Categories: Novosti

Capak o mjerama kojih bi se građani trebali pridržavati

Krunoslav Capak

Foto: Boris Scitar / PIXSELL

Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti COVID-19, a mjere kojih bi se trebali pridržavati građani iznio je Krunoslav Capak. 

Krunoslav Capak ističe da je povoljna epidemiološka slika u Hrvatskoj s padom od novooboljelih od 40 posto u tjedan dana. Dodaje da ima i pad testiranja i hospitalizacije, a osoba na respiratoru gotovo da više i nema. 

Ističe da je još virus u nama te da je stoga potrebno još slijediti određene mjere koje je preporučila Svjetska zdravstvena organizacija. 

– To je u prvom redu daljnje cijepljenje, zatim sekvenciranje virusa i traženje novih varijanti koje bi eventualno mogle pogoršati situaciju. To je traženje novih, boljih cjepiva koje smo imali do sada i boljih lijekova koje imamo, izjavio je Capak.

Preporuka maski za osoblje

Nošenje maski preporučuje se u zdravstvenim ustanovama.

– Za osoblje, pacijente i posjetitelje. Isto tako i u sustavu socijale. Podsjećam da se ondje nalaze bolesni ljudi, osobe s kroničnim bolestima i imunokompromitirane osobe kojima COVID-19 može ugroziti život. Stoga, mjere opreza su potrebne i dalje, istaknuo je Capak.

Dodaje da je izolacija obvezna za osobe kojima je dijagnosticiran COVID, a leže u bolnicama ili su u domovima za starije. 

– Za sve ostale također se preporučuje izolacija za one koje rade u zdravstvenim ustanovama i sustavima socijale, a za sve ostale se preporučuje da nose masku, rekao je.

Što se tiče testiranja prilikom ulaska u zdravstvene objekte, kaže da se još preporučuje. 

Izolacija od pet dana

Za one koji su hospitalizirani, a bolesni su od COVID-a, Capak ističe da za njih vrijedi izolacija od pet dana, a nakon toga bi nakon desetog dana trebali nositi masku. 

– Isto tako je i za zaposlene u bolnicama, pogotovo za one koji rade s teško bolesnim pacijentima, trebali bi biti u izolaciji pet dana i nositi masku. Za sve ostale kojima se dijagnosticira bolest, bila simptomatska ili asimptomatska  preporučuje se nošenje maski. 

Beroš o potezima u epidemiji: Tko radi, taj i griješi

Ministar zdravstva Vili Beroš osvrnuo se na konferenciji za novinare nakon Vladine sjednice na proglašenje kraja epidemije koronavirusa, istaknuvši da je najvažnije što su u ove tri godine stekli veliko znanje i utemeljenje za moguće krize u budućnosti.

– Sada slijede nove preporuke, koje su prilagođene novim okolnostima, koje upućuju na to da je virus još uvijek oko nas i da moramo i dalje biti oprezni, rekao je ministar zdravstva.

Upitan kako sada gleda na poteze Stožera, poručio je da je lako biti general nakon bitke.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











– Tko radi, taj i griješi. Ako je to u najboljoj namjeri, bez nekakvih evidentnih posljedica, mislim da se to može na neki način i razumjeti. Nekakvih većih posljedica odluka koje su donošene, nije bilo, poručio je Beroš, dodavši da će povijest suditi o njihovim aktivnostima. 

HUP pozdravlja proglašenje kraja pandemije

Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u četvrtak su pozdravili formalno proglašenje kraja pandemije COVID-19 te izrazili uvjerenje da se u kontekstu ‘starog normalnog' može ostvariti jači i brži rast gospodarstva i puni potencijal hrvatske ekonomije.

Vlada je na sjednici u četvrtak proglasila kraj epidemije koronavirusa i da Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva.

Iz HUP-a su podsjetili da je pandemija zaustavila globalno gospodarstvo i cijeli svijet, a s krizom bez presedana hrvatsko gospodarstvo se suočilo iznalazeći nova i kreativna rješenja za poslovanje te nastojeći prebroditi ekonomsku krizu sa što manje posljedica.

– Do izražaja je došla kreativnost i inovativnost, ali prije svega otpornost poslovnog sektora i poduzetnika, koji su unatoč svjetskoj krizi održali poslovanje i zaposlenost u svojim tvrtkama, kazala je glavna direktorica HUP-a Irena Weber, napominjući kako je bilo vrlo izazovno održati proizvodnju, organizirati nabavu sirovina i organizirati rad.

Uspjelo se, kako je navela, zahvaljujući radu na daljinu ili od kuće, duljim rokovima nabave, diverzifikaciji nabavnih pravaca itd.

– Tvrtke su jako ulagale u digitalizaciju poslovanja, koja je iznjedrila mnoga rješenja koja su bila spasonosna za svakodnevno poslovanje, rekla je Weber, istaknuvši pritom digitalizaciju usluga javnog sektora.

– Preko noći su procedure informatizirane, a time i pojednostavljene i ubrzane, što je povećalo efikasnost i olakšalo poslovanje. Ujedno, pokazalo se da je administracija spremna za još jaču digitalizaciju i povećanje efikasnosti koje vodi prema modernoj i manjoj državnoj upravi, istaknula je.

Kazala je da je to bilo vrlo izazovno razdoblje, a pravodobna reakcija države i mjere za zadržavanje zaposlenosti pomogle su očuvanju radnih mjesta, što je bilo ključno za zadržavanje standarda i borbu protiv krize.

Vlada je, kako je navela, oslobodila znatna sredstva za zadržavanje radnika te je na vrijeme liberalizirala protupandemijske mjere, pa je Hrvatska imala jedne od najblažih mjera, a srećom i relativno kratak lockdown u odnosu na druge zemlje.

– Pozdravljamo i formalno proglašenje kraja pandemije te vjerujemo da u kontekstu ‘starog normalnog' možemo ostvariti jači i brži rast gospodarstva i puni potencijal hrvatske ekonomije, istaknula je Weber.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!

Redakcija

Recent Posts

Prosvjed protiv izgradnje tunela Kozjak

Prosvjed protiv izgradnje tunela Kozjak

41 minuta ago

Broj turista u BiH povećan za gotovo 11 posto

Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…

2 sata ago

Rumunjska: Proeuropski premijer vodi, protukandidat za drugi krug još neizvjestan

Marcel Ciolacu na biračkom mjestuFoto: Octav Ganea / ReutersProeuropski premijer Marcel Ciolacu osvojio je prvo…

3 sata ago

Uništeno inkluzivo igralište u Doboju

Sve sprave na jedinom inkluzivnom igralištu u Doboju su oštećene ili uništene. Dječije igralište sa…

5 sati ago

Loše javne usluge kvare poslovnu klimu

Piše Armin Zeba Nakon nekoliko godina pauze koja je uslijedila nakon gašenja projekta Doing Business,…

5 sati ago

Sud Europske unije zbog Hrvatske promijenio pravila o javnoj nabavi

Postupci javne nabave za velike infrastrukturne projekte mogli bi ubuduće prolaziti bez tvrtki iz država…

7 sati ago