Slovenska modernizacija tenka T-55, M-55S
Foto: Ministarstvo obrane Ukrajine / Ministarstvo obrane Ukrajine
Iako se o ukrajinskoj protuofenzivi govori od početka godine, vremenski uvjeti kontinuirano odgađaju ovaj pothvat. Dok ukrajinski branitelji čekaju povoljniji trenutak za udar, širom Ukrajine odvijaju se vježbe novomobiliziranih brigada i formacija. Većina tih brigada opremljena je kombinacijom tehnike zapadne i istočne proizvodnje. Jedna od tih je i 47. Mehanizirana brigada.
Ova brigada formirana od istoimene bojne na današnji dan prije godinu dana. Popunjena je dobrovoljcima koji pretežito dolaze iz Kijeva, Odese, Dnjipra i Lavova.
Prilikom jedne od vježbi, uočeni su kako koriste vojnu tehniku pristiglu sa Zapada.
Preciznije, vježbaju na tenkovima “M-55S”, koji su pristigli iz Slovenije i oklopnim vozilima “Bradley M2A2 ODS” iz SAD-a.
Prisutnost ova dva vozila u istoj formaciji je donedavno bila nezamisliva. Prije četrdesetak godina ova dva stroja su se gledala preko nišana, a danas se nadopunjuju u izvršenju borbenih zadaća.
Dok čekaju modernije tenkove zapadne proizvodnje, Ukrajinci tehnikom istočne proizvodnje pokušavaju popuniti rupe i sastaviti brigadu po NATO standardima.
Tijekom restrukturiranja i dolaskom 2023. godine brigada je koncipirana na sljedeći način:
Zapovjedništvo čini zapovjedna satnija, pod kojom se nalaze tri mehanizirane bojne i jedna tenkovska bojna, za artiljerijsku podršku zadužena je artiljerijska grupa. Dužnost protuzračne obrane obavlja zasebna bojna.
Tri dodatne bojne zadužene su za održavanje, logistiku i inžinjerstvo, a još tri satnije su zadužene za sanitet, vezu i radarsko osmatranje.
M-55S i Bradley M2A2 ODS na vojnoj vježbi
Foto: Ministarstvo obrane Ukrajine / Ministarstvo obrane Ukrajine
Slovenski M-55S
Nakon raspada Jugoslavije, Slovenija se našla u poziciji gdje je u zalihama imala veću količinu tenkova T-55 sa kraja 50-ih godina. Već u to vrijeme, tenk se bližio kraju svoje relevantnosti na suvremenom bojnom polju.
Stoga, Slovenija kreće u ekstenzivan program modernizacije ove stare platforme. Ugrađen je novi top, britanske proizvodnje (L7) kalibra 105 milimetara. Unaprijeđeni su optički sustavi i sustav upravljanja vatrom.
Ovim dogradnjama tenku je povećana preciznost i višestruko je poboljšano djelovanje po ciljevima u noćnim uvjetima. Zaštita tenka je povećana dodavanjem eksplozivnog reaktivnog oklopa, senzora za lasersko označavanje i setom bacača dimne zavjese.
Ugrađeni su novi sustavi za komunikaciju sa drugim tenkovima te sustavi za internu komunikaciju. Ova modernizacija predstavlja jednu od najrelevantijih, kada je u pitanju produživanje životnog vijeka tenkova koji se bliže starosti od 70 godina.
Američki Bradley M2A2 ODS
Krajem Hladnog rata, i početkom 21. stoljeća, Sjedinjene Američke Države, su u skladištima imale tisuće oklopnih vozila Bradley različitih varijanti. Jedna od najbrojnijih je M2A2 ODS (Operation Desert Storm) korištena u Zaljevskom ratu. Zaljevski rat je bio jedan od prvih “poligona” na kojemu su Sjedinjene Američke Države testirale napad kombiniranim naoružanjem.
Uz djelovanje avijacije, usporedno su napredovale formacije tenkova i oklopnih vozila Bradley. Na taj način, postrojbe su u vrlo kratkom roku, dubokim prodorima osvajale velike djelove terena.
Zanimljivost je, da su upravo ova oklopna vozila, donirana i Hrvatskoj u sklopu programa suradnje između MORH-a i Nacionalne garde savezne države Minnesote.
Ova inačica Bradley-a posjeduje Bushmaster, 25 milimetarski top, lansere za protuoklopne rakete TOW i dvije lake strojnice. Vozilo može prevoziti i šest vojnika opremljenih punim kompletom naoružanja.
Za noćne operacije, dostupna je i termalna optika. Na ukrajinsku verziju, stavljena je digitalna kamuflaža u šumskom uzorku, pretpostavlja se da će i hrvatski bradley-i dobiti istu kamuflažu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings