Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
EU je u znatnoj mjeri najveći pružatelj pomoći Bosni i Hercegovini. Međunarodne financijske institucije poput Europske investicijske banke (institucija EU) i Evropske banke za obnovu i razvoj (gdje je EU veliki dionik) također pružaju značajnu pomoć BiH.
Nije jednostavno sažeti sva sredstva koja se dodjeljuju aktivno u višedecenijskom periodu Bosni i Hercegovinu, ali fokusiramo li se na podršku kojom upravlja Delegacija EU, kao i podršku kroz Investicijski okvir za Zapadni Balkan, te programe EU u kojima sudjeluje Bosna i Hercegovina, dobit ćemo rezultat o više milijardi eura uloženih u Bosnu i Hercegovinu.
Od 1991. godine Evropska unija je uložila preko 3,7 milijardi eura u Bosnu i Hercegovinu, iz sljedećih fondova:
Kada su Bosnu i Hercegovinu, primjerice, 2014. godine zadesile poplave, Evropska unija je izdvojila 43,5 milijuna EUR za podršku oporavku zajednica pogođenih poplavama u cijeloj BiH, plus 41 milijun EUR za prateće aktivnosti.
Koridor Vc dio je transevropske prometne jezgrene mreže, počinje u Budimpešti, ide preko sjeverne Hrvatske (Osijek), kroz Bosnu i Hercegovinu preko Doboja, Zenice, Sarajeva i Mostara, a završava u hrvatskoj luci Ploče. Više od 325 km Koridora Vc prolazi kroz BiH i to je najveći infrastrukturni projekat ikada u istoriji zemlje. Preko 1,5 miliona ljudi živi duž koridora i stoga je on okosnica povezivanja zemlje i glavni prioritet regionalnog razvoja na Zapadnom Balkanu.
Do sada je Evropska unija izdvojila više od pola milijarde eura (542 miliona eura) u grantovima za izgradnju 15 poddionica autoputa. Grantovi se kanališu kroz Investicioni okvir za zapadni Balkan i, zajedno sa kreditima Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj, pomažu u finansiranju investicija od približno 2 milijarde eura.
Vlasti BiH su se obavezale da će autoput na Koridoru Vc završiti do 2028. godine.
Iako predstavljeni podaci ne ističu svu podršku koju je Evropska unija pružila Bosni i Hercegovini, oni bi ipak daju indikaciju širine, dubine i dosljednosti podrške EU tokom niza godina. Također, ovi podaci prikazuju podršku institucija Evropske unije, a ne uzimaju u obzir bilateralnu podršku država članica EU. Tokom godina i to je bilo značajno.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Sa zadovoljstvom vam predstavljamo novi, 391. broj Business Magazine BiH! U ovom izdanju donosimo pažljivo…
[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_2_2.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/11\/jablanica_2_2.jpg","caption":"Foto: Slobodna Bosna","bg":"666763"}] Federalna vlast ni 50 dana nakon razornih poplava nije započela sanaciju oštećene…
Više se bavimo načinom kako sankcionirati nasilje, a manje prevencijom, otkrivanjem uzroka rodno uvjetovanog nasilja,…
U Bosni i Hercegovini se 25. novembra obilježava Dan državnosti, u znak sjećanja na zasjedanje…
Pranje novcaFoto: Ilustracija / ShutterstockHrvatska se 2022. godine našla na sivoj listi FATF-a (Financial Action…