Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ilustracija
Učenje sviranja glazbenog instrumenta može poboljšati sposobnost mozga da obrađuje prizore i zvukove i poboljšava raspoloženje, pokazalo je istraživanje Sveučilišta u Bathu.
Prema studiji, objavljenoj u časopisu Scientific Reports, početnici koji redovito vježbaju sviranje klavira nakon 11 tjedana pokazuju značajan napredak u prepoznavanju audio-vizualnih promjena u okolini i prijavljuju niže razine depresije, stresa i anksioznosti.
Vježbanje poboljšava sposobnost obrade multisenzornih informacija, odnosno vid i sluh. To je od koristi za gotovo svaku aktivnost u kojoj sudjelujemo, od vožnje automobila i prelaska ceste, do pronalaženja nekoga u gomili ili gledanja TV-a.
Osim što poboljšava kognitivne sposobnosti, sviranje smanjuje depresiju, anksioznost i stres. To znači da bi prebiranje po tipkama klavira moglo koristiti i osobama s mentalnim poteškoćama.
[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/10\/niksic-sa-predstavnicima-europa-nostre-razgovarao-o-zastiti.jpg","full":"\/img\/vijesti\/2024\/10\/niksic-sa-predstavnicima-europa-nostre-razgovarao-o-zastiti.jpg","caption":"","bg":"a59784"}] Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se danas s predstavnicima vodeće evropske…
Ženska fudbalska reprezentacija Srbije savladala je selekciju Bosne i Hercegovine u revanš utakmici baraža za…
Bosna i Hercegovina je postigla opipljive rezultate, ali secesionističko djelovanje u zemlji podriva njen napredak…
Na jedanaestoj BIZIT konferenciji koja će se održati 6. i 7. novembra 2024. u beogradskom…
Košarkaši Dalasa uspeli su da savladaju Minesotu u gostima rezultatom 120:114, a jedan od najboljih…
Nikola Grmoja i Nikola Mažar Foto: Studio 4 / HRTDanas bi se trebala održati sjednica…