in

Niz reakcija na Inzkov zakon o zabrani negiranja genocida

Slatka-Tajna.Eu

Ilko Barbarić, Sarajevo

Foto: HRT / Dnevnik

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko iskoristio je na odlasku iz te zemlje posebne ovlasti. Nametnuo je izmjene kaznenog zakona. Njima se zabranjuje i kažnjava svako negiranje genocida u Srebrenici. Burne reakcije u BiH izazvala je ta odluka.

U posljednjih 25 godina nije zabilježeno da su bile ovakve različite, oprečne reakcije na jednu odluku kao što je odluka Valentina Inzka da nametne jedan ovakav zakon o zabrani negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca. Očekivano ovdje u Sarajevu pozdravljaju takvu odluku. Među ostalim, pozdravlja ju i američko velposlanstvo, najavljuju se i tužbe. S druge pak strane iz Republike Srpske Dodik, poručuje da je ovo posljednji čavao u kovčeg BiH dok oporba kaže da je Inzko ugasio političko svjetlo u Bosni i Hercegovini. Najavljuju već početkom sljedećeg tjedna posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske i kako kažu institucionalni odgovor izvijestio je Ilko Barbarić

– Reći ću još jednom nije učinjen genocid u Srebrenici. To je naša trajna ocjena. Zovite me za deset dana, to ću isto reći. Ako je već potrebno da sto puta se govori. U svakom slučaju, ovo nije nimalo jednostavna situacija. Ovo će posijati mnogo zla u Bosni i Hercegovini, rekao je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH.

– To se moralo uraditi. A ne bi bilo snage kod srpskih političara da tu stvar urade. Dakle, osnovni taj trn u nozi. Prema tome, ovo je jako dobra stvar konačno i za savez g. Inzka, koji uspravne glave odlazi iz BiH, rekao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.

Prilikom posjeta Zagrebu odluku visokog predstavnika Inzka, uz hrvatskog, komentirao je i austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg. S ministrom Grlićem Radmanom obišao je u potresu teško stradalu zagrebačku katedralu.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










– Ako to ide u smjeru jačanja suradnje i traženja onog rješenja koje će zapravo zadovoljiti sve one potrebe koje se očekuju od visokog predstavnika, a Hrvatska je isto tako na tom putu, znači stabilna, funkcionalna, prosperitetna BiH, onda mi pozdravljamo svaki oblik koji pridonosi miru, stabilnosti i suživotu triju konstitutivnih naroda i ostalih građana u BiH, naveo je Goran Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova RH.

– Bosna i Hercegovina treba sama stvoriti pretpostavke da joj više ne treba visoki predstavnik s ovlastima koje sežu prilično daleko. Iako to možemo emotivno doživjeti i mentalno shvatiti, žalimo što se moralo posegnuti za takvim mjerama, istaknuo je Alexander Schallenberg, austrijski ministar vanjskih poslova.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

BAŠČARŠIJSKE NOĆI: Vječni sevdah i Ilma Karahmet

URNEBES: Kad te Novak Đoković zamoli za fotku, ne možeš odbiti