Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mnogo je načina upotrebe đumbira u zapadnoj kuhinji – radiš li, primjerice plodove mora đumbir će im podariti čisti i svjež okus, podignut će okus bezukusnim jelima, a smanjiti masnoće teških mesa poput patke ili svinjetine. U marinadama se dobro slaže s agrumima, češnjakom, umakom od soje i lukom.
Kada kupuješ đumbir pripazi na sljedeće: svježina ovisi o težini i čvrstoći mesa, dužina je znak zrelosti, a kupiš li zrele izdanke moraš znati da će biti ljući i imati više vlakana. Svježi đumbir može stajati oko tjedan dana na hladnom mjestu i zadržat će svježinu, dok u hladnjaku može trajati i do nekoliko tjedana, ako ga umotaš u papirni ubrus koji upija vlagu te potom smjestiš u plastičnu vrećicu, piše MissGastro.
Sušeni mljeveni đumbir nema okus poput svježeg i oni se ne mogu međusobno zamjenjivati u receptima – đumbir u prahu je najbolji u slatkim jelima poput peciva, biskvita i pudinga. Također se izvrsno sljubljuje s pečenom rabarbarom i pečenim jabukama. Đumbir izvrsno ide i u sljedeća jela: curry, pirjano meso, a posebno piletinu, chutneyje i ukiseljeno povrće, juhe, jela od riba, uz sireve, kuhano i pečeno voće, napitke i kuhano vino…
Savjet više: Naribani đumbir je uvijek dobra ideja! Uvijek imaj malo svježeg đumbira u hladnjaku i kupi strugalicu posebno namijenjenu struganju đumbira. Prodaje se najčešće u trgovinama japanskom robom. Naribaj đumbir i iscijedi sok, koji će svako jelo od riba ili rakova učiniti zanimljivim. Dodaj ga juhama, marinadama i varivima, osobito onima od govedine, neposredno prije posluživanja.
Foto: Stockfood / Ušećereni đumbir
Dijalog iz jedne stare TV reklame u kojoj na pitanje penzionera "Je’ l javljaju nešto…
IlustracijaFoto: Izvor: / ShutterstockTeretni zrakoplov DHL-a srušio se u blizini litavske zračne luke Vilnius u…
Tijekom protekloga tjedna Rusija je lansirala više od 800 KAB bombi, gotovo 460 jurišnih dronova…