Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH, koje je od tužilaštava u BiH zatražilo podatke o optužnicama zbog kršenja izbornih pravila, samo je Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini podiglo jednu optužnicu.
“Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini u toku 2018. godine zaprimilo je jednu krivičnu prijavu za krivično djelo protiv izbornih prava, koja je potvrđena u martu 2019. godine, a Osnovni sud u Zvorniku jedno lice u februaru 2020. godine kaznio je sa 500 KM”, navodi se u odgovoru Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini na pitanje jednog poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.
Iz odgovora ostalih tužilaštava može se zaključiti da je dobar dio njih imao i ima u radu predmete koji se odnose na nepravilnosti biračkog procesa, ali da se uglavnom donose naredbe o nesprovođenju istraga ili da ta istraga još traje.
“U Tužilaštvu BiH od 2018. godine, zaključno sa 13. aprilom 2020. godine, nije bilo podignutih optužnica za krivična djela iz članova 150-155 a Krivičnog zakona BiH. U spomenutom periodu za navedena krivična djela zaprimljeno je ukupno osam prijava protiv 22 lica. Donesena je jedna naredba o nesprovođenju istrage protiv jednog lica te je jedna prijava protiv jednog lica riješena na drugi način”, naveli su iz Tužilaštva BiH, kojem su pojedina tužilaštva prosljeđivala krivične prijave zbog nepravilnosti tokom izbora smatrajući da je ono jedino nadležno da ih rješava.
Slično je i u Okružnom javnom tužilaštvu u Banjoj Luci, koje je u toku 2018. i 2019. godine zaprimilo osam prijava i formiralo osam predmeta, ali od tog broja, pet predmeta je završeno donošenjem odluke o nesprovođenju istrage, a tri su još u radu.
Istovremeno, u SIPA-i kažu da su Tužilaštvu BiH dostavili pet izvještaja protiv 19 fizičkih lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela koja se odnose na izborni ciklus 2018. godine, odnosno prevare pri glasanju, izborne prevare.
“Državna agencija za istrage i zaštitu, nakon provedenih istražnih mjera i radnji, dostavila je Tužilaštvu BiH 17 izvještaja o preduzetim mjerama i radnjama”, naveli su iz SIPA-e.
Vehid Šehić, analitičar i bivši predsjednik Centralne izborne komisije BiH, kaže za “Nezavisne” da su najslabija karika u izbornom procesu članovi biračkih odbora koje biraju političke partije te da se kaznena politika u tom dijelu mora mijenjati, jer su kazne od po 200 KM zaista male.
“Tužilaštvo po zakonu pokreće istrage, ali moramo biti svjesni da oni mnoge istražne radnje povjeravaju drugim agencijama. Visok je stepen nepovjerenja građana prema tim svim institucijama i neke stvari se moraju mijenjati kada je riječ o izborima, prije svega što je više moguće isključiti ljudski faktor”, rekao je Šehić, dodavši da sada imamo činjenicu da je sve po zakonu, ali da građani neće da učestvuju u izbornom procesu, jer vide šta se dešava.
(NN/SB)
loading…
GIPHY App Key not set. Please check settings