Pravilno upravljajte neograničenim informacijama koje pruža internet, izbjegavajući zamke i mitove.
Sama količina informacija na koje naiđete na internetu je skoro zastrašujuća. Situacija postaje još komplikovanija kada je riječ o pitanjima koja se tiču vašeg zdravlja i zahtjevaju odgovarajuće informacije i smjernice, jer u suprotnom netačne informacije mogu biti fatalne.
Novi trendovi, stariji u obnovljenom obliku, prakse, pametni savjeti i mnogi recepti kruže ili informišu ili dezinformišu korisnike.
U ovim uslovima stvoreni su mnogi mitovi o ishrani u koje se ne samo vjeruje, već se redovno primjenjuju. Ovog puta, riješili smo da razotkrijemo četiri glavna!
Ugljeni hidrati stvaraju masnoću
Jedan od najvećih mitova o ishrani je ovaj. Za početak, ugljeni hidrati ne debljaju (!) već vam daju energiju (!), tako da ih sportisti konzumiraju u velikim količinama. Njihov visok sadržaj vlakana doprinosi procesu varenja održavajući crijeva zdravim, a istovremeno pružaju duži osjećaj sitosti, tako da ne osjećate stalnu glad.
Prema zvaničnim vodičima o ishrani, unos (dobrih) ugljenih hidrata treba da pokrije 45% do 65% dnevnih kalorija. Oni se nalaze u žitaricama, orašastim plodovima, povrću i mahunarkama, prenosi zenskimagazin.rs.
Detoksikacija čisti tijelo
Ljudsko tijelo ne apsorbuje toksične supstance koje se mogu eliminisati detoks ishranom.
Kada je tijelo zdravo i normalno funkcioniše, i bubrezi i jetra eliminišu svaku “lošu” supstancu koja se nalazi u njemu.
Vegetarijanska ishrana ne može da obezbjedi potrebne aminokiseline za tijelo
Aminokiseline su gradivni blokovi proteina. Dvadeset njih je prisutno u tijelu, uključujući esencijalne, poluesencijalne i neesencijalne. Esencijalne aminokiseline (npr. valin, leucin i izoleucin) moraju da se apsorbuju hranom, pošto ljudsko tijelo nije u stanju da ih proizvodi.
Vegetarijanska i/ili veganska ishrana može da obezbijedi aminokiseline koje tražimo, ali sadržaj biljnih izvora varira.
Neki dobri izvori biljnih proteina su soja i njeni proizvodi, mahunarke, ovas, orasi i sjemenke.
Večera deblja
Na samu pomisao na večeru, pomislite da ste već podigli kilogram na vagi.
Ovo nije slučaj, jer je povećanje tjelesne težine povezano sa kalorijama koje unosimo tokom dana, a ne kada ih unosimo.
Na primjer, konzumiranje više kalorija nego što je potrebno utiče na dobijanje na težini.