Jusuf Katica, komandir Policijske stanice u Tešnju, pored matičnog posla ima i svoj hobi koji je prerastao u lijepu priču.
Dok je davne 1997. godine čitao novine prvi put se upoznao sa rasom psa Rotvajler, to je ono što je njegovu pažnju pojačalo i pobudilo interesovanje za posjedovanje takvog psa.
U to vrijeme na području Tešnja ova rasa je poprilično bila nepoznata, Jusuf je odlučio prvi nabaviti jednog takvog psa. Već 2000. godine imao je formirano leglo ženke koju je pronašao u srbijanskoj Senti.
Godinu ranije, upoznavajući sve više rasu Rotvajlera i ljude koji uzgajaju ove pse, kupio je jedno štence od tadašnjeg Svjetskog prvaka s kojim je stekao titulu vlasnika najjačeg rotvajlera u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Od kako zna za sebe ima pse
Od ljubavi i hobija krenuo je biznis. Vlasnici pasa iz ove rase, iz susjednih zemalja pohrlili su u Tešanj sa svojim ženkama na parenje sa Katicinim mužijakom.
Naravno, Jusufov prvi susret s psima nije susret s rotvjalerom, i ranije je imao pse. Prije rotvajlera uzgajao je „njemačke ovčare“, s tom rasom je također bio prvi vlasnik 1985. godine koji je imao crnog njemačkog ovčara u Bosni i Hercegovini.
“Od kako znam za sebe, uvijek sam imao psa – prisjeća se Katica.
Ni veterinar nije znao da postoji rotvajler
U šaljivom tonu nam je ispričao jednu smiješnu situaciju, koja je potvrdila njegove ranije tvrdnje da u to vrijeme niko nije znao da postoji rotvajler.
“Kada sam nabavio prvog rotvjalera u Tešnju a zatim odveo veterinaru, on me upitao: „Gdje si nabavio dobermana?“ – kroz smijeh nam govori Katica.
Zahvaljujući Jusufu danas na ovom području o ovoj rasi se mnogo zna. Kod uzgoja pasa nesebičnu pomoć ima od svoja dva sina Ćamila i Kerima, koji su usavršili sve što je potrebno za uzgoj ove rase.
Njegova ljubav prema psima najbolje se ogleda u tome da je kroz njegove „ruke prošlo“ 300 pasa iz vlastitog legla, godišnje uzgoji čak petnaest pasa.
Ljubav zahtijeva odricanje i ulaganja.
Kako je kazao za Hayat.ba, mnogo je posla oko uzgoja pasa i da ljubav sama po sebi nije dovoljna.
Uglavnom uzgojim dva legla godišnje od dvije ženke. Potrebna su dva mjeseca da se štenci podignut, pribave rodovnici, vakcine i tako dalje. Tek tada su štenci spremni za prodaju – kaže Katica za Hayat.ba.
Psi iz Jusufovog legla se nalaze širom svijeta, uglavnom su to Sjedinjene Američke Države, Rusija, Njemačka, Austrija, Srbija, Hrvatska, Slovenija..