Kako upozoravaju pedijatri, najveća opasnost od utapanja prijeti djeci starosti do četiri godine te su samim time ona najrizičnija grupa.
Isto tako, dijete se doslovno može utopiti u roku od 20-ak sekundi, što se može dogoditi u kadi, dječjem bazenu ili moru.
Upravo je zbog toga važno da roditelji dijete nikada ne ispuštaju iz vida kada su u blizini vode.
Osim klasičnog utapanja, postoji i takozvano suvo utapanje, koje je takođe opasno po život. Kako donosi portal Parents, do suvog utapanja dolazi kada voda niti ne dopre do pluća, već disanje u vodi dovodi do toga da se djetetove glasnice zgrče i zatvore. To se, objašnjavaju pedijatri, događa tek kasnije nakon što dijete već izađe iz vode.
Mnoge roditelje zanima kako uopšte prepoznati da je kod djeteta došlo do suvog utapanja. Iako sam incident u vodi često prolazi nezapaženo i simptomi suvog utapanja vidljivi su tek kasnije, ipak ih je moguće prepoznati. Oni najčešće podrazumijevaju sljedeće:
- kašalj koji ne prolazi
- otežano disanje
- bolove u grudima
- povraćanje
- razdražljivost
- pospanost.
Pedijatri, takođe, upozoravaju da je pri pojavi bilo kojih od spomenutih simptoma potrebno odmah potražiti pomoć ljekara, a naročito ako se pojave još teži simptomi kao što je gubitak ravnoteže ili svijesti.
(Index.hr)
GIPHY App Key not set. Please check settings