Kako nadoknaditi štetu od suša?
Foto: HTV / HRT
Poljoprivrednici iz pet županija sastali su se u Banskim dvorima s resornom ministricom i premijerom zbog alarmantnog stanja u poljoprivredi uzrokovanog sušom. Tvrde da je više od 50 posto usjeva ugroženo zbog nedovoljno kiše u posljednja dva i pol mjeseca, a štetu procjenjuju na više od milijardu kuna. Na sastanku im je obećano 200 milijuna kuna pomoći koji su već pripremljeni, a koji bi im trebali biti isplaćeni u listopadu.
Poljoprivrednici su premijeru uputili još neke zahtjeve.
– Zatražili smo raniju avansnu isplatu potpora, minimalno 80 posto u listopadu, gdje bi poljoprivrednici već ta sredstva mogli iskoristiti. Yazim da se smanje različita administrativna opterećenja poljoprivrednika, nabrojili smo koja su to, te problem s distribucijom i uopće korištenjem plavog dizela koj nam donosi veliku štetu, poručio je Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
S Markova trga javila se naša reporterka Sanja Smiljanić.
– Poljoprivrednici kažu da su na koljenima, ponajviše proizvođači kukuruza i soje. Naime, kiša nije pala dulje od dva i pol mjeseca. Više od 50% usjeva je ugroženo te traže proglašenje prirodne nepogode. Kažu da je šteta veća od milijardu kuna te očekuju veliku pomoć od Vlade.
Ministrica Marija Vučković u utorak je najavila potporu u iznosu od 200 milijuna kuna.
– Kažu da je to neznatno i očekuju da će pomoć biti veća. Tu su predstavnici pet županija, no kažu da su ugroženi poljoprivrednici iz gotovo svih županija. Jedan od zahtjeva je i da se smanje fiskalne obveze i cijene zakupa poljoprivrednih zemljišta.
– Došli smo izvijestiti premijera, već imamo određene rezultate suše, o kojim će se to iznosima raditi. Došli smo s konkretnim prijedlozima kako pomoći poljoprivrednim proizvođačima da prebrode ovu izuzetno tešku situaciju, rekao je uoči sastanka Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
– S predstavnicima ratarskog sektora razgovaramo o izazovima energetske krize, situaciji na tržištu, kao i o nadoknadi štete zbog posljedica suša. Vlada će čvrsto stati iza poljoprivrednika, čiji vrijedan rad omogućuje nastavak proizvodnje i jamči prehrambenu sigurnost, poručio je u objavi tijekom sastanka predsjednik Vlade Andrej Plenković.
S predstavnicima ratarskog sektora razgovaramo o izazovima energetske krize, situaciji na tržištu, kao i o nadoknadi štete zbog posljedica suša. @VladaRH će čvrsto stati iza poljoprivrednika, čiji vrijedan rad omogućuje nastavak proizvodnje i jamči prehrambenu sigurnost 🇭🇷. pic.twitter.com/zHEtY0F5F9
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) August 23, 2022
A alarmantan podatak da je propalo više od polovine usjeva u poljoprivredi komentirao je analitičar Miroslav Kuskunović i naglasio da je vrijeme jeftine hrane iza nas.
– Mi smo na začelju u EU-u po navodnjavanju i mislim da smo taj proces potpuno zanemarili. Izgrađujemo sustave za navodnjavanje i ulažemo državni novac u njih, ali se na njih nitko ne spaja nego i dalje proizvode očekujući da će im u toj proizvodnji pomoći klima i sam Bog, istaknuo je.
Koprivničko-križevački župan Darko Koren donio je odluku o proglašenju elementarne nepogode zbog suše na području grada Đurđevca i općina Kloštar Podravski, Podravske Sesvete i Molve. Šteta na poljoprivrednim zemljištima je od 20 do 90 posto – ovisno o lokalitetu. Oštećenici štetu trebaju prijaviti u roku od osam dana.
Zbog velike materijalne štete u poljoprivrednoj proizvodnji, osobito na ratarskim i povrtlarskim kulturama te trajnim nasadima i ribnjacima, i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić donio je u utorak odluku o proglašenju prirodne nepogode zbog suše.
Ni u ostalim zemljama Europske unije nije bolje. Prema izvješću Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije, gotovo polovini Europe prijeti suša. U izvješću se navodi da je 47 posto europskog teritorija dosegnulo razinu upozorenja na sušu, dok je 17 posto ispitanih regija u stanju pune pripravnosti. Istraživači kažu da su sušni uvjeti povezani s rijetkim oborinama i brojnim toplinskim valovima od svibnja nadalje koji su utjecali na pad vodostaja rijeka diljem Europe.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings