Paroh mostarski Duško Kojić rođen je u Sarajevu 1988. godine gdje je i krenuo u školu. U ratu je bio izbjeglica, bogosloviju završava u Foči, odlazi na službu u Istočno Sarajevo – govori nam sve to u jednom dahu.
“Prvu službu dobijem u Istočnom Sarajevu. Međutim, rukopoložen sam u Mostaru. To je čin uvođenja u sveštenstvo, i tu u Mostaru, vladika mi kaže sa idem za Istočno Sarajevu na službu. Nisam ni sanjao da ću se vratiti u Mostar.”
Nakon službe u Istočnom Sarajevu odlazi u Brisel. Nakon toga dolazi u Mostar i tu je već tri godine. Bogosluženje se vrši u maloj crkvi iznad Saborne crkve koja još nije renovirana. Saborna crkva je na mostarskoj magistrali i svojom ljepotom dominira iznad grada.
“Ova mala crkva ima zanimljivu istoriju. Izgledom podsjeća na osmanlijski period u BiH. Izgleda isto kao Stara baščaršijska crkva u Sarajevu. Ukopana je u zemlju. Saborna opet liči na sarajevsku Sabornu crkvu. Bogati Srbi iz Mostara su u 19. vijeku dali novac za izgradnju, ali pod uslovom da bude veća od sarajevske i vladika je to dozvolio”, priča nam Kojić.
Nekada su se na ovoj crkvenoj zemlji nalazili vinogradi Ali – paše Rizvanbegovića, kaže Kojić, a 1862. Omer – paša Latas vraća zemlju Srbima.
Razgovor smo vodili na Veliki petak, pred najveći hrišćanski praznik Vaskrs i pričali smo kakvo je stanje duha među vjernicima i općenito u društvu.
“Sve je disfunkcionalno. Svi su ugroženi, odlaze nam ljudi. Ne mogu reći da smo samo mi ugroženi, svi su. Evo, ovu crkvu renoviramo od 2010. i ne možemo je obnoviti”, slikovito objašnjava paroh mostarski.
Podsjetimo, Saborna crkva u Mostaru je uništena u ratu, i danas joj se polako, ali sigurno, vraća stari sjaj. “To može biti motiv da se Srbi počnu vraćati u Mostar”, kaže Kojić.
Njemu je važno kaže, i bitnije, da sada ljudi ostanu. Da sad odluče i da ostanu u Mostaru, kako bi mogli graditi zajednicu. Ističe da je nikad važnija, nego u ovom trenutku, Šantićeva: “Ostajte ovdje…”
“Imamo i dobrotvorno društvo, pomažemo onima u potrebi. 80 paketa smo nedavno poklonili porodicama u potrebi i to ne samo pravoslavnim. Svi se obilazimo i za Bajrame i za Božić.”
I dijaspora pomaže, kaže paroh mostarski. “Srbi iz dijaspore skupljaju novčana sredstva i pomažu.”
“Ovdje u Sabornoj služimo liturgije za slavu hrama. Svakodnevna bogosluženja u hramu, to ne znam kada će početi. Novca nema i ne možemo ništa prognozirati”, kaže za kraj razgovora paroh mostarski Duško Kojić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Neke “ptice“ nikad ne polete Piše Armin Zeba Jedna od glavnih atrakcija posljednjeg tradicionalnog Zeničkog…
Vladimir PutinFoto: Sputnik/Gavriil Grigorov / Kremlin via ReutersFrancuska, koja se našla pod pritiskom zbog svojeg…
Povodom obilјežavanja 1. decembra - Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, u kasarni "Rajlovac" u…
Sukladno odredbama Pravilnika o sistemima kvalitete za prehrambene proizvode, postupak za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla…
Predsjednica češkog parlamenta Marketa Pekarova Adamova posjetila je 28. novembra Memorijalni centar Potočari gdje se…