Tekst članka se nastavlja ispod banera
Muzej Žitomislić osnovan je unutar kompleksa Manastira davne 1858. godine izgradnjom novog konaka i osnivanjem škole.
Uz muzej, nalazile su se biblioteka i galerija što svjedoči o njegovom kulturno-prosvjetnom djelovanju kroz vjekove.
Muzeju su uvijek u posjetu dolazili turisti, ali i poznati putopisci zahvaljujući kojima danas imamo informacije o izgledu i sadržaju umjetnina i Muzeja. U galeriji su se nalazile slike poznatih njemačkih, hercegovačkih autora, u muzeju vrijedni pokloni koji su se darivali za obnovu i druge svečanosti.
Foto: PR / Manastir Žitomislić
Ovaj duhovni centar u 16. i 17. stoljeću poznat je bio po prepisivačkoj djelatnosti kojom su se bavili monasi, pa tako imamo sačuvane rukopise, ali i pisani dokument koji se danas čuva u Izraelu da su išli i u druge zemlje prepisivati sadržaje knjiga iz duhovnog ciklusa (Atos).
Krajem 60-ih godina Muzej je nakon rata ponovo otvoren, i u njemu se nalazila ista postavka koju možete vidjeti danas. Ona je sklonjena 90ih godina kako bi ostala sačuvana .
Komisija za nacionalne spomenike BiH proglasila je cijeli kompleks nacionalni spomenikom. Muzej je ponovno svoja vrata otvorio 2019. godine, i bogat je ikonama iz perioda od 16. do 19. stoljeća, crkvenim predmetima i rukopisa od kojih je najstariji iz 14. stoljeća.
Fondacija Muzeja osnovana je ove godine, i bavi se promocijom muzeja ali i povezivanja sa drugim muzejima, galerijama i nevladinim organizacijama.
Foto: PR / Manastir Žitomislić
Iguman Danilo Pavlović, od svog dolaska na hercegovačke prostore 2002. zalaže se, uz stalnu obnovu manastirskog kompleksa, i za međureligijski dijalog i suživot na ovim prostorima, pa je tako mnogim radionicama, govorima, gestama uspostavio odnose sa drugim religijskim predstavnicima i njihovim zajednicama, i danas ovu bogomolju ne posjećuju samo pravoslavni već i drugi. Ove godine iguman je drugi put nominiran i dodijeljena mu je nagrada Večernjakova pečata za dijalog.
Muzej Žitomislić je otvoren za različite umjetničke postavke i opredjeljen je za međukulturni dijalog.
Muzejska fondacija radi projekt izgradnje civilnog društva, demokratizacija, osnaživanje uloge žena u društvenim procesima, i otvoren je za umjetnike različitih umjetničkih pravaca kojima se nudi mogućnost izložbe i prezentiranja publici.
Kompleks Manastira sa Muzejom u razdoblju svibanj – listopad posjeti preko 10.000 ljudi, po kategorijama to su studenti Sveučilišta i Univerziteta, turisti, školske ekskurzije i ljudi zainteresirani za umjetnost ili duhovni život.
Manastir redovno posjećuju pravoslavni hodočasnici ali i hodočasnici iz Međugorja.
IlustracijaFoto: PowerUp / ShutterstockU Hrvatskoj je 2023. godine na istraživačko-razvojnu (IR) djelatnost utrošena 1,1 milijarda…
U Varaždinu već 77 godina pomažu osobama oštećenog sluha
smesniklipovi #smehdosuza #vicevi #vicnablic #vicdana #smesnobalkan #zabava #zabavno.
Branko Kolaric i Renato Petek Foto: Matija Habljak / PIXSELLU drugi krug izbora za predsjednika…
Uvala Scott, ilustracijaFoto: Goran Kovacic / PIXSELL Traje potraga za osobom koja je nestala nakon…
policija istražujeFoto: -/- / -/-U obiteljskoj kući u Slatinama na otoku Čiovu pronađene su dvije…