Jedna od najosjetljivijih stvari u fudbalu, pogotovo na našim prostorima, jeste suđenje. O njemu se vrlo često piše i govori subjektivno. No, koliko je toj temi moguće prići s nešto drugačijih stajališta? Postavit ćemo, stoga, sljedeća pitanja: Ko se (sve) ove sezone barem jednom žalio na suđenje u Premijer ligi Bosne i Hercegovine i govori li to nešto o samom suđenju?
INICIJATIVA 4R
Na samom početku sezone 2021/22 osnovana je Inicijativa 4R. U nju su tada ušli Velež, Tuzla City, Sarajevo, Sloboda i Željezničar, a kao cilj je istaknuto poboljšanje regularnosti prvenstva. Da prevedemo: U samom startu pet klubova je u sezonu ušlo sa nezadovoljstvom prema suđenju.
Navedeni nisu stali sa samim članstvom u Inicijativi 4R. Pritužbe su se nastavljale. Utisak je da su najglasnije kritike stizale iz redova Veleža: Ljubitelji domaćeg fudbala sjećaju se bure koja se podigla nakon meča protiv Borca u Mostaru (10. kolo, registrovano 0:3, sudija Sabrija Topalović), a iz Veleža su kasnije poručili da je Sabrijino suđenje bilo „tendenciozno na štetu Veleža“. Nije to, svakako, jedini negativni komentar o suđenju od strane Veleža: Trener Rođenih Feđa Dudić bio je vidno razočaran zbog iste stvari i nakon gostovanja u Banjaluci (21. kolo, 2:0, sudija Mirza Kazlagić), a i poslije utakmice prošlog kola protiv Leotara u Trebinju (28. kolo, 2:1, sudija Antoni Bandić) Dudić je izjavio: „Ne znam na šta liči ovo danas“.
Žalili su se i iz Tuzla Cityja. I ovaj put je protivnik bio Borac, a Husref Musemić je tada kao trener Tuzlaka poručio – doduše indirektno – da je način dijeljenja pravde na toj utakmici vrijeđao njegovo dostojanstvo. (14. kolo, 1:1, sudija Mateo Musa).
U posljednje vrijeme kritike stižu i iz Sarajeva, tačnije od njihovog trenera Aleksandra Vasoskog. „Ne znam šta treba da imamo normalno suđenje“, po prvi put je Vasoski zavapio nakon utakmice Tuzla Cityja (27. kolo, 0:1, sudija Frano Jelić), a već nakon idućeg kola i meča protiv Borca, Vasoski je suđenje prokomentarisao riječima: „Ovo treba što prije da se završi u bosanskom fudbalu“ (28. kolo, 1:0, sudija Luka Bilbija).
Sloboda je, doduše ne baš otvoreno, bila nezadovoljna suđenjem već nakon domaćeg poraza protiv Sarajeva u uvodnom dijelu prvenstva (6. kolo, 1:2, sudija Antoni Bandić). Puno otvoreniju kritiku iz tuzlanskog kluba uputili su nakon susreta sa Zrinjskim (22. kolo, 0:2, sudija Ermin Sivac): Zvanično saopštenje Tuzlaka tada je govorilo o „nastavku brojnih sudijskih grešaka na račun Slobode“.
HERCEGOVAČKI KLUBOVI
Klubovi iz Hercegovine, dakle Zrinjski, Široki Brijeg te Posušje, nisu se odvažili da uđu u okvire Inicijative 4R – izuzimajući Velež. No, to ne znači da iz spomenutih klubova nije bilo pritužbi na suđenje: O pritužbama iz redova Veleža smo već pisali u okviru cjeline o članovima Inicijative 4R, pa ćemo sada nastaviti s kritikama iz preostalih hercegovačkih premijerligaša.
Mnogo pažnje je tako privukla utakmica Borca i Zrinjskog (25. kolo, 1:1, sudija Zoran Grbić) kada je prekinut pobjedonosni niz Plemića. „Očito mi više udaramo“, ironično je prokomentarisao suđenje trener šampiona BiH Sergej Jakirović.
Javnosti je zanimljiva bila i jedna izjava ondašnjeg šefa stručnog štaba Širokog Brijega Jure Ivankovića koju je uputio nakon poraza od Veleža (24. kolo, 1:0, sudija Danijel Bojo). „Moji igrači, svjesni da crveni nije bio, kao da su se stidjeli za suca“, poručio je tada Ivanković.
U Posušju su, još od samog početka, znali biti nezadovoljni dijeljenjem pravde. Već nakon četvrtog kola i utakmice protiv Borca (1:0, sudija Zoran Grbić), klub je izdao zvanično saopštenje i tom prilikom suđenje glavnog arbitra i njegovih pomoćnika nazvao „skandaloznim i pristranim“. Iz Posušja su se na suđenje žalili i poslije remija sa Širokim Brijegom (11. kolo, 2:2, sudija Mateo Musa) – tada se, tačnije, požalio sada već bivši trener Posušja Stipe Balajić, a isto je uradio i nakon još jednog duela sa Borcem u Banjaluci (15. kolo, 3:0) kada je izjavio da su njegovi igrači za svaki pogled kažnjavani kartonima.
KLUBOVI IZ REPUBLIKE SRPSKE
Koliko je poznato autoru ovog teksta, ponajmanji broj pritužbi na suđenje stiglo je od klubova iz Republike Srpske – ali je bilo i njih, posebno na otvaranju sezone.
Poslije poraza Leotara na gostovanju u Širokom Brijegu (5. kolo, 2:0, sudija Benjamin Deljković), trebinjski klub je izdao zvanično saopštenje gdje je govorio o „trendu kardinalnih grešaka“ na njihovu štetu, a u istom tekstu su naveli i nezadovoljstvo suđenjem na gostovanju Slobodi (3. kolo, 1:0, sudija Adis Mulahasanović).
Kritika je bilo i iz Rudara: Nikica Milenković, trener koji je tada vodio Prijedorčane, u jednom momentu je izjavio kako je 12. igrač Borca bio sudija (6. kolo, 1:1, sudija Velimir Drinić).
PREMA ZAKLJUČKU
Koliko je autoru ovih redova poznato, u dosadašnjem toku ove sezone na suđenje se nisu žalili tek Borac, Željezničar i Radnik. Dakle, ukoliko je naša računica tačna: Od 12 klubova u prvenstvu na suđenje se – na ovaj ili onaj način – žalilo njih čak devet! Jasno je, dakle, da nešto ne štima kada je u pitanju suđenje u najjačem rangu bosanskohercegovačkog fudbala.
NAPOMENA: Cilj autora ovog teksta nije bio da na jedno mjesto sabere sve i jednu izjavu i saopštenje koje se doticalo suđenja u ovoj sezoni Premijer lige BiH, i stoga se izvinjavamo ako smo nečiju izjavu ili saopštenje propustili navesti – posebno u slučaju da je pritužbi bilo i iz Borca, Željezničara ili Radnika.
(T.Š./Sportske.ba)
fyp #fyp #foryou #fypage #viral #tiktok #balkan #zena #smesno #smeh #smesnodosuza #smesnobalkan #funny # #…
Kada bi Trump samo s Putinom razgovarao o rješenju u Ukrajini, moglo bi se naći…
Uz alkohol i kocku, mladi sve ovisniji i o estetskim zahvatima
Jedan od najvećih zavodnika u povijesti Zadra izložio fotografije
U nedjelju pretežno sunčano i toplije, uz jugozapadnjak i jugo, ali ujutro na kopnu hladno,…
zabavno #zabava #smesniklipovi #smesno #smeh #smehoteka #mimovi.