I dok godinama pokušava da riješi stari problem, pitanje deponije Uborak, u Mostaru se javio i novi. Nelegalna odlagališta smeća na jugu Bosne i Hercegovine nalaze se i uz tok rijeke Neretve.
Nevladini aktivisti upozoravaju da samo u zoni južno od Mostara ima više takvih nelegalnih deponija otpada.
Jedna od najvećih je na lokalitetu poznatijem kao Avijatičarski most, na južnom izlazu iz Mostara.
O ovoj deponiji je krajem februara raspravljalo Gradsko vijeće. Vijećnik Antonio Zelenika je tada kazao da su mu se obratili mještani i ribolovci, upozorivši da na lokalitetu nedaleko od Avijatičarskog mosta ponovo nastaje nelegalna deponija smeća.
“Više je ‘mikro-deponija’ koje se nalaze u koritu rijeke Neretve”, rekao je za Radio Slobodna Evropa predsjednik Eko udruge “Majski cvijet” iz mjesta Buna-Zaton kod Mostara, Oliver Arapović.
Jedna takva je i na lokalitetu uz put M-17, poznatijem kao “Krivina smrti”, na cesti od Mostara prema Jadranskom moru.
Prema riječima ekoloških aktivista, nelegalne deponije uz Neretvu i magistralni put nastaju i uz odmarališta pored ceste.
Pojedinci ignoriraju upozorenja da je zabranjeno odlaganje smeća, a vlasti nerijetko gomile otpada zatrpaju zemljištem, ističu aktivisti.
Na lokalitetu “Krivina smrti”, nakon što je ilegalna deponija zatrpana zemljištem, nikla je trava, a na njoj i nova deponija.
Aktivisti upozoravaju da se otrovne materije i plastika iz površinskog i zatrpanog otpada sa nelegalnih deponija, slijevaju direktno u rijeku Neretvu.
Ilegalno odlagalište smeća nalazi se i na lokalitetu Vran-kamen, uz rijeku Neretvu. Iz Udruge “Majski cvijet” kažu da se sa svake od ponovnih “mikro-deponija” može odvesti pun kamion otpada.
Kod rijetkog prirodnog fenomena Bunskih kanala ostavljene su kese s otpadom.
Nasipom je pokrivena i nelegalna deponija na desnoj obali Neretve kod mosta na Bunskim kanalima, ali i tu već nastaje nova.
Lišćem i zemljištem pokrivena je i deponija uz Neretvu, na desnoj obali, uz lokalni put ka naseljima Jasenica i Baćevići.
Sa željeznog mosta preko rijeke Jasenice vidljiva je deponija otpada uz njenu lijevu obalu. Na tom mjestu se ova rijeka ulijeva u Neretvu.
Nelegalnih deponija ima i na više lokacija na širem području Mostara. Jedna od njih je preko puta historijskog spomenika, srednjovjekovne Tvrđave herceg Stjepana Kosače. Tu su vidljivi ostaci komunalnog i građevinskog otpada.
Iz Gradske uprave Mostara su na sjednici Gradskog vijeća saopćili da je u 2022. godini izdvojeno oko 150.000 eura, namijenjenih za inspekcijske intervencije u vezi s ilegalnim odlagalištima.
Ilegalna deponija preko puta tvrđave hercega Stjepana Kosače nastala je uz brdski put Mostar-Nevesinje, jugoistočno od Mostara.
Kada je riječ o divljim deponijama, tu su u suštini zakazale vlasti, smatra predsjednik Eko udruge “Majski cvijet” Oliver Arapović.
GIPHY App Key not set. Please check settings