Svečanom manifestacijom nedavno su dodijeljene plakete i priznanja, koja dodjeljuje AMUS. Ove godine su nagrade dodijeljene u devet kategorija, a nagrada „Slobodan Bodo Kovačević“ za autorsko stvaralaštvo u oblasti instrumentalne muzike pripala je Dini Šukalu. Član pratećeg benda Dine Merlina prije pandemije bio je angažiran na nekoliko projekata. Svirao je džez muziku, projekt „Poruka u boci“, radio s Burhanom Šabanom projekt duhovne muzike, a uprkos teškim vremenima za muziku, on i dalje najviše vremena provodi u studiju. Dino priča o muzici, koliko mu znače nagrade, ali i o tome da li podržava online nastupe.
Prekratka druženja
Koliko znače nagrade?
-Svako priznanje je stimulacija da nastavimo raditi ono što najbolje znamo, a pogotovo ovo jer dolazi od struke.
Hoće li nagrada Bodo Kovačević imati počasno mjesto?
-Naravno da hoće, na centralnom mjestu u mom studiju. Bodo je sigurno naš najveći kompozitor pop rok muzike, pogotovo ako analiziramo komponirane partije za električnu gitaru koja je moj osnovni instrument.
Po čemu ćete pamtiti susrete s Bodom Kovačevićem?
-Par puta sam imao čast da sjedim u njegovom društvu prije njegove smrti. Svako druženje je bilo mala radionica iz života i muzike, puno sam naučio od njega, posredno i neposredno u tim prekratkim druženjima.
Da li je bitnije mišljenje struke ili publike?
-Oboje je bitno, bez publike ne bi bilo potrebe za strukom u našem poslu.
Koliko treba truda i vježbe za instrument kao što je gitara?
-Kao i za svaki drugi instrument, gitara traži da joj posvetite svoj cijeli život. Nažalost, kad vas muzika okupira, vi nemate više vremena za ljude oko sebe i to je nepravedno prema najbližima.
Kako izgledaju online svirke, koju su postale danas jedini način komunikacije s publikom?
-Online svirke su neprijatelj muzike, ako nešto jednom prodaš cijelom svijetu, onda moraš dugo čekati da to ponoviš. Digitalne prezentacije se ne mogu regionalno ograničiti i zato treba biti oprezan s količinom i sadržajem ovakvog plasmana muzike.
Da li je to budućnost muzičke industrije?
-Čovjek je socijalno biće i uvijek će težiti da se nalazi sa što većim brojem istomišljenika koji se okupljaju oko iste poruke, zato mislim da će koncerti biti još veći, bolji i spektakularniji kad ovo jednog dana prođe.
Nedostaje publika
Nedostaju li druženja s publikom i putovanja?
-Naravno da nedostaju, ništa ne može zamijeniti aplauz.
Imate li vremena da se posvetite nekim drugim stvarima koje nisu vezane za muziku?
-Uglavnom ne, dan počinje i završava s muzikom.
Epidemija nas je izbrisala
Estrada je stala zbog pandemije koronavirusa. Može li se išta planirati?
-Ne može. Epidemija nas je umjetnike izbrisala iz svih društvenih mapa, a zbog manjka reakcije države koja je na koljenima umjetnici su na ivici egzistencije.
Razgovarala: N. N.
GIPHY App Key not set. Please check settings