Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti COVID-19, a mjere kojih bi se trebali pridržavati građani iznio je Krunoslav Capak.
Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti COVID-19, a mjere kojih bi se trebali pridržavati građani iznio je Krunoslav Capak.
Krunoslav Capak ističe da je povoljna epidemiološka slika u Hrvatskoj s padom od novooboljelih od 40 posto u tjedan dana. Dodaje da ima i pad testiranja i hospitalizacije, a osoba na respiratoru gotovo da više i nema.
Ističe da je još virus u nama te da je stoga potrebno još slijediti određene mjere koje je preporučila Svjetska zdravstvena organizacija.
– To je u prvom redu daljnje cijepljenje, zatim sekvenciranje virusa i traženje novih varijanti koje bi eventualno mogle pogoršati situaciju. To je traženje novih, boljih cjepiva koje smo imali do sada i boljih lijekova koje imamo, izjavio je Capak.
Nošenje maski preporučuje se u zdravstvenim ustanovama.
– Za osoblje, pacijente i posjetitelje. Isto tako i u sustavu socijale. Podsjećam da se ondje nalaze bolesni ljudi, osobe s kroničnim bolestima i imunokompromitirane osobe kojima COVID-19 može ugroziti život. Stoga, mjere opreza su potrebne i dalje, istaknuo je Capak.
Dodaje da je izolacija obvezna za osobe kojima je dijagnosticiran COVID, a leže u bolnicama ili su u domovima za starije.
– Za sve ostale također se preporučuje izolacija za one koje rade u zdravstvenim ustanovama i sustavima socijale, a za sve ostale se preporučuje da nose masku, rekao je.
Što se tiče testiranja prilikom ulaska u zdravstvene objekte, kaže da se još preporučuje.
Za one koji su hospitalizirani, a bolesni su od COVID-a, Capak ističe da za njih vrijedi izolacija od pet dana, a nakon toga bi nakon desetog dana trebali nositi masku.
– Isto tako je i za zaposlene u bolnicama, pogotovo za one koji rade s teško bolesnim pacijentima, trebali bi biti u izolaciji pet dana i nositi masku. Za sve ostale kojima se dijagnosticira bolest, bila simptomatska ili asimptomatska preporučuje se nošenje maski.
Ministar zdravstva Vili Beroš osvrnuo se na konferenciji za novinare nakon Vladine sjednice na proglašenje kraja epidemije koronavirusa, istaknuvši da je najvažnije što su u ove tri godine stekli veliko znanje i utemeljenje za moguće krize u budućnosti.
– Sada slijede nove preporuke, koje su prilagođene novim okolnostima, koje upućuju na to da je virus još uvijek oko nas i da moramo i dalje biti oprezni, rekao je ministar zdravstva.
Upitan kako sada gleda na poteze Stožera, poručio je da je lako biti general nakon bitke.
– Tko radi, taj i griješi. Ako je to u najboljoj namjeri, bez nekakvih evidentnih posljedica, mislim da se to može na neki način i razumjeti. Nekakvih većih posljedica odluka koje su donošene, nije bilo, poručio je Beroš, dodavši da će povijest suditi o njihovim aktivnostima.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u četvrtak su pozdravili formalno proglašenje kraja pandemije COVID-19 te izrazili uvjerenje da se u kontekstu ‘starog normalnog' može ostvariti jači i brži rast gospodarstva i puni potencijal hrvatske ekonomije.
Vlada je na sjednici u četvrtak proglasila kraj epidemije koronavirusa i da Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva.
Iz HUP-a su podsjetili da je pandemija zaustavila globalno gospodarstvo i cijeli svijet, a s krizom bez presedana hrvatsko gospodarstvo se suočilo iznalazeći nova i kreativna rješenja za poslovanje te nastojeći prebroditi ekonomsku krizu sa što manje posljedica.
– Do izražaja je došla kreativnost i inovativnost, ali prije svega otpornost poslovnog sektora i poduzetnika, koji su unatoč svjetskoj krizi održali poslovanje i zaposlenost u svojim tvrtkama, kazala je glavna direktorica HUP-a Irena Weber, napominjući kako je bilo vrlo izazovno održati proizvodnju, organizirati nabavu sirovina i organizirati rad.
Uspjelo se, kako je navela, zahvaljujući radu na daljinu ili od kuće, duljim rokovima nabave, diverzifikaciji nabavnih pravaca itd.
– Tvrtke su jako ulagale u digitalizaciju poslovanja, koja je iznjedrila mnoga rješenja koja su bila spasonosna za svakodnevno poslovanje, rekla je Weber, istaknuvši pritom digitalizaciju usluga javnog sektora.
– Preko noći su procedure informatizirane, a time i pojednostavljene i ubrzane, što je povećalo efikasnost i olakšalo poslovanje. Ujedno, pokazalo se da je administracija spremna za još jaču digitalizaciju i povećanje efikasnosti koje vodi prema modernoj i manjoj državnoj upravi, istaknula je.
Kazala je da je to bilo vrlo izazovno razdoblje, a pravodobna reakcija države i mjere za zadržavanje zaposlenosti pomogle su očuvanju radnih mjesta, što je bilo ključno za zadržavanje standarda i borbu protiv krize.
Vlada je, kako je navela, oslobodila znatna sredstva za zadržavanje radnika te je na vrijeme liberalizirala protupandemijske mjere, pa je Hrvatska imala jedne od najblažih mjera, a srećom i relativno kratak lockdown u odnosu na druge zemlje.
– Pozdravljamo i formalno proglašenje kraja pandemije te vjerujemo da u kontekstu ‘starog normalnog' možemo ostvariti jači i brži rast gospodarstva i puni potencijal hrvatske ekonomije, istaknula je Weber.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…
Marcel Ciolacu na biračkom mjestuFoto: Octav Ganea / ReutersProeuropski premijer Marcel Ciolacu osvojio je prvo…
Sve sprave na jedinom inkluzivnom igralištu u Doboju su oštećene ili uništene. Dječije igralište sa…
Piše Armin Zeba Nakon nekoliko godina pauze koja je uslijedila nakon gašenja projekta Doing Business,…
Postupci javne nabave za velike infrastrukturne projekte mogli bi ubuduće prolaziti bez tvrtki iz država…