Ugostitelji u Crnoj Gori su nezadovoljni novim epidemiološkim mjerama za koje kažu da su diskriminatorske i neprimjenjive u praksi. S druge strane, dok se vode polemike da li su te mjere pravno utemeljene, turisti navode da se one zapravo ne primjenjuju.
Naime, nekoliko posjetilava Crne Gore iz Srbije su za Radio Slobodna Evropa (RSE) ispričali svoja iskustva tokom ulaska u noćne klubove u ovoj zemlji.
Različite provjere mjera po klubovima
U jednom lokalu su tražili potvrdu o PCR testu, a ukoliko ih posjetilac nije imao, onda je on poslan da uđe na druga vrata u isti objekt.
“Rekli su ko nema rezultat testa ili nije vakcinisan, može ući s druge strane. Na jedan ulaz su ulazili oni koji imaju papir, na drugi oni koji ga nemaju”, ispričale su Ana i Marija iz Niša tokom posjete Budvi.
U drugom klubu je policajac stajao na vratima i pitao goste imaju li masku. Kako su ispričale gošće iz Beograda, bilo je bitno da se posjeduje maska, ali ne i da se nosi.
U trećem klubu posjetiocima se mjerila temperatura i ruke dezinfikovale, međutim, niko nije tražio dokaze o vakcinaciji ili PCR testu.
Mjere na snazi od 30. jula
Nove mjere koje su od 30. jula stupile na snagu u Crnoj Gori podrazumijevaju da je za ulazak u unutrašnjost restorana, otvorenih i zatvorenih noćnih klubova i diskoteka, potreban dokaz o vakcinaciji ili negativan test na koronavirus, a taj uslov važi i za sve zaposlene u ugostiteljstvu.
To je povuklo za sobom i nekoliko pitanja koje su ugostitelji postavili nadležnima. Pitali su zašto svi zaposleni u ugostiteljstvu moraju biti vakcinisani, ako vakcinacija u Crnoj Gori nije obavezna? Može li ugostitelj svom gostu da provjerava zdravstvene i lične dokumente? Ako za ulazak u Crnu Gori turistima nije potreban nijedan epidemiološki papir, zašto je to uslov da uđu u restorane i diskoteke?
Analiza mjera sa pravne strane
No, dio ugostitelja na jugu, gdje je u jeku turistička sezona, smatraju da se treba “prilagoditi situaciji”, jer je njihova branša zadnjih godinu i po dana uvijek bila prva na udaru epidemioloških mjera, objašnjava Aleksandar Jovanović iz Udruženja ugostitelja Budve.
“Jednostrano donesene mjere nam prave probleme, naročito u jeku sezone. Nije lako, ali s druge strane, da država nije donosila prošle mjere kakve je donosila i da nije otvorila granice, mi danas ne bismo imali ovoliki broj turista i ne bismo mogli pričati o uspješnoj sezoni”, kaže Jovanović.
Diskriminacija ugostitelja?
Iz Vlade Crne Gore nisu odgovorili na pitanja RSE, a Radomir Milić, pravnik po struci i predsjednik Sindikata turizma i ugostiteljstva je pojasnio da postoji Zakon o zaštiti stanovnika od zaraznih bolesti, a da su mjere koje donosi Vlada u vezi koronavirusa podzakonski akti, te da su oni u koliziji.
Iz civilnog sektora su naveli da je Vlada trebala uvesti nove epidemiološke mjere za medicinske ustanove, obrazovne institucije i državnu administraciju koje predstavljaju rizik za širenje koronavirusa.
“Propuštanjem da to učini, Vlada se postavlja diskriminatorno u odnosu na ugostitelje”, poručili su iz civilnog sektora.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
GIPHY App Key not set. Please check settings