Categories: Biznis

BiH u doba koronakrize uravnotežila trgovinu s Hrvatskom

Korona kriza je pomogla smanjenju trgovinskog deficita sa Hrvatskom sa kojom smo u proteklom godinama redovno bili u “debelom” trgovinskom minusu. To se dogodilo zahvaljujući padu uvoza iz ove zemlje od čak 27 posto za period januar-juli, dok je pad bh. izvoza u tu zemlji bio znatno manji, 7,7 posto. Usljed toga je stopa pokrivenosti uvoza izvozom dostigla dosad nezabilježeni nivo od 90,7 posto. U dosadašnjim trgovinskim tokovima ta stopa bila je znatno niža.

Ukupan bh.izvoz u Hrvatsku za sedam mjeseci ove godine bio je 789,5 miliona KM, a uvoz 870,1 miliona KM. Dok je Hrvatska nakon Njemačke prva bh. izvozna destinacija, u uvozu je pala na četvrto mjesto, iza Njemačke, Italije i Srbije. Do uravnoteženja razmjene nije došlo u trgovini sa drugiim važnim susjedom Srbijom, gdje je pad bh. izvoza, koji je iznosio 625,4 miliona KM, bio 16,8 posto, a pad uvoza (ukupno 1,05 milijardi KM) nešto manje, 12,7 posto. Srbija kao četvrta destinacija za bh robe, i treća zemlja za BiH po uvozu, učvršćuje se tako kao sve značajniji trgovinski partner BiH.

Manji pad izvoza od uvoza BiH je imala i u razmjeni sa Njemačkom, koja je i dalje partner broj jedan, ali i sa Turskom i nekim drugim zemljama. Zatvsranje ekonomija i otežani transport roba, ali i u strukturi uvoza i izvoza koju je uzrokovala panedmija učinili su da trgovinska razmjena sa nekim geografski udaljenim zemljama doživi značajan pad.

I dok je sa zemljama EU i zeljama CEFTA-a, sa kojima Bosna i Hercegovina ostvaruje najveću razmjenu, pad izvoza bio na nivou od oko 15 posto, a uvoza od 12 do 18 posto, obim razmjene značajno se smanjio primjerice sa geografski udaljenim zemljama kao što su Japan, Kanada, baltičke ili neke mediteranske zemlje.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Primjerice, izvoz u Japan zabilježio je pad od 56,5 posto i iznosio je simboličnih 66 hiljada KM. Izvoz u Latviju bio je manji za 45,6 posto, a u Estoniju za 65 posto i mjerili su se sa nekoliko stotina hiljada KM. Najdrastičniji pad zabilježen je u razmjeni s Kiprom 84,5 posto, dok je pad izvoza u Grčku bio 33,3 posto i iznosio je svega 7,2 miliona KM.

Uticaj pandemije na trgovinsku razmjenu vidljiv je i u prometu sa nekim drugim zemljama.
Primjerice, izvoz u Italiju, zemlju koja je bila najpogođenija korona virusom, zabilježio je pad od čak 33,2 posto za sedam mjeseci ove godine, a ukupno je iznosio 563,2 miliona KM. Na drugoj strani, pad na strani uvoza iz Italije nije bio tako dramatičan, iznosio je 16,9 posto (ukupno 1,12 milijardi KM).

Redakcija

Recent Posts

Federalna uprava za inspekcijske poslove u procesu digitalne transformacije javne uprave

U organizaciji USAID-a i Federalnog ministarstva pravde održana je konferencija „Digitalna transformacija javne uprave u…

53 minute ago

Prosvjedi i uhićenja u Beogradu, dva ministra podnijela ostavku

Prosvjedi i uhićenja u BeograduFoto: Antonio Ahel/ATAImages / PixsellPolicija je u Beogradu uhitila dvojicu aktivista…

2 sata ago

Poljska potražuje Rusa uhapšenog u Bosanskoj Krupi koji se povezuje sa kampovima za Moldavce u BiH

Ruski državljanin Aleksandr Bezrukavyi (Bezrukavi), koji čeka na protjerivanje iz Bosne i Hercegovine, nalazi se…

4 sata ago

Ukrajina pogodila zapovjedno mjesto ruske vojske 170 km od granice

Ukrajina je u srijedu priopćila da je rusko zapovjedno mjesto "uspješno napadnuto" u gradu Gubkin…

6 sati ago

Igor Vukojević predstavlja novi album

Bosanskohercegovački pjevač, muzičar i tekstopisac Igor Vukojević u život vraća stare hitove kroz akustičnu izvedbu.…

6 sati ago