Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, istodobno je iznosio 91,74 boda i bio u minusu 0,2 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije. Time je ostao blizu najnižih razina u dvije i po godine.
Kurs dolara prema jenu tokom prijepodneva je iznosio 104,29 jena, zadržavši se blizu nivoa sa zatvaranja dan ranije. Optimizam zbog ohrabrujućih vijesti o napretku u pronalaženju vakcina protiv covida-19 potiče investitore na kupnju valuta koje percipiraju rizičnijima i imovine izvan SAD-a koja nosi više prinose, pa je u takvim okolnostima američka valuta pod pritiskom.
Zabrinutosti zbog naglog rasta broja zaraženih nisu okrenule investitore dolaru kao sigurnoj luci za kapital i pružile mu veću podršku, budući da rastu očekivanja da će američka centralna banka Fed novim poticajima poduprijeti e da lakše prebrodi tešku zimu prije nego cjepivo protiv covida-19 bude dostupno.
Radi daljnjih smjernica ulagači čekaju redovnu mjesečnu sjednicu Feda, koja bi se trebala održati 15. i 16 decembra. Britanska funta u utorak je u takvim okolnostima prvi put u tri mjeseca premašila nivo od 1,34 dolara, a ojačala je i blago prema euru zahvaljujući optimiizmu investitora da bi dogovor u pregovorima Britanije i Evropske unije o odnosima nakon brexita mogao biti postignut ove sedmice.
Ojačala je tako za 0,5 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, dosegnuvši 1,3409 dolara, najvišu razinu u tri mjeseca, no potom se tokom prijepodneva stabilizirala na 1,3352 dolara, u plusu 0,2 posto. Prema euru, za kojeg analitičari kažu da je bolji pokazatelj raspoloženja u vezi brexita, funta je ojačala 0,1 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 89,40 penija za euro.
GIPHY App Key not set. Please check settings