U VTK/STK BiH održan sastanak kome su prisustvovali izvoznici (voća i povrća, prehrambenih proizvoda), prestavnici međunarodnih drumskih prevoznika i relevantnih institucija na BiH nivou i predstavnici Federalne Uprave za inspekcijske poslove.
Sastanak je uslijedio na inicijativu privrednika koji su zatražili hitno rješavanje dugih zadržavanja na graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom.
Izvoz svježeg voća i povrća (šljiva, krastavac kornišon, mladi krompir i stono grožđe) iz Bosne i Hercegovine u EU, kontinuirano raste. U 2021. god. na tržište EU izvezeno je 22.950 t robe u vrijednosti 42,7 miliona KM, što čini 79% od ukupnog izvoza svježeg voća i povrća. Najviše proizvoda izveze se u Njemačku, R. Hrvatsku i Sloveniju, međutim R. Hrvatska je za BiH značajna tranzitna zemlja.
Prosječan izvoz pomenutih proizvoda u posljednje tri godine je iznosio 17.286 t., što znači da se u sezonskom periodu od juna do septembra izvezu 864 kamiona svježeg voća i povrća, u prosječnoj vrijednosti od 28,8 miliona KM. Radi se o proizvodima sa vrlo visokim sadržajem vode koji do krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku kako ne bi izgubili na kvalitetu, što za sobom povlači i cijenu proizvoda od strane kupca.
Zaključci sa sastanka su sljedeći:
HITAN sastanak se traži kako bi se predstavile hitne mjere koje je moguće da nadležne institucije u BiH provedu u kratkom vremenskom roku, a kako bi se izbjegle kilometarske kolone na granici sa Hrvatskom, a pogotovo u trenutnom periodu pojačanog izvoza lako kvarljive robe.
Na sastanku je posebno naglašena neophodnost HITNOG djelovanja jer svakim danom se povećava izvoz lako kvarljive robe. I izvoznici i prevoznici su naglasili da, iako ne vole takve mjere, ukoliko se u roku od nekoliko dana ne riješe ovi hitni zahtjevi, biće primorani da realizaciju traže drugim načinima koji bi mogli dovesti do kolapsa na graničnim prelazima.
Naredni zaključci predstavljaju prijedlog djelovanja kako bi se u budućnosti izbjegle hitne mjere:
Imajući u vidu postojeće stanje na graničnim prijelazima sa Republikom Hrvatskom, sa kilometarskom kolonama vozila ispred graničnih prijelaza, nedovoljan broj BIP-ova na kome se može obezbijediti fitosanitarni certifikat za pošiljku drva i proizvoda od drveta, te otežan protok sezonskih roba na grančnim prijelazima Stara Gradiška i Nova sela zbog kratkog radnog vremana fitosanitarnih inspektora, 07.07.2022. godine je u VTK/STK BiH održan sastanak kome su prisustvovali izvoznici (voća i povrća, prehrambenih proizvoda) i predstavnici međunarodnih cestovnih prijevoznika i relevantnih institucija na BiH nivou (ukupno prisutnih 35 predstavnika poslovne zajednice i 12 predstavnika nadležnih institucija).
Podsjećamo:
– Udruženje međunarodnih i cestovnih prijevoznika i tereta apeluje i ukazuje da je postojeće stanje na graničnim prijelazima sa Republikom Hrvatskom nepodnošljivo, da su kilometarske kolone vozila ispred graničnih prijelaza neprihvatljive, da je zadržavanje ogromnog broja vozača u tim kolonama danonoćno.
– Izvoznici seznonske, svježe, lako kvarljive robe su pod velikim opterećenjem zbog postojanja samo dva granična prijelaza i to Granični prijelaz Stara Gradiška i Granični prijelaz Nova Sela, na kome se mogu obezbijediti fitosanitarni certifikati a problemi se dodatno usljožnjavaju primjenom Provedbene Uredbe EU 2021/2285, prema kojoj svaku pošiljku drva i proizvoda od drveta ( i to nezavisno o termičkoj obradi) mora pratiti fitosanitarni certifikat. Zbog gore navedenog po hitnom postupku se mora razmatrati otvaranje „zelenih koridora“ i definiranje graničnog prelaza Svilaj sa svim inspekcijskim kontrolama – BIP, a do njegove uspostave osiguranje kretanja ove vrste robe preko g/p Šamac ili Orašje, tj. objezbjeđenje novih BiP-ova.
– Izvoznici robe koja podliježe fitosanitarnoj inspekciji nadležnih organa u Hrvatskoj, koja je uglavnom tranzitna zemlja, izloženi su problemu koj nastaje zbog radnog vremena fitosanitarnih inspektora na graničnom prelazu Stara Gradiška i graničnom prelazu Nova Sela. Radno vrijeme fitosanitarnih inspektora, na graničnom prelazu Stara Gradiška tokom godine je od 08.00 do 16.00 časova, a na Graničnom prelatu Nova Sela od 07.00 do 15.00 časova, u oba slučaja samo radnim danima. S obzirom da se radi o svježim proizvodima, sa vrlo visokim sadržajem vode koja krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku zbog kvarljivosti i slabljenja kvaliteta, ovako određeno radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na pomenuta dva granična prelaza to onemogućava, te se ukazuje potreba za produženjem radnog vremena fitosanitarnih inspektora.
Gosti emisije "Otvoreno"Foto: HRT / HTVDemografski alarm za uzbunu - odavno zvoni. Protiv katastrofalne demografske slike…
U Memorijalnom centru Potočari u utorak je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 30…
Rumunjska i Bugarska od 2025. vjerojatno punopravne članice šengenskog prostoraFoto: Ilustracija / ShutterstockRumunjska i Bugarska…
Škodin najmanji SUV/crossover model uz blagi redizajn i poboljšani 1,5-turbobenzinski motor zadržao je obilježja, a…
[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_sb.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_sb.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"33333a"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/prekid_zeljeznickog_saobracaja_sarajevbo_capljina_foto_zfbih.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/prekid_zeljeznickog_saobracaja_sarajevbo_capljina_foto_zfbih.jpg","caption":"Pruga u zraku","bg":"4b4b47"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/kamenolom_jablanica_katastrofa.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/kamenolom_jablanica_katastrofa.jpg","caption":"Sporni kamenolom","bg":"464e42"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_sb_2.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_sb_2.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"444748"},{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_jablanica_9_1.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/donja_jablanica_9_1.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna\/Samir Saletovi\u0107","bg":"313533"}] Piše: Darko…