Categories: Novosti

Paroh mostarski: Svi smo ugroženi, nikad nije bilo bitnije da ostanemo ovdje

Paroh mostarski Duško Kojić rođen je u Sarajevu 1988. godine gdje je i krenuo u školu. U ratu je bio izbjeglica, bogosloviju završava u Foči, odlazi na službu u Istočno Sarajevo – govori nam sve to u jednom dahu.

“Prvu službu dobijem u Istočnom Sarajevu. Međutim, rukopoložen sam u Mostaru. To je čin uvođenja u sveštenstvo, i tu u Mostaru, vladika mi kaže sa idem za Istočno Sarajevu na službu. Nisam ni sanjao da ću se vratiti u Mostar.”

Nakon službe u Istočnom Sarajevu odlazi u Brisel. Nakon toga dolazi u Mostar i tu je već tri godine.  Bogosluženje se vrši u maloj crkvi iznad Saborne crkve koja još nije renovirana. Saborna crkva je na mostarskoj magistrali i svojom ljepotom dominira iznad grada.

Izvor : N1/V.D.
Hram Saborne crkve

“Ova mala crkva ima zanimljivu istoriju. Izgledom podsjeća na osmanlijski period u BiH. Izgleda isto kao Stara baščaršijska crkva u Sarajevu. Ukopana je u zemlju. Saborna opet liči na sarajevsku Sabornu crkvu. Bogati Srbi iz Mostara su u 19. vijeku dali novac za izgradnju, ali pod uslovom da bude veća od sarajevske i vladika je to dozvolio”, priča nam Kojić.

Izvor : N1/V.D.
Mala crkva iz osmanlijskog perioda

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Nekada su se na ovoj crkvenoj zemlji nalazili vinogradi Ali – paše Rizvanbegovića, kaže Kojić, a 1862. Omer – paša Latas vraća zemlju Srbima.

“Svi smo ugroženi u Mostaru, ne samo Srbi”

Razgovor smo vodili na Veliki petak, pred najveći hrišćanski praznik Vaskrs i pričali smo kakvo je stanje duha među vjernicima i općenito u društvu.

“Sve je disfunkcionalno. Svi su ugroženi, odlaze nam ljudi. Ne mogu reći da smo samo mi ugroženi, svi su. Evo, ovu crkvu renoviramo od 2010. i ne možemo je obnoviti”, slikovito objašnjava paroh mostarski.

Podsjetimo, Saborna crkva u Mostaru je uništena u ratu, i danas joj se polako, ali sigurno, vraća stari sjaj. “To može biti motiv da se Srbi počnu vraćati u Mostar”, kaže Kojić.

Njemu je važno kaže, i bitnije, da sada ljudi ostanu. Da sad odluče i da ostanu u Mostaru, kako bi mogli graditi zajednicu. Ističe da je nikad važnija, nego u ovom trenutku, Šantićeva: “Ostajte ovdje…”

“Imamo i dobrotvorno društvo, pomažemo onima u potrebi. 80 paketa smo nedavno poklonili porodicama u potrebi i to ne samo pravoslavnim. Svi se obilazimo i za Bajrame i za Božić.”

I dijaspora pomaže, kaže paroh mostarski. “Srbi iz dijaspore skupljaju novčana sredstva i pomažu.”

“Ovdje u Sabornoj služimo liturgije za slavu hrama. Svakodnevna bogosluženja u hramu, to ne znam kada će početi. Novca nema i ne možemo ništa prognozirati”, kaže za kraj razgovora paroh mostarski Duško Kojić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Redakcija

Recent Posts

Bh. dron aterirao prije polijetanja

Neke “ptice“ nikad ne polete Piše Armin Zeba Jedna od glavnih atrakcija posljednjeg tradicionalnog Zeničkog…

43 minute ago

Francuska odbila reći hoće li uhititi Putina prema ICC-ovoj tjeralici

Vladimir PutinFoto: Sputnik/Gavriil Grigorov / Kremlin via ReutersFrancuska, koja se našla pod pritiskom zbog svojeg…

1 sat ago

SVEČANO U RAJLOVCU: Pripadnici Oružanih snaga pokazali kako se čuva obraz BiH (FOTO)

Povodom obilјežavanja 1. decembra - Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, u kasarni "Rajlovac" u…

3 sata ago

Registrirana oznaka zemljopisnog podrijetla Travničkog sira

Sukladno odredbama Pravilnika o sistemima kvalitete za prehrambene proizvode, postupak za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla…

4 sata ago

Predsjednica češkog parlamenta odala poštu žrtvama srebreničkog genocida

Predsjednica češkog parlamenta Marketa Pekarova Adamova posjetila je 28. novembra Memorijalni centar Potočari gdje se…

5 sati ago