Categories: Novosti

Dan ekološkog duga 2. kolovoza, Hrvatska u dug ušla još 29. svibnja

Dan ekološkog duga 2. kolovoza

Foto: Ilustracija / Shutterstock

Dan ekološkog duga, datum kada godišnja potražnja i potrošnja prirodnih resursa prekorači sve što Zemlja može proizvesti ili obnoviti u cijeloj godini, ove se godine u svijetu obilježava 2. kolovoza, a Hrvatska je u dug ušla još 29. svibnja.

To se događa zato što u atmosferu emitiramo više ugljičnog dioksida, nego što ga naši oceani i šume mogu apsorbirati, iscrpljujemo zalihe ribe brže nego se one mogu obnoviti i siječemo šume prije no što mogu ponovno izrasti, istaknuli su u utorak iz WWF Adrije, jedne od najvećih i najuglednijih nezavisnih organizacija za zaštitu prirode.

Posljedice su, upozoravaju, ekstremno visoki toplinski valovi, nezaustavljivi šumski požari, razorne poplave i dramatične suše, koji se sve češće događaju širom svijeta.

Global Footprint Network, međunarodna neprofitna mreža koja okuplja znanstvenike i stručnjake iz 70 svjetskih neprofitnih organizacija svake godine izračunava Dan ekološkog duga.

Dok se 2. kolovoza obilježava globalni Dan, u zemlje našeg okruženja zakoračio je ranije, u Sloveniju, 18. travnja, u Crnu Goru 13. svibnja, Hrvatsku i BiH 29. svibnja, Sjevernu Makedoniju 7. lipnja, te u Srbiju 8. srpnja, a u Albaniju će stići 3. studenoga.

Živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama

To znači da živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama, navode iz WWF Adrije.

– U manje od osam mjeseci čovječanstvo je potrošilo resurse koje nam je Zemlja osigurala za cijelu godinu, upozorava Petra Boić Petrač iz WWF Adrije.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Navodi kako se trend u posljednjih pet godina blago smiruje, no da je teško reći koliko je on potaknut usporavanjem gospodarstva, a koliko je rezultat napora za dekarbonizacijom.

Postoje rješenja za smanjenje ekološkog prekoračenja i jačanje biološke obnove, koja bi mogle Dan ekološkog duga značajno pomaknuti. Platforma Power of Possibility prikazuje brojne tehnologije, strategije vlada, javne politike i najbolje prakse građanskih inicijativa i akademske zajednice. Tako bi globalno povećanje izvora električne energije s niskim udjelom ugljika sa sadašnjih 39 na 75 posto, pomaknulo ovaj dan 26 dana, 50 postotnim smanjenjem bacanja hrane dobili bi 13 dana, a zamjenskom planskom sadnjom drveća, dodatna 2,1 dana.

Ovaj dan još je jedan podsjetnik o tome koliko pretjerano iskorištavamo prirodne resurse što dovodi do sve bržeg Zemljinog ekološkog i klimatskog kolapsa.

– To nije samo neodgovorno, nego i krajnje opasno te zahtjeva hitne akcije, zaključuje Boić Petrač.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Redakcija

Recent Posts

U Sarajevu deset posto bespravno izgrađenih parcela i više od 800 aktivnih klizišta

Padinska naselja u glavnom gradu Bosne i Hercegovine preplavljena su divljom, nekontrolisanom i nelegalnom gradnjom,…

2 sata ago

Broj turista u BiH povećan za gotovo 11 posto

Prema podacima državne Agencije za statistiku, u prvih osam ovogodišnjih mjeseci turisti su ostvarili 1.308.147…

2 sata ago

Šipić: Demografija prioritet, napravili smo pravo malo čudo

Gosti emisije "Otvoreno"Foto: HRT / HTVDemografski alarm za uzbunu - odavno zvoni. Protiv katastrofalne demografske slike…

4 sata ago

Počele pripreme za obilježavanje tri decenije od genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru Potočari u utorak je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 30…

6 sati ago

Rumunjska i Bugarska od 2025. vjerojatno punopravne članice šengenskog prostora

Rumunjska i Bugarska od 2025. vjerojatno punopravne članice šengenskog prostoraFoto: Ilustracija / ShutterstockRumunjska i Bugarska…

8 sati ago