„Aktivnost u domaćoj ekonomiji bila je jako ograničena u vrijeme pandemije i mjera uvedenih kako bi se suzbila“, objašnjavaju u ministarstvu. Pad je pogoršala globalna recesija, dodatni problem za izvozno orijentiranu Švicarsku, ali je blaži nego u mnogim drugim zemljama, ističe SECO, ukazujući na rast prometa u snažnom farmaceutskom sektoru.
Proizvođači satova i mašina nisu bili te sreće budući da su osjetljivi na ekonomsku situaciju pa je na njih uticala pandemija. Sektor usluga također je bio pogođen, uz pad aktivnosti u sektorima smještaja i prehrane za 54,2 posto, jer su hoteli i restorani bili zatvoreni s obzirom na obustavu putovanja.
Švicarska je tako ušla u tehničku recesiju, koja se definira kao pad aktivnosti na tromjesečnom nivou dva kvartala zaredom. Pandemija je teško pogodila i ključna švicarska izvozna tržišta. Njemačka ekonomija se tako smanjilo rekordnih 9,7 posto u drugom tromjesečju, zbog pada lične potrošnje, investicija kompanija i izvoza.
Francuska ekonomija je u periodu od aprila do juna pala 13,8 posto, najviše od Drugog svjetskog rata, a britanska 20,4 posto, najviše otkada su se počeli objavljivati tromjesečni podaci. Švicarska je uspjela izbjeći još veću štetu, jer je ukinula mjere blokade prije drugih, objašnjava ekonomist SECO-a Ronald Indergand.
„Loše je, no ne onoliko loše koliko smo prvobitno očekivali“, dodao je Indergand, ističući da su se aktivnosti počele oporavljati. Po njegovoj procjeni, švicarski BDP ove godine bi trebao pasti manje od 6,2 posto koliko je vlada prognozirala u junu.
„Potpuni oporavak trajat će godinu ili dvije. Pretkrizni nivo možemo dostići do kraja 2021. godine”, procjenjuje Indergand, dodajući da će inovacije i istraživanja biti ključni za razvoj Švicarske u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju.
“Inovacije su oduvijek bile jedan od ključnih faktora za švicarsku ekonomiju… posebno u sektorima najteže pogođenima krizom, kao što su turizam i industrija”, ističe Indergand.
GIPHY App Key not set. Please check settings