Tekst članka se nastavlja ispod banera
Foto: Gulbenkian.pt / Edgar Germain Hilaire Degas (Pariz, 19. lipnja 1834. – Pariz, 26. rujna 1917.)
Jedan od najvećih slikara impresionizma – Edgar Degas, rođen je na današnji dan, 19. srpnja 1834. godine u Parizu.
Degas rođen pod prezimenom De Gas, što ima aristokratski prizvuk (oznaka de u francuskim prezimenima najčešće upućuje na plemićko porijeklo, no ne uvijek).
Pravim imenom Hilaire-Germain-Edgar De Gas, odrastao je kao najstarije od petero djece u pariškoj plemićkoj obitelji (prezime, koje mu je zvučalo odveć pretenciozno, skraćuje u Degas nakon prvih slikarskih uspjeha).
Otac Augustin, bankar talijanskog podrijetla, potomcima je osigurao bezbrižno djetinjstvo u velebnoj vili, no sudbina je vrlo rano ošinula obitelj. Edgaru je bilo tek trinaest kad mu obožavana majka Célestine, Kreolka iz New Orleansa, umire od teške bolesti.
Edgar Degas je izrastao u vrhunskog slikara, no imao je prilično neobičan karakter. Nikada se nije ženio, a neki su ga čak smatrali čovjekomrscem.
Bio je izrazito konzervativan u političkim stavovima i iznimno netolerantan u pogledu religije.
Foto: Povijesna arhiva / “Čaša absinta” – Degasovo platno koje je zgrozilo suvremenike
Kad je izbila znamenita Dreyfusova afera u Francuskoj (u kojoj je jedan Židov optužen za špijunažu), Degas je postao još veći antisemit i javno je odbacio svoje dotadašnje židovske prijatelje. Nije čak htio ni zapošljavati modele za koje je sumnjao da su Židovke.
Takav antisemitizam nije bio rijedak u Francuskoj u to doba i podlegli su mu mnogi poznati ljudi.
Afera Dreyfus je započela 1894. godine, kada je francuska vojska lažno optužila Alfreda Dreyfusa, židovskog časnika, za izdaju. Iako je kasnije oslobođen, skandal je potaknuo antisemitizam i razdvojio francusko društvo.
Francuski su umjetnici također bili podijeljeni: Degas, Cezanne i Renoir bili su nepokolebljivi protiv Dreyfusa, dok su drugi poput Maneta i Pissara bili duboki Dreyfusarci.
Foto: Bljesak.info / Otvorena Galerija The Hub of Fine Arts u Mostaru
Mnogi smatraju kako je Degasova izolacija u njegovim kasnijim godinama došla kao rezultat otuđivanja od ljudi zbog svog opakog antisemitizma.
Nakon skandala s Dreyfusom, Degas je prekinuo veze sa židovskim prijateljima, uključujući Ludovicha Halevya, koji mu je bio gotovo kao obitelj, i Pissara, jedinog Židova među impresionistima.
Jednom, dok je ismijavao Pissara, Degas se podsjetio da ga je prije hvalio. “To je bilo prije Dreyfusa”, navodno je odgovorio Degas.
Zanimljivo, upravo djela ovog slikarskog velikana predstavljaju značaj dio fundusa mostarske galerije “The Hub of Fine Arts”, čiji je vlasnik Amir Gross Kabiri, predsjednik Židovske općine Mostar.
Ne kaže se tek tako da upravo život sam po sebi često ispriča najciničnije priče…
Foto: The Hube of Fine Arts / The Hube of Fine Arts u Mostaru
GIPHY App Key not set. Please check settings