U želji da izgledamo što bolje i slijedimo pravila zdravog života često umemo da napravimo sebi medveđu uslugu.
U današnje vrijeme postoji veliki broj informacija o zdravoj ishrani. Ali, nisu svi savjeti korisni, a ako vjerujete u njih, možete da nanesete štetu svom zdravlju.
Portal “Newsbeast” podseća na pet najčešćih mitova o ishrani koji mogu loše da utiču na zdravlje.
1. mit: “Sve masti su loše”
Jedan od najrasprostranjenijih mitova je da su sve masti loše za naše zdravlje. Istina je potpuno drugačija.
Zdrave masti, poput onih koje se nalaze u avokadu, orašastim plodovima i maslinovom ulju, neophodne su za održavanje našeg zdravlja i mnogih telesnih funkcija. Zdrave masti nam obezbjeđuju energiju, podržavaju zdravlje mozga i pomažu u apsorpciji važnih vitamina.
“Krivci” na koje bi trebalo paziti su transmasti i preterani unos zasićenih masti, jer mogu da povećaju rizik od srčanih oboljenja. Umjesto da u potpunosti izbjegavate masti, fokusirajte se na umjereno konzumiranje „dobrih masti“ i minimizirajte izvore nezdravih masti.
2. mit: “Ugljeni hidrati goje”
Ugljeni hidrati su nepravedno demonizovani zahvaljujući novim trendovima u ishrani. Iako je istina da konzumiranje previše rafinisanih ugljenih hidrata, poput šećera i bijelog hljeba, može da doprinese povećanju tjelesne težine, nisu svi ugljeni hidrati loši.
Integralne žitarice, voće, povrće i mahunarke su bogate vlaknima, vitaminima i mineralima i zapravo mogu da podrže kontrolu težine i opšte zdravlje.
Odlučite se za složene ugljene hidrate i fokusirajte se na kontrolu porcija, posebno ako želite da smršate. Potpuno izbegavanje ugljenih hidrata nije preporučljivo.
3. mit: “Žumanca povećavaju holesterol”
Godinama su jaja bila na “crnoj listi” zbog žumanaca, odnosno zbog sadržaja holesterola. Međutim, istraživanja su odbacila uvjerenje da holesterol u ishrani značajno utiče na nivo holesterola u krvi kod većine ljudi.
Jaja su odličan izvor proteina, vitamina i minerala. Mogu da budu deo zdrave ishrane, čak i kod osoba koje imaju povišen holesterol, sve dok ih konzumiraju umereno. Ukoliko ste zabrinuti zbog nivoa holesterola, konsultujte se sa nutricionistom za personalizovane savete o ishrani.
4. mit: “Uvijek izbjegavajte grickanje”
Grickanje je steklo lošu reputaciju, ali ključ leži u pametnom izboru grickalica. Ukliko se opredjelite za prerađene, visokokalorične grickalice, možete se ugojiti i steći nezdrave navike u ishrani.
S druge strane, zdrave grickalice mogu da pomognu u kontroli težine i da obezbede vredne hranljive materije tokom celog dana.
Odlučite se za grickalice bogate hranljivim sastojcima poput svježeg voća, povrća sa humusom, jogurta ili šake orašastih plodova. Ključ je da slušate signale gladi vašeg tijela i da izaberete hranljive grickalice koje će vam obezbjediti energiju između obroka.
5. mit: “Detoks dijeta čisti tijelo od toksina”
Detoks dijete su postale popularne kao brza rješenja za eliminisanje toksina iz organizma. Mnogi zaboravljaju da naše tijelo ima ugrađen sistem detoksikacije: jetra i bubrezi rade non-stop i zaduženi su da se “pozabave” toksinima iz hrane, vode, lijekova i vazduha.
Većina dijeta za detoksikaciju ozbiljno ograničava unos kalorija i lišene su esencijalnim hranljivim materijama, pa nije ni čudo što su praćene umorom, gubitkom mišića i nedostatkom hranljivih materija.
Umjesto da se oslanjate na ekstremne dijete za detoksikaciju, fokusirajte se na izbalansiran plan ishrane koji uključuje puno voća, povrća, nemasnih proteina, cijelih žitarica i vode kako biste podržali prirodne procese detoksikacije u tijelu.