Nije dijeta, nema stroga pravila, ništa se ne važe, ali intuitivno jedenje – pristup prehrani o kojem se sve više govori – moglo bi biti korisno. Kod njega nema restrikcija, jer upravo ograničenja mnogima mogu loš izbor prehrane učiniti još primamljivijim, što može dovesti do izmjenjivanja perioda prejedanja i perioda dijete, a osnovna mu je ideja više nego jednostavna: Kada smo gladni – jedemo, kada smo siti – stanemo. Uz njeno provođenje, naša bi se tijela trebala vratiti na postavke s kojima su rođena.
Ovaj pristup prehrani osmišljen je prije gotovo trideset godina, ali kao da tek sada „sjeda” većem broju ljudi. Nije zamišljen kao zahtjevan, jer temelj mu je „intuicija”, no baš zato može biti izazovno stvoriti odnos s hranom koji je samo vaš i nije nužno u skladu s društvenim standardima ili kulturom prehrane. Posebno zahtjevno to može biti za osobe koje su godinama na različitim dijetama ili za one se oporavljaju od poremećaja prehrane.
Intuitivni pristup prehrani trebao bi odgovarati svima, budući da nas vraća prirodnim osjećajima gladi s kakvima smo se i rodili.
„Kad bismo jeli štagod želimo i kad god želimo, svi bismo jeli samo pizzu”, glavna je primjedba kritičara intuitivnog jedenja i možda se čini da bi prvih nekoliko dana nakon „puštanja s lanca” zaista i bilo tako, ali vrlo brzo tijelo bi počelo intuitivno žudjeti za hrskavom salatom i dobrim proteinima. Kod ovog je pristupa, naime, jedenje odgovor na fiziološku glad i osjećaj sitosti, za razliku od jedenja koje je odgovor na emocionalne znakove ili vanjska pravila i očekivanja.
Kako je za New Beauty rekla psihologinja i profesorica na Medicinskom fakultetu u New Yorku, dr. sc. Rachel Goldman, radi se o usporavanju i osluškivanju onoga što naše tijelo treba i kako osjeća hranu:
„Cilj je povezati nas s unutrašnjim tjelesnim signalima i istodobno odvojiti od vanjskih pravila na koja smo naviknuti.” Dijetetičarka intuitivne prehrane Kelsey Kunik tome dodaje kako kod ove metode ne kontroliramo tijelo restrikcijama, dijetama i stresom oko prehrambenih pravila, nego nam ona pomaže da se hranimo pravilno i da budemo zadovoljni onim što jedemo, a to uspijeva zato što intuitivno jedenje radi s našim tijelom, a ne protiv njega.
Intuitivno jedenje temelji se na deset načela. To su: odbacivanje dijetnog mentaliteta, poštivanje svoje gladi, pomirenje s hranom, izazivanje pravila, otkrivanje faktora zadovoljstva, poštivanje sitosti, suočavanje s emocijama, poštivanje vlastitog tijela, radosno kretanje i poštivanje svog zdravlja. Važno je s vremenom sve ih usvojiti, a redoslijed pritom nije važan, kaže Kelsey Kunik, samo počnite od onog koje je za vas najvažnije.
Dr. Goldman kaže kako je važno razumjeti da su svjesno i intuitivno jedenje različiti, ali povezani. Ona potiče klijente da stvarno poslušaju potrebe svog tijela. „Jeste li gladni? Jeste li zadovoljni? Želite li nešto određeno? Što vam tijelo poručuje? Mnoge je ljude kultura prehrane naučila da ignoriraju te prirodne smjernice, pa mnogi više i ne znaju kakav je osjećaj gladi ili sitosti. Stoga je najvažnije početi polako i prvo to osvijestiti”, smatra dr. Goldman.
Ključno je učiti iz vlastitih iskustava u prehrani, a ako imate problematičan odnos s hranom nemojte samo pokušati zamijeniti prejedanje intuitivnim jedenjem, kaže trenerica intuitivnog jedenja Sloane Elizabeth i savjetuje prvo otkriti korijen problema. „Zapitajte se koja vas podsvjesna ograničavajuća uvjerenja tjeraju da osjećate kao da ste izvan kontrole u vezi s hranom? Koje misli i osjećaji se javljaju kada jedete omiljene kolačiće? Postoji li krivnja? Sram? Strah? Pozabavite se podsvjesnim programiranjem koje utječe na vaš odnos s hranom”, predlaže ona.
Mnogo je dobrobiti intuitivnog jedenja, tvrdi dr. Goldman, a među najvažnijima je osjećaj da smo zadobili kontrolu nad prehranom i da jedemo u skladu s istinskim potrebama našeg tijela, a takvo što je rijetko u modernom svijetu. Dobrobiti su, nadalje, i bolji odnos s hranom, poboljšana slika o vlastitom tijelu, više samopoštovanja i manje stresa, manje emocionalnog jedenja i ostalih poremećenih prehrambenih ponašanja, poboljšana koncentracija. Kako kaže Kelsey Kunik, postoje studije koje pokazuju da je intuitivno jedenje podiglo kvalitetu prehrane, pomoglo reguliranju krvnog tlaka, kolesterola i psihičkog zdravlja. Sloane Elizabeth pak navodi: „Osjećat ćete se fizički zdravije, jače i imat ćete više energije kada više ne budete opsjednuti hranom, nerealnim dijetama ili emocionalnim prejedanjem. Mentalno, bit ćete smireniji, a u duši ćete biti sigurniji i osjećati da pripadate vlastitom tijelu.”
Intuitivno jedenje može dovesti do gubitka kilograma, ali važno je reći da mu to nije cilj, s obzirom na to da nije osmišljeno za promicanje mršavljenja, nego za poticanje zdravijeg odnosa s hranom. Tijekom procesa težina može varirati.
Intuitivni pristup prehrani trebao bi odgovarati svima, budući da nas vraća prirodnim osjećajima gladi s kakvima smo se i rodili. Nažalost, prirodni način prehrane izgubio se zbog kulture prehrane, društvenih i prehrambenih pravila, ograničenja i emocionalnog jedenja. Posebno korisno može biti za osobe koje su se borile s dijetom i koje žele smanjiti stres koji im nastaje zbog hrane, žele biti sigurnije u izbor hrane i osjećati se ugodnije u vlastitom tijelu. Osobe koje se liječe od poremećaja prehrane trebaju biti posebno pažljive i ne bi se trebale upuštati u proces prelaska na intuitivno jedenje prije nego što postignu stabilnost, a ni bez stručne podrške svog liječnika.
The post Jeste li čuli za intuitivno jedenje: Dijeta koja to nije, ali se osjećamo i izgledamo bolje appeared first on Azra Magazin.
GIPHY App Key not set. Please check settings