Categories: Novosti

HRT: Ribarenje u Savudrijskoj vali

Sastanak o ribarenju u Savudrijskoj vali

Foto: Dnevnik/IMS/HTV / HRT

Početkom ovoga tjedna u Umagu je održan neformalan i za javnost zatvoren sastanak ministrice poljoprivrede Marije Vučković i ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana s nekoliko tamošnjih ribara. Tema je, među ostalim, bila i granica u Savudrijskoj vali. 

Mirno more i jasan pogled na Alpe, no u Savudrijskoj vali situacija vezana uz granicu na moru i dalje nije nimalo jasnija. Ribari su o sastanku s članovima Vlade tajanstveni. Priznaju samo – sastanak je održan.

– Ne, o granici, ne pričamo mi to. A to što se sad napumpalo, jedan ribar protiv drugog, neka riješe to oni, tko je pametniji, odgovara ribar Ecio Kocijančić na pitanje je li bilo riječi o granici.

Ne da svira, nego zvoni na uzbunu, kaže drugi sudionik sastanka. Ondje se čula ideja da se slovenskim ribarima dopusti ribarenje bliže hrvatskoj obali, a hrvatskim ribarima bliže slovenskoj.

-Ja mislim da je to više radi Schengena, da Slovenci nas uvjetuju zbog Schengena, da su to oni tražili da to bude tako, a ako oni to traže da to bude tako, znači imaju još jači plan, još veći, ali to ćemo znati tko zna zna kada. I opet nas, eto, ucjenjuju, a država se ne smije dati ucjenjivati, rekao je Daniele Kolec, ribar iz Umaga.

Željelo se pronaći način da se zaustavi daljnje kažnjavanje ribara, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

“Razgovaralo se o nizu pitanja od interesa za hrvatske ribare… Ujedno je bilo riječi i o tome što se može napraviti kako bi se prekinulo kažnjavanje ribara i omogućilo nesmetano ribarenje u dijelu pograničnog područja na moru”, navodi u priopćenju Ministarstvo.

Iz priopćenja Ministarstva poljoprivrede o sastanku s ribarima

Foto: Dnevnik/IMS/HTV / HRT

Upravo to što je sastanak bio neslužben i tajan, smeta ostalim ribarima.

– Zašto sve to tako ispod stola, zašto to nije išlo sve javno, samo 10 ribara je bilo, jedanaest mislim, pita umaški ribar Branko Stipaničić.

Prijepori u Savudrijskoj vali koji traju desetljećima, posljednjih su godina kulminirali kaznama koje dobivaju ribari obiju država zbog izlova u spornome području. Hrvatski ribari, u 300 dana rada u godini, svakoga dana od slovenske strane dobiju i po tri kazne od 500 eura. Zasad ih ne plaćaju, nego proslijeđuju Ministarstvu unutarnjih poslova.

Kazne, Schengen ili možda skori parlamentarni izbori u Sloveniji, što god da je potaknulo ponovne razgovore o granici, neka bude javno, poručuju ribari.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!

Redakcija

Recent Posts

SVEČANO U RAJLOVCU: Pripadnici Oružanih snaga pokazali kako se čuva obraz BiH (FOTO)

Povodom obilјežavanja 1. decembra - Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, u kasarni "Rajlovac" u…

6 minuta ago

Registrirana oznaka zemljopisnog podrijetla Travničkog sira

Sukladno odredbama Pravilnika o sistemima kvalitete za prehrambene proizvode, postupak za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla…

48 minuta ago

Predsjednica češkog parlamenta odala poštu žrtvama srebreničkog genocida

Predsjednica češkog parlamenta Marketa Pekarova Adamova posjetila je 28. novembra Memorijalni centar Potočari gdje se…

2 sata ago

Novi Mercedes E220d 4 MATIC – perfektan automobil profinjenog stila

Mercedes E220d – nova E-Klasa, malo smanjena S-Klasa, prepuna je elektronskih pomagala. Do te mjere…

4 sata ago

KamoSutra predstavlja novi singl “Ples” – Hayat Production

Bosanski synth-pop bend KamoSutra donosi novu pjesmu “Ples”, koja je od danas dostupna zajedno s…

4 sata ago

Studenac Grupa zaustavlja inicijalnu javnu ponudu svojih dionica

StudenacFoto: Lovro Domitrovic / PixsellStudenac Grupa u četvrtak je izvijestila da u dogovoru s većinskim…

4 sata ago