Categories: Novosti

Svaka treća žena u BiH žrtva seksualnog uznemiravanja: Ne znači NE!

Svaka treća žena u BiH iskusila je neki oblik seksualnog uznemiravanja. Tri od deset žena, bivaju seksualno uznemiravane već do 15. godine, a 15 posto njih doživi i teži oblik seksualnog uznemiravanja. Sve su ovo zabrinjavajući podaci izneseni tokom završne konferencije “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.

Seksualno uznemiravanje nije isto što i seksualno nasilje, ali može voditi ka njemu. Nerijetko se sa različitim oblicima seksualnog uznemiravanja susrećemo na ulici, u sredstvima javnog prevoza, u školi, na poslu,… No, govoriti o njemu, žene i muškarci u bh. društvu i dalje se ustručavaju. Oblike seksualnog uznemiravanja mlađe generacije u posljednje vrijeme sve češće doživljavaju na društvenim mrežama, koje su savršeno pogodno tlo za to. Današnjom šetnjom u Mostaru mladi su željeli ukazati i na taj problem.

Na taj problem u posljednje vrijeme ukazuju i influenseri koji svoju popularnost na društveni m mrežama žele iskoristiti i da podignu svijest o ovoj problematici. Ilda Humić, koju na društvenim mrežama prati preko 250.000 ljudi i sama majka troje djece, među njima i jedne djevojčice, posebno je emotivna i preplašena kada govori o ovoj temi.

N1

“Ne dozvoli da te uznemiravaju u tišini. Ne dozvoli da budeš žrtva. NE znači ne”- poručila je Ilda na društvenim mrežama.

Svijest da je potrebno govoriti o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju porasla je nakon što je srbijanska glumica Milena Radulović za silovanje optužila profesora i reditelja Miroslava Aleksića. Žene su se nakon toga povezale u grupi “Nisam tražila” te dijelile svoja traumatična iskustva. No, i dalje postoji strah i nelagoda da se o tome govori.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











N1

Organizacije civilnog društva i nevladine organizacija koje se bave ovim naglašavaju da je važno podizati svijest, ali i unaprjeđivati zakonski okvir, kako bi se prijavitelji seksualnog uznemiravanja i nasilja osjećali podržano i zaštićeno.

“U sklopu ovogodišnje kampanje sa donosiocima odluka razgovarali smo o tome kako unaprijediti postojeće zakone o seksualnom nasilju i poboljšati njihovu implementaciju. U pet bh. gradova susreli smo se sa građanima i građankama, te im uz podršku naših partnera pokušali približiti mehanizme, postojeći zakonski okvir i usluge koje su dostupne ženama koje su preživjele nasilje”, poručila je Amna Muharemović, programska specijalistkinja pri UN Woman BiH.

N1

Prepoznati seksualno uznemiravanje prvi je korak ka djelovanju protiv njega, poruka je ovogodišnje kampanje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Redakcija

Recent Posts

Hrvatska na sivoj listi FATF-a: Propusti u borbi protiv pranja novca i korupcije

Pranje novcaFoto: Ilustracija / ShutterstockHrvatska se 2022. godine našla na sivoj listi FATF-a (Financial Action…

58 minuta ago

U Memorijalnom centru Potočari obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Časom istorije i polaganjem cvijeća na spomen obilježje žrtvama genocida u Memorijalnom centru u Srebrenici…

3 sata ago

Vlast i oporba prsa o prsa zbog tragedije u Novom Sadu

Opća tučnjava u Skupštini Srbije uoči rasprave o državnom proračunu. Kaos je počeo nakon što…

5 sati ago

POVODOM DANA DRŽAVNOSTI BiH: ‘Bosna je bosanska i to se mora poštovati!’

Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba, neće vas grijat ko što ovo grije. Grki su tamo…

7 sati ago

Prekršajni nalog zbog isticanja zastave Republike BiH u Banjaluci

Policija je uručila prekršajni nalog osobi iz Jajca koja je u Banjaluci razvila zastavu Republike…

9 sati ago