„Katar ima središnju ulogu u našoj strategiji“, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz u petak (20.5.) pred visokim gostom iz ove arapske zemlje. Scholz je time mislio na namjeru Njemačke da izgradi više terminala za prihvat tečnog plina i tako se za koju godinu oslobodi potrebe uvoza ruskog plina.
Uloga spasioca Njemačke od ruske energetske zavisnosti je tako dopala šeiku Tamimu bin Hamabu bin Kalifi al Taniju, emiru Katara.
Ogromna je lista kritika na njegov račun: od suradnje s radikalnom Muslinaskom braćom, do gaženja ljudskih prava i prava radnika u Kataru, posebno pod uoči Svjtskog prvenstva u nogometu koje ta zemlja organizira krajem godine
Ali, Katar bi trebalo izbavi Njemačku iz zavisnosti od ruskog plina koji pokriva više od polovine sadašnjih njemačkih potreba.
Možda već za dvije godine
Energetski pakt potpisan u Berlinu podrazumijeva masovne isporuke tečnog plina od sezone grijanja 2026/27 godine. No, šeik je naglasio da će Katar i prije toga uraditi „što god može“ za „energetsku siguenost Europe“.
Njegov zamjenik premijera je za list Handelsblatt rekao: „Namjera nam je proširiti naše američko postrojenje Golden Pas u Teksasu – u kojem Katar Energy drži 70 posto vlasništva, i to već do 2024., tako da možemo isporučivati i u Njemačku.“
Katar očekuje da će najkasnije do 2026. povećati proizvodnju tečnog plina sa 77 na 126 milijuna tona godišnje, a to bi onda bilo dovoljno da se ozbiljnijim količinama snabdije i Njemačka.
Najveće nade ulažu se u plinsko polje North Dome koje Katar dijeli s Iranom. Za sada Katar uglavnom plin izvozi na istok, u Aziju.
Saradnja sa zločincima
No na ovo partnerstvo ima i kritika, prije svega jer se radi o zemlji poznatoj po izrabljivanju stranih radnika. U Kataru živi tek 300.000 katarskih državljana, ali i desetostruko više stranaca. Stotine radnika su izgubile živote na gradilištima velebnih stadiona na kojima će se krajem godine igrati Svjetsko prvenstvo.
Osim toga, emira Tamima se optužuje za bliske veze s islamistima, te se Katar zbog toga bio našao i na meti blokade Saudijske Arabije i drugih okolnih država.
U njemačkim medijima je kritika u vezi s ovim novim partnerstvom vrlo blaga. Tako primjerice u listu Welt tamošnji komentator kaže da bi najljepše bilo kad sav plin stizao iz demokratske Norveške, ali to nažalost nije moguće. „Dakle, moramo surađivati i sa zločinačkim državama ovog svijeta“, piše Welt i zaključuje: „Nekako se moramo grijati.“
(TBT, DW)
Koncerti osamdesetih godina prošlog stoljeća, bosanskohercegovački izvođači nove generacije i nastupi u ratnom Sarajevu samo…
emisija "Vrijeme"Foto: HTV / HRTI u nedjelju dosta sunčanih sati, ali i česta magla, popodne…
Na području Bosanske Krupe uhapšen je 16. novembra ruski državljanin A.B., potvrđeno je za Radio…
Ilustracija, fregata klase Admiral GorškovFoto: Dianov Boris / ShutterstockFregata Admiral Golovko ušla je u Sredozemno…
Ministar komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Kantona Sarajevo Bojan…