Tekst članka se nastavlja ispod banera
Foto: Shutterstock / Franz Kafka (Prag, 3. srpnja 1883. – sanatorij Kierling kraj Beča, 3. lipnja 1924.)
Dana 3. srpnja navršilo se 140 godina od rođenja Franza Kafke, književnika koji je njegovao jedinstveni književni stil, istražujući dubine ljudske psihe i apsurdnost postojanja, čija djelo nastavlja osvajati čitatelje i utjecati na pisce diljem svijeta.
Rođen je 3. srpnja 1883. u Pragu, koji je tada bio dio Austro-Ugarskog Carstva (danas Češka Republika), Kafkin život bio je obilježen dubokim osjećajem izolacije, otuđenja i egzistencijalne tjeskobe koji će duboko oblikovati njegova književna djela.
Djela Franza Kafke sastoje se od zbirke romana, novela, kratkih priča i pisama. Neka od njegovih najznačajnijih djela uključuju:
1. “Preobrazba” (Die Verwandlung): Objavljena 1915., ova je novela možda najpoznatije Kafkino djelo. Priča priču o Gregoru Samsi, koji se jednog jutra budi i pronalazi pretvorenog u golemog kukca. Ovo djelo istražuje teme otuđenja, identiteta i apsurdnosti ljudskog postojanja.
2. “Proces” (Der Prozess): Posthumno objavljeno 1925., “Proces” prati protagonista, Josefa K., koji je uhićen i izveden pred sud za neodređeni zločin. Roman se bavi temama krivnje, nemoći i enigmatične prirode pravnog sustava.
Video: Proces; ukratko
3. “Dvorac” (Das Schloss): također objavljen posthumno 1926., “Dvorac” se vrti oko lika poznatog kao K., koji stiže u selo i traži ulaz u dvorac koji se nadvio iznad njega. Roman istražuje teme birokracije, izolacije i potrage za smislom.
4. “Amerika” (Der Verschollene): Posthumno objavljena 1927., “Amerika” govori o dječaku po imenu Karl Roßmann koji emigrira u Sjedinjene Države. Roman ispituje teme raseljavanja, društvene dinamike i potrage za američkim snom.
5. “U kažnjeničkoj koloniji” (In der Strafkolonie): Ova kratka priča, objavljena 1919., prikazuje stroj koji upisuje kaznu kriminalcima izravno na njihova tijela. “U kaznenoj koloniji” istražuje teme pravde, nasilja i sukoba između tradicije i napretka.
6. “Presuda” (Das Urteil): objavljena 1912., “Presuda” se usredotočuje na mladića po imenu Georg Bendemann, koji od svog oca prima pismo sa šokantnom porukom. Priča zadire u teme obiteljskih odnosa, krivnje i borbe za neovisnost.
7. “Zamak” (kratka priča) (Das Schloss): Za razliku od istoimenog romana, ova kratka priča, objavljena 1922., dijeli slične teme birokracije i izolacije. Slijedi lik poznat kao K., koji dolazi u selo i pokušava doći do dvorca.
Franz Kafka sam je po sebi bio zanimljiva osoba. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o Franzu Kafki:
1. imao je dvojni jezik: Kafka je tečno govorio i njemački i češki. Pisao je prvenstveno na njemačkom, ali je govorio i pisao i na češkom, jeziku svog rodnog mjesta.
2. Bio je nevoljki autor: Kafka za života nikada nije namjeravao objaviti većinu svojih djela. Pisao je prvenstveno za sebe i dijelio svoje spise s bliskim prijateljima i književnim krugovima. Njegov prijatelj Max Brod bio je taj koji se protivio Kafkinim željama i posthumno objavio njegova djela.
3. Profesionalni život: Kafka je gotovo cijeli svoj profesionalni život radio u osiguravajućem društvu Assicurazioni Generali. Imao je položaj odvjetnika osiguranja, što je utjecalo na njegovo pisanje o temama birokracije i borbi pojedinca unutar represivnih sustava.
4. Samokritična priroda: Kafka je bio poznat po perfekcionizmu i sumnji u sebe. Često bi opsežno revidirao svoja djela, ponekad čak prepisujući čitave odjeljke više puta, što je dovelo do relativno male količine objavljenih radova.
Video: Franz Kafka – Ove Misli Otkrivaju Duboku Istinu o Životu | Citati i Izreke
5. Utjecaj na izraz ‘kafkijanski': Kafkin jedinstveni stil i teme imali su trajan utjecaj na književnost i širu kulturnu sferu. Izraz ‘kafkijanski' često se koristi za opisivanje situacija koje su strašno složene, nadrealne ili apsurdne, ponavljajući teme prevladavajuće u Kafkinom pisanju.
6. Pisma: Kafka je tijekom života vodio opsežnu korespondenciju. Njegova pisma otkrivaju njegovu introspektivnu prirodu, osobne borbe i duboke odnose s prijateljima i obitelji. Njegova su pisma također pružila vrijedan uvid u njegov proces pisanja i teme koje su ga zaokupljale.
7. Strastveni čitač: Kafka je bio strastveni čitač i crpio je inspiraciju iz raznih književnih izvora. Divio se djelima pisaca kao što su Fjodor Dostojevski, Friedrich Nietzsche, Søren Kierkegaard i Edgar Allan Poe. Ti se utjecaji mogu vidjeti u temama i stilovima njegova pisanja.
8. Nasljeđe i utjecaj: Iako Kafkina djela nisu dobila mnogo priznanja za njegova života, njegova književna ostavština strahovito je porasla nakon njegove smrti. Njegovi su spisi imali dubok utjecaj na razvoj moderne književnosti, egzistencijalne filozofije i istraživanja ljudskog stanja.
9. Nedovršena djela: Kafka je iza sebe ostavio mnoga nedovršena djela, uključujući romane, priče i fragmente. Neka od tih nedovršenih djela, kao što su “Proces” i “Dvorac”, stekla su značajna priznanja i smatraju se remek-djelima, unatoč njihovu nedovršenom statusu.
10. Osobne tragedije: Kafkin život obilježen je osobnim tragedijama i borbama. Imao je napet odnos s ocem i iskusio je razne zdravstvene probleme, uključujući kronične migrene i tuberkulozu, što je na kraju dovelo do njegove rane smrti.
Kafkin život prekinut je u dobi od 40 godina kad je 3. lipnja 1924. podlegao tuberkulozi u sanatoriju blizu Beča.
U vrijeme njegove smrti, Kafkina djela su bila malo priznata, a on je imao samo mali krug obožavatelja. Tek je u sljedećim desetljećima njegovo pisanje steklo široko priznanje i postalo kamen temeljac književnog modernizma.
Danas se Franz Kafka smatra jednom od najvažnijih ličnosti književnosti 20. stoljeća. OPŠIRNIJE
Video: LITERATURE: Franz Kafka
GIPHY App Key not set. Please check settings