Ona bi trebalo bi da se što češće nađe na jelovniku dijabetičara, ljudi sa povišenim nivoom holesterola i triglicerida, ali i sa poremećajima crijevne flore.
O značaju i ljekovitosti čičoke govorio je narodni travar Momčilo Moma Antonijević.
Zato što podsjeća na krompir, čičoku u zovu divlji krompir. Međutim, postoji jedna velika razlika između njih, čičoka ne sadrži skrob.
“Umesto toga, sadrži inulin koji je jedno vrlo važno nerastvorno vlakno sačinjeno od polisaharida veoma korisnog za našu crijevnu floru i ljude koji pate od dijabetesa”, naveo je Antonijević.
Čičoka je takođe bogata esencijalnim masnim kiselinama, koje, kako kaže, ne možemo drugačije da unesemo u organizam.
“Osim toga, čičoka u sebi sadrži i mnogo drugih hranjivih supstanci, poput cinka i gvožđa, pa se preporučuje svima koji pate od anemije”, kaže Antonijević, dodajući da bi čičoku prije svega trebalo konzumirati u svježem obliku.
Bogata je fluorom i to u obliku da tijelo može da ga iskoristi, pa je čičoka zato dobra i za zdravlje zuba.
Onima koji imaju uslova da je gaje Antonijević preporučuje da to i urade. Sadi se kada i kao krompir i vrlo je zahvalna.
Dijabetičari i oni sa povišenim holesterolom
Ne samo da se čičoka preporučuje dijabetičarima i ljudima sa insulinskom rezistencijom, već i onima sa povišenim nivoom holesterola i triglicerida u krvi.
Antontijević je preporučio da čičoku konzumiraju i oni koji nemaju pomenute zdravstvene probleme, jer je ona potpuno bezbijedna za sve uzraste.
GIPHY App Key not set. Please check settings