in

EP podržao okretanje EU-a čistom vodiku

EP podržao okretanje EU-a čistom vodiku
Slatka-Tajna.Eu

Europski parlament podržao je EU strategije kojima se potiče stvaranje europskog tržišta tzv. čistog vodika, vodika dobivenog iz obnovljivih izvora energije te brzo uvođenje infrastrukture za zeleni vodik.

Europska strategija za integraciju energetskih sustava i Strategija za vodik jamče znatna ulaganja u infrastrukturu i tehnologiju te prenamjenu postojećih infrastruktura za proizvodnju zelenog vodika. Strategija u središte stavlja vodik dobiven iz obnovljivih izvora energije, tzv. čisti vodik koji ima najveći potencijal za dekarbonizaciju industrijiskih procesa i gospodarskih sektora.

Dekarbonizacijom bi se smanjila emisija ugljika, a padom cijene energije iz obnovljivih izvora i tehnološkim razvojem, vodik bi se počeo koristiti kao zamjena fosilnih goriva. Iako vodik trenutačno ima neznatnu ulogu u ukupnoj opskrbi energijom, oko 2% energije u EU-u, to se dugoročno želi promijeniti na putu postizanja klimatske neutralnosti EU-a do 2050.

Dvije strategije je Europska komisija predstavila u srpnju prošle godine, a EU želi postupno ukinuti vodik nastalog iz fosilnih goriva. Na taj način se sada proizvodi i do 95 posto vodika, što oslobađa 70-100 milijuna tona CO2 godišnje, ističe Europski parlament na svojim internetskim stranicama.

Prema istraživanjima, obnovljivi izvori energije mogli bi biti značajan izvor energije 2050. godine, od čega bi vodik moglo biti zaslužan za 20 posto opskrbe (20-50 posto u prometu i 5-20 posto u industriji).

Tri faze razvoja u 30 godina 

Strategijom za vodik predviđene su tri faze razvoja u 30 godina. Do 2024. godine planira se dekarbonizacija postojeće proizvodnje vodika, a šest godina kasnije predviđa se kako će vodik postati dio integriranog energetskog sustava te proširivanje upotrebe vodika na nove sektore. U trećoj fazi, od 2030. do 2050. godine, tehnologija proizvodnje vodika bi se trebala široko primjenjivati u svim sektorima.

Cilj Strategije za vodik je, među ostalim, do 2024. godine ugraditi elektrolizatore za proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora energije sa snagom od najmanje 6 GW. Do 2030. godine njihova snaga trebala bi postići vrijednost od najmanje 40 GW.

Povjerenica Europske komisije za energetiku Kadri Simson je u raspravi sa zastupnicima o strategijama za vodik i integraciji europskih energetskih sustava, održanoj u ponedjeljak, napomenula da je pred EU-om “mnogo posla”. Vodik igra važnu ulogu u svim granama industrije, posebice aviokompanijama i svim vrstama prometa. Naš prioritet je, stoga, proizvodnja čistog vodika, ali svjesni smo i uloge niskougljičnog vodika koji će se koristiti u razdoblju tranzicije, kazala je.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















Trebat ćemo napraviti reformu tržišta za te energente. Vrlo je bitno investirati i poticati razvoj transportne mreže, kao i razvoj jakih elektrolizatora, najavila je Simson.

Strategiju su kritizirali Europski konzervativci i reformisti (ECR) i moguće povećanje cijene energije u nekim zemljama unaprijed pripisali ovim strategijama.

Euroozastupnici su na ovotjednoj plenarnoj sjednici, uz izvješće o Europskoj strategiji za vodik, usvojili i zasebno izvješće o strategiji za integraciju energetskog sustava sa ciljem ubrzanja dekarbonizacije, osiguravanja ravnoteže mreža, izgradnje međupovezanosti, olakšavanja uvođenja obnovljivih izvora energije, razvoja digitalizacije i proširenja skladištenja i lokalne proizvodnje.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
MULTITALENAT: Maca Diskrecija ponovo mijenja profesiju

MULTITALENAT: Maca Diskrecija ponovo mijenja profesiju

Trading Transformation — 30 Day Trading Transformation

Trading Transformation — 30 Day Trading Transformation