Lungomare u Puli
Foto: Dnevnik / HRT
Pula je imala priliku postati prvi grad u Hrvatskoj s uspješno provedenim referendumom. No nije, jer na njega nije izašlo 50% birača plus jedan glas. Izlaznost je bila skromna, 22,71%. Građani su se izjašnjavali jesu li za izmjenu Generalnog urbanističkog plana kojom bi se ukinula mogućnost gradnje hotela i drugih turističkih i stambeno-poslovnih građevina na predjelu Lungomare. Ondje su sada šetalište i šuma uz more. I dok jedni očekuju priliku za ekonomski napredak – drugi to područje vide kao sportsko-rekreacijsku zonu, što je bilo još od šezdesetih godina prošlog stoljeća.
Izjavu je dao predsjednik Gradskog izbornog povjerenstva za provedbu lokalnog referenduma Igor Rakić.
– Na 57 glasačkih mjesta u Puli na biračka mjesta imalo je pravo izaći 48.713 birača kao i još 6 koji su pribavili potvrde, dakle ukupno 48.719 birača. Od toga ukupno je glasovalo 11.065 birača ili 22,71%. Važećim je utvrđeno 10.972 glasačkih listića, a nevažećim je proglašeno 79 glasačkih listića. Povjerenstvo za provedbu lokalnog referenduma utvrdilo je da lokalnom referendumu nije pristupila većina od ukupnog broja birača upisanih u popis birača grada Pule i time nije uspunjen uvjet Zakonom o referendumu, rekao je.
– Na referendumsko pitanje od ukupnog broja birača koji su glasali na referendumu ukupno je glasalo ZA 9716 birača ili 88,55%, a PROTIV je glasalo 1256 birača ili 11,45%, dodao je.
– Na lokalnom referendumu prema Zakonu o referendumu utvrđuje se da lokalnom referendumu nije pristupila većina od ukupnog broja birača upisanih u popis birača grada Pule te da slijedom toga nije donesena odluka na referendumsko pitanje, naglasio je Rakić.
Prema podacima Gradskog izbornog povjerenstva za provedbu lokalnog referenduma do 16 sati u Puli su na biračka mjesta izašla 8244 glasača, odnosno 16,92% njezinih građanki i građana.
Naime, Puljani se danas trebaju izjasniti jesu li za izmjenu Generalnog urbanističkog plana kojom će se ukinuti mogućnost gradnje hotela Valkane na predjelu Lungomare, gdje su šetalište i šuma uz more.
Do 11 sati u Puli su na biračka mjesta izašla 3493 glasača, odnosno 7,17% njezinih građanki i građana.
Radi usporedbe, na zadnjim lokalnim izborima u Gradu Puli koji su održani 16. svibnja prošle godine do 11.30 izašlo je 12,4 posto birača.
– Sve se odvija u najboljem redu, bez ikakvih ekscesa te vjerujem da će tako ostati i do 19 sati kada se zatvaraju biračka mjesta – rekao je predsjednik Gradskog izbornog povjerenstva za provedbu lokalnog referenduma Igor Rakić.
Glasački odbori bit će na 51 biračkom mjestu, kao i za izbore, do 19 sati.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Mogućnost glasanja ima 48.713 Puljanki i Puljana, a da bi ishod referenduma bio valjan mora izaći 50 posto birača plus jedan glas, odnosno 24.357 građana.
Referendumsko pitanje glasi: Jeste li za izmjenu Generalnog urbanističkog plana Grada Pule kojom će se u cijeloj zoni obuhvata važećeg Urbanističkog plana uređenja Lungomare ukinuti mogućnost gradnje hotela, drugih turističkih smještajnih kapaciteta i stambeno-poslovnih građevina?
Ukupno je prijavljeno 18 promatrača i promatračica iz udruge Zelene Istre i stranke Možemo, koji će nadzirati provedbu referenduma.
Građanska inicijativa za referendum o Lungomareu u svibnju je prikupila oko 11.000 potpisa za referendum o gradnji hotela na Valkanama, a Ministarstvo pravosuđa i uprave potvrdilo je da prijedlog za raspisivanje referenduma ima potreban broj birača i da je referendumsko pitanje u skladu sa zakonom pa iz te inicijative tvrde da građani imaju povijesnu priliku Pulu učiniti prvim gradom s uspješnim lokalnim referendumom u Hrvatskoj.
Prvi rezultati referenduma trebali bi biti poznati u 21 sat za kada Gradsko izborno povjerenstvo za provedbu lokalnog referenduma zakazalo konferenciju za novinare.
“Nađemo se na lungu”… poznata je to pulska fraza koja možda i najbolje opisuje ono što Lungomare Puljanima znači već generacijama. Mjesto susreta, mjesto uspomena.
No emocije na stranu, nekoliko kilometara pulske obale koja još nema komercijalnu turističku funkciju, bilo je kamen spoticanja za gradsku vlast koju su do ožujka činili Nezavisna lista Filipa Zoričića, SDP i Možemo. Koalicija se raspala. No čini se da su oko izgradnje hotela visokog 27 metara s 360 ležajeva na predjelu Lungomare podijeljeni i sami građani.
No planovi o gradnji na ovom području nisu od jučer. Sve je počelo još 90-ih sumnjivom privatizacijom društvenog vlasništva. Prostorni planovi, pak, koji na predjelu Lungomare predviđaju gradnju, u fokus javnosti došli su prošle godine, nakon pada IDS-ove vlasti u Puli.
Prema posljednjim podacima izlaznost na referendum je porazna. Čini se da više razloga za zadovoljstvo ima predstavnik srpskog investitora, koji je još 30. rujna predao zahtjev za lokacijsku dozvolu. Ipak, službene rezultate referenduma trebat će pričekati još koji sat.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!