vodstvo. Činilo se da je utakmica riješena nakon što je najbolji igrač gostiju Wayne Brabender napustio teren zbog pet ličnih grešaka. Nekoliko sekundi prije Bosna je vodila 100:98 i imala loptu, a onda je Delibašić napravio neočekivanu grešku, pa je Szczerbiak skoro sa zvukom sirene uspio izjednačiti i izboriti produžetak za Real.

Šokantni kraj regularnog dijela utakmice nije utjecao na legendarnog “Kinđeta”. Kao i mnogo puta u svojoj bogatoj karijeri, preuzeo je odgovornost na sebe i u produžetku odveo Bosnu do velike pobjede 114:109! Bila je to prva od pet Bosnih pobjeda nad slavnim Realom u zvaničnim susretima, meč koji je pokazao mogućnosti sarajevskog tima. “Kinđe” i “Rašo” su bili na svom nivou, “Varaja” je igrao kao da nije pauzirao 4,5 mjeseca, bitne role odigrali su i iskusni Đogić i Bosiočić, ali i mladi Izić, Hadžić, Benaček, Vučević…

Nakon utakmice su novinari zabilježili zanimljivu “polemika” najefikasnijih igrača susreta i budućih timskih drugova u Realu: Wayne Brabender je izjavio da je “moglo svašta da se dogodi”, na šta je samouvjereni Mirza Delibašić odgovorio da se “ništa nije moglo dogoditi osim pobjede Bosne”. Studenti su 2,5 mjeseca kasnije, osvojivši drugo mjesto u finalnoj grupi Kupa šampiona, izborili plasman u veliko finale u Grenobleu. A nepuna tri mjeseca nakon pobjede nad Realom, puleni Bogdana Tanjevića savladali su ekipu Emersona i popeli se na evropski košarkaški tron.

Bosna – Real Madrid 114:109 (100:100, 55:54)

Sarajevo, 10. januar 1979. Dvorana Skenderija. Gledalaca 7.500. Sudije: Mihaly Cziffra (Mađarska) i Bernard Pasteris (Švicarska). Pet ličnih grešaka: Brabender, Corbalán, Rullán, Meister (Real).

BOSNA: Vučević (2), Đogić (8), Benaček (9), Bosiočić (3), Izić (12), Radovanović (22), Zrno, Varajić (18), Delibašić (33), Bilalović, Hadžić (7), Pešić. Trener: Bogdan Tanjević.

REAL MADRID: Brabender (35), Querejeta, Rodríguez (10), Cabrera, Gaztañaga, Prada, Szczerbiak (22), Corbalán (17), Rullán (10), Meister (10), Iturriaga (3), José Beirán (2). Trener: Lolo Sáinz.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
HISTERIJA U VUČIĆEVIM MEDIJIMA: Pisanje ‘Slobodne Bosne’ izazvalo burne reakcije, salve uvreda i optužbe…

HISTERIJA U VUČIĆEVIM MEDIJIMA: Pisanje ‘Slobodne Bosne’ izazvalo burne reakcije, salve uvreda i optužbe…

U drugom krugu 1220 promatrača više nego u prvom

U drugom krugu 1220 promatrača više nego u prvom