Za dvije godine će biti završen embargo na prodaju hrvatskog zemljišta državljanima EU, što se već primjećuje po većem zanimanju građana, pa time i rastu cijena.
Neke parcele već su dostigle cijenu od 15.000 eura za hektar.
Jedan hektar zemlje u Prelogu košta oko 13.350 eura, a kad stranci krenu da kupuju, cijena će biti još i veća.
Te činjenice je i te kako svjestan vlasnik porodičnog poljoprivrednog gazdinstva Vlado Vuk koji obrađuje 130 hektara pšenice, kukuruza i soje.
“Kod nas je hektar oko 10.000 do 15.000 eura. Ima i skuplje, a jeftinije ne. Bojimo se samo sad kad se dozvoli strancima kupovina zemljišta da će cijene rasti. A kod nas zemlje nema! Međimurje je gusto naseljeno i problem je za zemlju, jako teški problem”, objasnio je Vuk za RTL, prenosi Večernji list.
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da hektar livade u prosjeku košta oko 2.200 eura ili gotovo 50 posto više nego 2016.godine.
Oranice su najskuplje, jer za njih treba izdvojiti skoro 3.500 eura, ali u četiri godine cijena je porasla tek 20 posto. Za oko 2.000 eura može se nabaviti hektar pašnjaka, koji je od 2016. godine poskupio 30 posto.
U poređenju sa cijenama širom Evropske unije, Hrvatska je najjeftinija.
To znači, na primjer, da će slovenački poljoprivrednik hektar zemlje u Sloveniji platiti 18.752, dok to isto košta u Hrvatskoj 3.359 eura.
Stranci se snalaze kako bi već sad kupili zemlju, što uključuje i otvaranje kompanija. Zabrana prodaje strancima produžena je 2020. godine za tri godine da bi se riješio problem povrata, neuređenih zemljišnih knjiga i nedovršene privatizacije, kao i to da bogati stranci ne bi kupili zemlju koja zanima domaće poljoprivrednike.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković stava je da će Hrvatska biti spremna za kraj embarga.
“Sigurno ćemo biti spremni. Možemo primijetiti u posljednje vrijeme rast cijena poljoprivrednog zemljišta. Mi smo danas dio jedinstvenog tržišta gdje su cijene poljoprivrednog zemljišta znatno više nego u Hrvatskoj. Za očekivati je rast cijena poljoprivrednih zemljišta”, kazala je ministarka poljoprivrede Marija Vučković.
Ministarstvo poljoprivrede uvjereno je da nema razloga za brigu jer će Hrvatska i nakon 1. jula 2023.godine imati svu moć u svojim rukama i da se ponovo može uvesti embargo.
Marcel Ciolacu na biračkom mjestuFoto: Octav Ganea / ReutersProeuropski premijer Marcel Ciolacu osvojio je prvo…
Sve sprave na jedinom inkluzivnom igralištu u Doboju su oštećene ili uništene. Dječije igralište sa…
Piše Armin Zeba Nakon nekoliko godina pauze koja je uslijedila nakon gašenja projekta Doing Business,…
Postupci javne nabave za velike infrastrukturne projekte mogli bi ubuduće prolaziti bez tvrtki iz država…
Hoces Da Izadjemo? Animacija: @anistence Zvuk: @anistence Zaprati me na TikToku i Instagramu - @anistence…
Semir Halilović, ambasador BiH u Kataru, podnio je ostavku na ovu poziciju. Njegovo pismo Denisu Bećiroviću,…